131019098
23 Ocak 2021, Cumartesi

“İZMİR İSTER, ANKARA YAPAR”

14 Ekim 2019, Pazartesi 06:23

     


AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir'deki beş AK Partili belediyenin başkanı ve AK Parti Aliağa İlçe Başkanı Emrullah Duran ile birlikte Ankara'ya giderek temaslarda bulundu. İzmir’e yapılacak yatırımlar konusunda açıklamalarda bulunan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “İzmir ister, Ankara yapar” ifadelerini kullandı.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli; partisinin kazandığı ilçelerin belediye başkanları ile birlikte beş bakanı ziyaret ettikleri kapsamlı bir Ankara turu gerçekleştirdi. İlçe sorunlarının, devam eden yatırımlar ve yeni projelere ilişkin taleplerin ilgili bakanlara bire bir aktarıldığı ziyaret programına; Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer ve AK Parti Aliağa İlçe Başkanı Emrullah Duran katıldı.

“Sorunları çözmeye hazırlar”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yapılan görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini belirten AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli;“ Bakanlarımız her zamanki gibi yapıcı ve çözüm odaklı yaklaşımları ile başkanlarımızı dinledi ve pek çok talebimiz için düğmeye bastı. İzmir’i hangi partide olursa olsun her ilçesi ile kucaklamaya ve sorunlarını çözmeye hazırlar. Bu toplu ziyaretlerimiz, önümüzdeki süreçlerimizin önünü açtı. Zaten başkanlarımızın her biri ilçelerinin meselelerine hakim; insanını tanıyan, projeleri ve çözüm önerileri olan isimler. Hepsi, ilçelerine müjdelerle dönüyor.” diye konuştu. Bakanlarla yapılan görüşmelerde; Bergama, Bayındır, Kınık ve Kiraz’ın tarımdan, turizme; sağlıktan çevreye pek çok konuda eksiklerin giderilmesi ve atılım gerçekleştirmesinin önünü açacak adımlar atıldı.

Bergama’da jeotermal enerji çalışmaları iyileştirilecek

İzmir’in tarım ve turizm alanında öne çıkan ilçelerinden Bergama’ya 20 ünitelik Ağız ve Diş Sağlığı, Aile Sağlığı, Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi yapılması kararlaştırıldı. İlçenin doğal gaz çalışmaların hızlanması, ana iletim hattı yatırımının gündeme alınması görüşülerek, söz alındı. Ayrıca; Bergama’da jeotermal enerjinin iyileştirilmesine ve ilerletilmesine yönelik çalışmalar başlatılacak ve ilk adım olarak da Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) görevlendirilerek araştırma desteği sağlanacak. İlçede önemli bir ihtiyaç olan Sosyal Hizmet Merkezi’nin yapılmasına hızla başlanacak. Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin hızla tamamlanması için destekler artırılacak. Yine ilçe tarımının gelişmesi için uzun zamandır takip edilen Selenos Çayı ve gölet projelerinin hayat bulması için de düğmeye basılacak. Ayrıca Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı iş birliği ile Bergama’nın uluslararası alanda tanıtımı için özel bir program hazırlanacak ve yeni müze yapılacak.

Türkiye’de bir ilk

Görüşmelerde; Bergama turizminin geliştirilmesine yönelik önemli projeler gündeme geldi ve tanıtım atağı ile birlikte bazı projelerle ilgili de kararlar alındı. Buna göre; 2 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu ile kabul edildiğimiz, İzmir için önemli bir ekonomik ve tanıtım kazancı yaratması beklenen ‘EuroVelo - Avrupa Bisiklet Yolları Ağı’ projesinin hızlandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçecek. Projeye göre; EuroVelo Sakız - Akdeniz Rotası’nın uzantısında yer alan İzmir’e gelmek isteyen dünya bisikletçileri, Sakız’dan Çeşme’ye veya Midilli adasından Ayvalık’a deniz yoluyla geçebilecek ve Dikili üzerinden Bergama, Aliağa, Foça, Sasalı, Urla, Çeşme, Alaçatı, Seferihisar, Gümüldür’den Selçuk’a ulaşacak. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bergama ve Selçuk ilçelerini birbirine bağlayacak bu ağ, 491 kilometre uzunluğunda olacak. İspanya’nın Cadız kentinden başlayan, Yunanistan’ın Atina kentinde ve ayrıca Kıbrıs’ta iki bitiş noktası bulunan doğu-batı doğrultusundaki 5 bin 888 kilometrelik bisiklet yolları ağı, İzmir’in de eklenmesiyle 6 bin 379 kilometreye çıkacak. Kültür ve Turizm Bakanını ziyarette gündeme gelerek destek sözü alınan projenin hayata geçirilmesi; sadece Bergama’nın değil, İzmir’in kazancı olacak.

“Yenilerin ilk adımı atıldı”

İzmir’i bir bütün olarak düşündüklerini ve ne olursa olsun her karışı ve her insanının refahını önemsediklerini vurgulayan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli; Ankara’nın İzmir’de taş üstüne taş koymak isteyen her yöneticisini istisnasız dinlemeye ve gereğini yapmaya hazır olduğunu belirterek şunları söyledi; “ İzmir ister, Ankara yapar. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlarımızın İzmir’e yaklaşımları hep böyle oldu. İlçe belediye başkanlarımız talep etti. Yenilerin ilk adımı atıldı, devam eden işlerin önündeki engellere formüller bulundu. Önümüzdeki günlerde başkanlarımız da kamuoyunu yaptıkları görüşmelerle ilgili ayrıntılı olarak bilgilendirecektir. İzmir’in, İzmir halkının bilmesi gereken şu ki; biz şehrimizin ve onların yararına olacak her işin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler