131019098
11 Ağustos 2022, Perşembe

SAADET PARTİSİ 500 KÖYÜ ZİYARET EDECEK

14 Aralık 2021, Salı 06:43

     


Saadet Partisi İzmir İl Başkanlığı, Köy Tarama Programı kapsamında, içlerinde Aliağa’nın da bulunduğu 30 ilçedeki 500 köyü ziyaret edecek.

Saadet Partisi İzmir İl Teşkilatı, tarım kesimine destek olmak, zor durumda olan çiftçilerin dertlerini dinlemek ve çözüm önerilerini paylaşmak için “Köy Tarama Programı” düzenledi. Ziyaret edecekleri köyleri, aralarında Aliağa’nın da bulunduğu kuzey ve güney ilçeleri olarak iki bölgeye ayıran Saadet Partisi İzmir Teşkilatı, beşer kişiden oluşan 60 ekiple bu çalışmayı yapacak. Dört etap halinde gerçekleşecek olan çalışma tamamlandığında 500 köyün ziyaret edilmiş olması hedefleniyor. Düzenlenen ziyaret programı öncesinde açıklama yapan Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Erduran, “Hükümetin tarım politikasında, milli tarım politikası vizyonu ve proje yoksunluğu görülüyor. Oysa tarım bir ülkenin can damarıdır.” dedi.

“Çiftçi toprağını ekemez hale geldi”

Çiftçinin ömrünün borç ve faiz sarmalı içinde geçtiğine dikkat çeken Erduran, “Temel girdilerdeki artış nedeniyle çiftçi toprağını ekemez hale geldi. Gübre ve motorinde yüzde 100’ü aşan zamlar yaşandı. SGK verilerine göre önceki yıllarda çiftçi sayısı bir milyonu aşarken, bugün bu sayı 500 bine düşmüştür. Çiftçimiz borç batağındadır. Faiz ödemekten iki yakası bir araya gelememektedir. Çiftçi iflas ediyor, köyünü terk ediyor. Yabancı ülkeler tarımı yarınlara hazırlamak için seferber olup kaynaklarını tarıma akıtırken; Türkiye, yanlış tarım politikaları yüzünden dışa bağımlı hale geldi. Topraklarımızda yetişen buğday, mısır, pamuk ve pirinç gibi önemli ürünlerin bile ithalatçısı haline geldik.” şeklinde konuştu.

“Tarım sektörü stratejik ve milli bir konu”

Hem tarım hem de hayvancılık konusunda uzun vadeli politikalar geliştirilmesi gerektiğini belirten Erduran, çiftçinin zam ve faiz çıkmazından kurtulmasını sağlayacak adımların acilen atılmasının önemini vurguladı. Erduran şöyle konuştu: “Saadet Partisi tarıma sadece ekonomi gözüyle bakmıyor. Tarım sektörü stratejik ve milli bir konudur. Bunun için Saadet Partisi tarımda dışa bağımlı değil, milli bir politikayı benimsemiştir. Saadet Partisi iktidarında tarım ve hayvancılık, üretimi artıracak, kalite ve hasat gücünü yükseltecek şekilde desteklenecektir.”

Mahmut Koç: “Köylümüzün her zaman yanında olduk”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Saadet Partisi Aliağa İlçe Başkanı Mahmut Koç ise, “Partimiz tarıma önem veren bir parti olduğunu bu çalışmayla bir kez daha gösterdi. Biz köylümüzün her zaman yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Bu çalışma Aliağamızın köylerinde de uygulanacak. Helvacı, Yeni Şakran, Çıtak gibi köylerimize heyetimizle birlikte gidip dertleri sıkıntıları dinleyeceğiz. Bu dönemde herkesin ortak derdi geçim sıkıntısı. Ekonomi darda. Durum böyle olunca vatandaş ekonomik açıdan zor durumda oluyor. Bu çalışmayla köylümüzün sıkıntılarını birebir kapı kapı dolaşıp kendi ağızlarından dinleyeceğiz. Saadet Partisi sahada.” Dedi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler