26 Mayıs 2020, Salı

“YAPTIRILAN İŞLERİN PARALARI ÖDENMEMİŞ”

15 Mart 2019, Cuma 07:23

     


Millet İttifakı Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz Aliağa’daki basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Aliağa Belediyesi’nin mevcut borçları hakkında konuşan Durmaz, “Haberlerde yer alan bilgilerin doğru olduğuna dair teyit aldım. Üç ayrı firma, toplamı 20 Milyon TL’ye yakın alacak için Aliağa Belediyesi hakkında icra takibi başlatmış.” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, Aliağa’daki basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. Kahvaltıya CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit ile İYİ Parti İlçe Başkanı Yavuz Adar da katılım gösterdi. Kahvaltının ardından konuşmasına başlayan Millet İttifakı Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, “ Yerel seçimin sonuna doğru gidiyoruz. Seçimin bu güne kadar olan durumunu değerlendirmek gerekirse seçim şimdiye kadar sıkıntısız, önemli sayılabilecek bir problem olmadan yürüdü. Geri kalan günlerde de bir sıkıntı ve problem olmadan seçim çalışmalarının yürümesini arzu ediyoruz. Biz kendi adımıza seçimin barış ortamı içerisinde geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Sonuçta seçimler gelir geçer. Aliağa kalır. Hemşehrilik kalır. Kimsenin yaralanacağı bir şey söylemek istemeyiz.” ifadelerini kullandı.

“Yapılan harcamaları çok yerinde bulmuyoruz”

Basında çıkan Aliağa Belediyesi’nin borç yükü içerisinde olduğu yönündeki haberlerin sorulması üzerine Durmaz, “Aliağa Belediyesi’nin icralık olduğu davalarla ilgili basında çıkan haberler üzerine avukatlarımızla görüştük. Haberlerde yer alan bilgilerin doğru olduğuna dair teyit aldım. Üç ayrı firma toplamı 20 Milyon TL’ye yakın alacak için Aliağa Belediyesi hakkında icra takibi başlatmış. O üç firma dışında da pek çok icra dosyasının cari yani işler vaziyette olduğu bilgisine de ulaştım. Öyle anlaşılıyor ki epeydir yaptırılan işlerin paraları ödenmemiş. Ayrıca Aliağa esnafından pek çok kişinin birebir görüşmelerimiz esnasında alacaklı olduğunu öğrendik. Böyle cari durumda olan esnaf alacaklarının da ne kadara tekabül olduğunu bilmiyoruz. Belediyenin çok borcu olduğunu biliyoruz. Belediye bu anlamda kapalı, herhangi bir bilgi vermiyor. Pek az iş ihale yoluyla yapılıyor. Benim de sıklıkla eleştirdiğim konulardan birisidir. Yılda bir kez elimize gelen Yıllık Denetim Komisyonu Raporları ile elimize ulaşıyor. Bu yılın raporları kesinleştiği zaman görme imkanımız olacak. Burada asıl sorun belediye bütçesinin kötü yönetildiğinin göstergesidir. Bunu daha öncede dile getirmiştik. Kasanızda para varsa ödeme yaparsınız. Borçlanalım icra gelir gösteririz köylerden gelen arazileri orası satılıp ödenir gibi bir yaklaşım varsa bu doğru bir yaklaşım değil. Belediyeler ellerindeki mülkleri korumakla yükümlüdürler. Çok büyük bir ihtiyaç yoksa onları korumak lazım. Bunların hepsini biz bugün harcarsak geriye bir şey kalmaz. Doğruda olmaz. Yarın belediye zorda kalır. Belediye eğer çok zorda kalmıyorsa o arazileri satmamalıdır. Bizim bakış açımız bu. Bugün biz yapılan harcamaları çok yerinde bulmuyoruz. Belediyenin bütçe imkanlarını çok savurganca kullandığını düşünüyoruz. Bugün yapılan işlerin hepsi belediyenin hiçbir kaynağa ihtiyaç olmadan kendi bütçesinden karşılanabilecek şeyler olduğunu düşünüyoruz. Bizim belediyenin mülklerini koruyan bir anlayışımız olacak.” şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler