131019098
18 Ocak 2021, Pazartesi

ADAR VE SARI KURULTAYA KATILACAK

15 Eylül 2020, Salı 06:40

     


İYİ Parti’de Kurultay gününü yaklaşıyor. Büyük kurultayda Aliağa’dan İYİ Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar ve İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Sedat Sarı katılacak.

Pandemi nedeniyle ara verilen İYİ Parti'nin ilçe ve il kongreleri, Ağustos sonu itibarıyla tamamlanırken, gözler kurultaya çevrildi. Genel İdare Kurulu (GİK), kurultayın 20 Eylül'de yapılmasını kararlaştırdı. "Millet bizi çağırıyor" ana sloganıyla Ankara’da Altınpark'ta seyircisiz gerçekleştirilecek kurultay sırasında Sağlık Bakanlığı'nın önerileri doğrultusunda tüm hijyen ve sosyal mesafe kuralları uygulanacak. Delegeler, az sayıdaki görevli ve basın mensuplarının dışında kimsenin alınmayacağı kurultayda, yığılmaları önlemek amacıyla oy verme işlemleri için 40'ın üzerinde sandık ve 150 kabin kurulacak.

'Çarşaf Liste' yöntemi öne çıkıyor

Kurultayda, Genel Başkanlık ile 50 kişilik GİK ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) seçimi yapılacak. Mevcut Genel Başkan Meral Akşener'in şu an itibarıyla tek aday olduğu kurultayda, GİK ve MDK üyelerinin belirlenmesinde "çarşaf liste" yöntemi uygulanacak. Bin 379 kurultay delegesi bulunan İYİ Parti'de, genel başkanlığa aday olabilmek için 70 delegenin imzası gerekiyor. İYİ Parti İzmir’den kurultayda 76+2 kişi oy kullanacak. İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar’ın yeniden başkan seçildiği il kongresinde üst kurul delegesi seçilen 76 isimle birlikte Genel Başkan Yardımcıları ve İzmir Milletvekilleri Müsavat Dervişoğlu ve Aytun Çıray oy kullanacak.

Hüsmen Kırkpınar “Çok önemli bir kurultay”

Daha önce 3 olağanüstü 1 olağan kongre yaşayan İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, hafta sonu yapılacak olan 2. Olağan Kurultayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Perşembe günü Ankara’ya gideceğim. Delegelerin gelişi Cumartesi. Kalacakları oteller belli. Arkadaşlarımızdan yolculuk sırasında dikkatli olmalarını istiyorum. Özellikle mola yerlerinde kalabalıktan uzak dursunlar. Çarşaf liste parti içinde yarışın olmasına sebep oluyor. Demokrasi açısından çok önemli. Düz bir üye bile 70 üst kurul delegesinden imza alırsa GİK’e aday olabiliyor. Kurultay çok önemli. Genel Başkanımızın çalışma ekibi, yeni heyet partiyi seçime götürecek. Ben 2 yıl içinde seçim olacağını düşünüyorum. Türkiye’yi aydınlık günlere kavuşturacak görkemli bir kurultay olur beklentisindeyim. Aday olacak arkadaşlarımız var. Hepsine başarılar diliyorum.”

“İyilik için siyaset yapıyoruz”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İYİ Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar ise, “Bu ikinci olağan kongremiz. Dolayısıyla ben de ilçemizden bu kurultayda oy kullanacak üst kurul delegesiyim. Birinci kongremizi 1 Nisan 2018’de yapmıştık. Türk siyasi tarihinin en kalabalık, en ihtişamlı ve en coşkulu kurultayını gerçekleştirmiştik. Dolayısıyla bu kurultayımızın da pandemiden kaynaklı tedbirlere uygun bir şekilde yapılacağını söylemek istiyorum. Sosyal mesafemize dikkat ederek üst kurul delegelerimizin oy kullanacağı bir kurultay olacak. Vatana millete hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu kurultayın Türkiye’de, Türk siyasi tarihinin kilitlenmiş olan bütün olumsuzlukların kapısının açılacağı bir kurultay olur inşallah. Aynı zamanda da umarım iktidar olmanın da ilk adımı olmuş olur. İyilik için siyaset yapıyoruz. Aliağa’dan benim dışımda Sedat Sarı beyefendi il yöneticisi olması hasebiyle kurultaya katılacak. Fakat Sedat Bey oy kullanmayacak. ” İfadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler