131019098
16 Haziran 2021, Çarşamba

YILDIRIM: “DEĞİŞİME AYAK UYDURAMAYAN YOK OLUR”

15 Kasım 2019, Cuma 06:28

     


EGEV ve Özgencil işbirliğiyle gerçekleştirilen 3. Ege Ekonomik Forum’un ikinci gününde tarım masaya yatırıldı. İkinci günün açılış konuşmasını yapan Geçmiş Dönem TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, dünyada dijital dönüşümün yaşandığını ve bu dönüşümün geleceği şekillendireceğini söyledi.

3. Ege Ekonomik Forum’un ikinci günde onur konuğu olan İzmir Milletvekili, Geçmiş Dönem TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile birlikte Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener açılış konuşmasını yaptılar.

“Bilişime önem vermeyen ayakta kalamaz”

İkinci günün açılış konuşmasını yapan Geçmiş Dönem TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, dünyada dijital dönüşümün yaşandığını ve bu dönüşümün geleceği şekillendireceğini söyledi. Değişime ayak uyduramayanların bu dönemde yok olacağını dile getiren Yıldırım, “ Önceden filmlerde gördüğümüz yapay zekalar, artık hayatımızın odak noktası haline geldi. Yapa zekaların hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal ve kültürel yaşantılarımızda da değişmeler oluyor. Bilgisayar yazılımına dayalı sistemler hayatımızın her noktasına sirayet ediyor. Buna bağlı olarak e-ticaret artmaya devam ediyor. Bilişim konusunda atılım yapmayan firmalar ne kadar köklü olursa olsun, dijital dönüşüme ayak uyduramadıkları takdirde iş yaşamından silinmeye mahkumdur. Çağımızın gerektirdiklerini iyi bilmeli ve buna göre hareket etmeliyiz. Üniversitelerimize ve teknoparklara daha fazla teşvik uygulanmalı, genç beyinlerimizin ülke içinde kalması için çalışılmalıdır. Ege Ekonomik Forum İzmir odaklı Ege Bölgesi’nin gelişmesi için çok iyi bir fırsattır” dedi.

“İzmir’e yatırıma devam”

İzmir’de ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen yatırımlara ara vermediklerini belirten Yıldırım, İzmir-İstanbul otoyolunun kısa süre önce açıldyığını İzmir- Çanakkale otoyolunun da Çandarlı’ya kadar hizmete girdiğini söyledi. Antalya’ya kadar otoyol yapılması içinde çalışmaların sürdüğünü anlatan Yıldırım, “ İzmir Şehir Hastanesi’ni de 1 Haziran 2020 tarihinde açmayı planlıyoruz. Göztepe ve Alsancak Statları da kısa süre içinde tamamlanacak. Biz İzmir’e yatırıma devam ediyoruz. İzmir’de bu yatırımlarla gelecekte daha da ön plana çıkacaktır” diye konuştu.

Tarımda yeniliklerin üreticiyi rahatlatacağını ve verimi arttırılacağını dile getiren EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, 27 yıldır vakıf olarak Ege Bölgesi’nin tarımını geliştirmek için çalıştıklarını söyledi. Tarımın Ege Ekonomisi için çok önemli bir değer olduğuna işaret eden Susam, tarımın da teknolojiyle daha çok buluşmasıyla katma değerin artacağını ve Ege Bölgesi’ne daha çok katkının sağlanacağını söyledi.

Ar-ge ve inovasyon odaklı üretim

Ülke ekonomisin bir kırılganlık yaşadığını ve faiz indirimlerinin sanayiciyi mutlu ettiğini ifade eden EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, krizlerden kurtulmak için Ar-Ge ve inovasyon odaklı üretim yapılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’ye yabancı yatırımcının çekilebilmesi cazibenin arttırılması gerektiğini belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, tarımda teknoloji kullanımı arttırılarak, mahsulden alınan verimliliğini artacağını belirtti. Tarımsal alanda girişimcilerin önünü açmak için faaliyete geçirilecek olan İZQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nin önemli olduğunu vurguladı.

Dijital dönüşümün yakalanabilmesi için büyük çaplı çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar dijital dönüşümle birlikte alın teri ile akıl terini bir araya getirmek istediklerini vurguladı. Yabancı yatırımcılara yeniden heyecanlandırılması gerektiğini dile getiren Yorgancılar, “Özel sektörün dinamizmi ile bütün zorlukları aştık. Dünyadaki hızla değişime ayak uydurmak için çalışmaları arttırılmayız” dedi.

Yerel yönetimlerin tarıma katkısı

İkinci günün ilk oturumunda moderatörlüğünü Vahap Munyar’ın yaptığı “Yerel Yönetimlerin Tarımın Ekonomik Kalkınmasındaki Rolü” oturumunda ise İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İzmir Büyükşehir Belediyesi Önceki Dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu konuştu.

Oturumun açılış konuşmasını yapan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, tarımsal kalkınmanın Türkiye’nin genel kalkınmasını etkileyeceğini söyledi. Tarımın kalkınmasının ülkenin iş gücüne katkı yapacağını söyleyen Kocabıyık, “ Uşak’ta tarımın geliştirilmesi için seracılığa ve çiftçiliğe önem veriyoruz. Uşak ilinin tarımda kendini göstermesi ve ülke ekonomisine katkı koyması amacıyla desteklerimizi her sene arttırarak devam ediyoruz” dedi.

Oturumda konuşan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran ise dijitalleşen dünyaya takip ederek teknolojik devrimi kaçırmamız gerektiğini söyledi. Üniversitelerin en iyi fabrikalar olduğunu ve bu fabrikalardan nitelikli insanlar yetiştirildiğini söyleyen Baran, “Tarım alanında büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Ege Bölgesi’nin tarımsal ürünleriyle üniversite bünyemizde çalışmalar yaparak bölgemizin ekonomik kalkınmasın katkı koymaya çalışıyoruz. Üniversite olarak tarım alanında bir çok projeyi hayata geçiriyoruz. Akademisyenler olarak bize düşen yaşadığımız coğrafyada aklın ve bilimin önemini ortaya çıkarmaktır” diye konuştu.

Başkanlardan tarım projeleri

Tarımsal faaliyetlerin kesintisiz olarak devam etmesi için imar çalışmalarında dikkatli çalıştıklarını belirten Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, belediye olarak tarımsal bilinci arttırmak için çocuklara eğitimler düzenlediklerini ve pilot bölgelerde çocukların üretim yapmasını sağladıklarını söyledi. Kenevir üretiminde Uşak’ın ön plan çıkabileceğini ifade eden Çakın, “ Uşak Belediyesi olarak üniversitelerimizle ve odalarımızla çalışmaya hazırız. Seracılık konusunda avantajlarımız mevcut, bu konuda yatırımcı bekleyen firmaları Uşağımıza bekliyoruz” dedi

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Alim Işık ise tarım alanlarının imara açılmaması konusunda prensip kararı aldıklarını söyleyerek gıda bankacılığı uygulamasını başlattıklarını söyledi. Kütahya’nın coğrafi konumu nedeniyle büyük kentlere tarım ürünlerinin ulaştırılması konusunda avantajı olduğunu belirten Işık, “Bu avantajımızı kullanmamız gerekiyor. İnsan kaynağının, genç nüfusun tarıma ilgi duymaması başlıca sorunlarımızın başında geliyor. Bu anlamda hem yerel yönetim hem merkezi hükümet olarak hem tarımsal destek hem de büyük ve küçük baş hayvan desteği önemli” dedi. 2010 yılında kurulan Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi’mizde üretilen ürünlerin pazarlanmasına başladıklarını vurgulayan Işık, “Tarımsal Organize Sanayi Bölgesi ve Et ve Süt üretimine yönelik hayvancılık OSB projemizi de de hayata geçireceğiz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçmiş dönem başkanı Aziz Kocaoğlu ise göreve geldiğinde bir stratejik plan yaptıklarını ve bu plan çerçevesinde hareket ettiklerini söyledi. Tarımın Ege Bölgesi’nin tarih boyunca en önemli değeri olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “İzmir’in Akdeniz’de çok önemli bir liman olması, esas itibariyle İzmir’in arkasındaki pamuk, incir, üzüm, zeytin ve tütünün ticareti ile İzmir Akdeniz’in önemli bir ticaret noktası olmuştur. Tarım ve hayvancılıkta, turizm ve hizmet sektöründe Türkiye kaynak yaratmak, döviz elde etmek zorundadır, bu potansiyeli de vardır” dedi.

2004 yılında arazi yollarını asfaltlayarak işe başladıklarını belirten Kocaoğlu, İzmir’in şuanda arazi yollarının yüzde 90’ını bitirdiklerini belirterek, “Miras hukukumuz topraklarımızı bölüyor, toprakları birleştiremiyorsak, insanları birleştirelim diyerek kooperatifleşmeye destek verdik” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler