29 Mayıs 2020, Cuma

“OYUNUZU ŞEHRİNİZE VERİN”

16 Mart 2019, Cumartesi 06:27

     


Seçim çalışmaları kapsamında esnaf ziyaretleri gerçekleştiren, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelen Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, vatandaşlarla da sohbet etti, dertlerini, isteklerini dinledi. Zeybekci vatandaşlara “Oyunuzu hiçbir şahsa vermeyin; şehrinize verin” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Pınarbaşı Fincancılar Çarşısı, Bornova Çarşısı ve Pınarbaşı 5. Sanayi Sitesi esnafını ziyaret eden Zeybekci’ye vatandaşlar talep ve desteklerini iletti. Bornova’da sivil toplum kuruluşları temsilcileri, hemşehri dernek temsilcileri ve mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, STK’ların, hemşehri derneklerinin önemine değinerek toplumda önemli rol üstlendiklerini belirtti. İzmir’e ilişkin tespitler yapan Zeybekci, Karabağlar’da bir konferans salonu, sinema salonu, çocukların gidebilecekleri spor salonunun bulunmadığına dikkati çekerek “Karabağlar, bazı illerden fazla nüfusa sahip ama ailelerin gidebilecekleri büyük bir parkı dahi yok. Gençleri işsiz, çocukların spor alanı, ailelerin gönlünce gidebilecekleri yerler yok. Arka mahallelerdeki insanlar Kordonboyu’nu, Karşıyaka, İnciraltı sahilini uzaktan seyrediyor. Belediye başkanı olarak sizin içinizde hiç dert yok mu? Bunlar derdiniz değil mi?” ifadesini kullandı.

“4 gençten biri işsiz”

“İnsanlara kentin sorunlarını sorduk. Trafik, ulaşım, bozuk yollar, yağmurda kenti su basması, çöp gibi konular öncelikli çıktı. Ardından işsizlik geliyor’ diyen Zeybekci şöyle devam etti: “Türkiye ortalamasının üzerinde işsizliğin olduğu, 4 gençten birinin işsiz olduğu bu kente, insanca yaşamla ilgili noktalardan sonra işsizlik geliyor. Burası dünyanın en güzel, Türkiye’nin en avantajlı şehri. Neden işsizlik diğer illerde değil de İzmir’de bu kadar yüksek? Belediye olarak esnafa, sanayiciye, turizmciye yeni yatırım alanları açmazsan, altyapısını, üstyapısını tamamlayarak yatırımcıyı çağırmazsan kimse gelip tesis kurmaz, yatırım yapmaz.” Belediye başkanlarının şehirler yarışında yatırımcı avcısı gibi olması gerektiğini belirten Zeybekci, “Başkanlar, her türlü desteği sağlayarak yatırımcıyı iline yatırım için, aşı, işi, ekonomiyi büyütmesi için çağırıyor. İzmir’e 1 milyon, yarı nüfusundaki Antalya’ya 19 milyon turist geldi. Turizmden Antalya 100 milyon, İzmir ise 5 milyon gelir sağladı. Bu para o ilin esnafına gitti” dedi. “İzmir çöplerini dağlara atıyor, çöpten sızan zehirli sular doğaya karışıyor” diyerek devam eden Zeybekci, “Her yağmurda şehri kanalizasyon basıyor, kanalizasyon körfeze veriliyor. Tüm Türkiye’de böyle olduğunu mu sanıyorsunuz? Böyle bir kent kalmadı Türkiye’de. İzmir’deki 4,5 milyon nüfuslu şehrin hastanelerindeki tıbbi atıklarını Manisa Büyükşehir Belediyesi alıyor, normal şeyler mi bunlar” ifadesini kullandı.

“Satılmadık yer kalmamış”

İzmir’in sorunlarının konuşulması gerektiğini dile getiren Cumhur İttifakı AK Parti’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, “10 yıl belediye başkanlığı yapmış, ilçede satılmadık yer kalmamış. Bir de, “İzmir pazarlatmam” diyorsun. Ama sen Seferihisar’ı sattın. 250 yataklı otel, koyuyla 10 milyon mu eder? 28 dönümlük adası 1 milyon 300 bin lira mı eder? Tarla niyetine satsan, daha pahalı satarsın. Belediye çalışanları 4 ay boyunca maaşlarını eksik almış. Belediye başkanı 178 kez ülke dışında çıkıyor. ‘İzmir’i sattırmam’, işin gücün satmada senin, aklın orada kalmış. Aziz Kocaoğlu’na sorun; Nihat Zeybekci’ye karşı aday olmadın da CHP adayının ismi netleştiğinde koşa koşa neden Ankara’ya gittin de aday adaylığını açıkladın.” diye konuştu. Salondakilerden temsil ettikleri STK’ların, İzmir’in, geleceklerinin tarafı olmasını isteyen Cumhur İttifakı AK Parti’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, “Burada 21’nci yüzyılın ikinci çeyreğini konuşuyoruz, seçilenler ilk çeyreği bitirecek, ikinci çeyreğin yol haritasını çıkaracak.'2050 İzmir’i çocuklarımızın İzmir’ini konuşuyoruz. Oyunuzu hiçbir şahsa vermeyin; aklınıza, kendinize, şehrinize verin.” Şeklinde konuştu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler