20 Haziran 2024, Perşembe

Kılıç, “İzmir yabancıya cennet, vatandaşa cehennem”

16 Mart 2023, Perşembe 06:10

     


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Sevda Erdan Kılıç’ın, “İzmir’de yabancılara ne kadar konut, iş yeri, arsa, tarla satıldığı ile ilgili” soru önergesine cevap verdi. CHP Milletvekili Av. Kılıç, Murat Kurum’un cevabını değerlendirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç’ın, “İzmir’de yabancılara ne kadar konut, iş yeri, arsa, tarla satıldığı ile ilgili” soru önergesine cevap verdi. Murat Kurum, İzmir’de 2022 yılında yabancılara ne kadar ana taşınmaz (arsa, arazi, tarla, bağ, bahçe vb.) ile bağımsız bölüm (konut, işyeri vb.) satıldığını tablolar halinde sundu. Buna göre, İzmir’de geçen yıl yabancılara 1.403’ü konut ve iş yeri, 82’si arsa, arazi, tarla, bağ ve bahçe vb. olmak üzere, 1 milyar 886 milyon 112 TL’lik toplam 1.485 taşınmaz satıldı.

“En çok taşınmaz satın alanlar İranlılar, Ruslar, Almanlar ve Azerbaycanlılar”

Kurum’un ilettiği tabloya bakıldığı zaman, dünya ülkelerinin 3’te 1’inin İzmir’den konut, iş yeri, arsa, arazi, tarla, bağ ve bahçe satın aldığı söyleyen Kılıç, “ 67 yabancı ülke vatandaşının tercih ettiği İzmir’den en çok taşınmaz satın alan 795 ile İran vatandaşları birinci, 147 ile Ruslar ikinci, 89 ile Almanlar üçüncü, 79 ile de Azerbaycanlılar dördüncü.” dedi.

“Rant iştahı yüzünden araziler yabancılara peşkeş çekiliyor”

Kurum’un cevabını değerlendiren CHP Milletvekili Av. Kılıç, “Bakanın cevabından da anlaşılacağı üzere, BM tarafından tanınan 208 ülkenin bulunduğu dünyada, 67 ülke vatandaşı, yani dünyanın 3’te 1’i İzmir’den taşınmaz satın aldı. Bütün kıtalardan insanlar gelip, ülkemizin en güzide şehri olan İzmir’den ev, iş yeri, arsa, bağ ve bahçe alıyor. İzmir’in en değerli, verimli toprakları, arazileri yabancılara peşkeş çekiliyor. Neden? AKP’nin 21 yıldır bitip tükenmek bilmeyen rant iştahı yüzünden” diye konuştu.

“İş bilmezliğin faturasını vatandaş ödüyor”

Kılıç, dünyanın neredeyse her yerinden gelip İzmir’den taşınmaz satın alındığını belirterek, şunları kaydetti: “Bunların arasında öyle bir ülke var ki dünya haritasında yerini gösterin deseniz, doğru düzgün gösterecek bir kişi bile bulamazsınız. Bu ülke Antigua ve Barbuda. Karayip Denizi’nin doğusunda, iki büyük ada ve adacıklardan oluşan 99 bin nüfusa sahip küçücük bu ülkeden bir kişi geçen yıl İzmir’e gelip taşınmaz satın aldı. Bu satışlar sonrası konut arzı talebi karşılayamaz oldu. Bu da fiyatların yukarı yönlü hareketine yol açtı. Burada yine liyakatsizliğin, iş bilmezliğin faturasını vatandaş ödüyor. Özellikle İzmir depreminden etkilenip de konteyner kentte kalanlar bugün çıksa artan fiyatlardan dolayı kiralayacak ev bulamıyor. Ancak buna rağmen depremzedelere ‘konteyner kenti boşaltın’ diye tebligat gidiyor. Çıkın demesi kolay. Çıktıktan sonra sen devlet olarak onlara bir çözüm sunuyor musun? Hayır. Yangını daha da körükleyecek adımlarla sorunu içinden çıkılamaz bir hale getiriyorsun. İşin özü; bu güzelim İzmir, bu güzelim memleket yabancıya cennet, vatandaşına cehennem olmuş durumda.”

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler