13 Temmuz 2024, Cumartesi

Tugay'dan şehir hastanesi eleştirisi

16 Mart 2024, Cumartesi 06:08

     


CHP İzmir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, kamu kaynaklarının sorumsuzca kullanıldığını belirterek Bayraklı Şehir Hastanesi'ni örnek gösterdi.

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’nın (Tüm Bel-Sen) 1 ve 2 No'lu şube yönetim kurulları ile bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, 6 bin 145 memur çalışanı ile birlikte 30 ilçede 4,5 milyonluk nüfusa özveriyle hizmet verdiğini hatırlatan Başkan Cemil Tugay, “İzmir'de belediye personeli yeterince çalışmıyor diye suçlayanlar oluyor. Oysa gece gündüz, sessiz sedasız, her türlü şartta hizmet veriyorlar. Uzun süredir demokrasi ortamı tahrip ediliyor. Özgürlükler kısıtlandı, haklar insanların elinden alınıyor, hukuk adaleti sağlayamaz hale geldi. Her gün yeni örnekleriyle yaşıyoruz. Bunların üzerine ne yazık ki 2021 yılından itibaren ekonomik kriz eklendi. Fatura bir şekilde emekçiye, emekliye, bu ülkenin gerçekten hakka ve hukuka sahip olması gereken insanlara kesildi. İşsizlik artıyor ve telaffuz edilenlerin üzerinde bir işsiz var. En az 8 milyon işsiz toplumun yüzde 10’u demek.” Dedi.

Doluluk garantisi verilmesi korkunç”

Kamu kaynaklarının israf edildiğini söyleyen ve Bayraklı Şehir Hastanesi'ni buna örnek gösteren Başkan Cemil Tugay, sözlerini şöyle sürdürdü: “En önemli örneği şehir hastaneleri. Yıllardır hekim örgütleri anlatıyor. Ben de yıllardır anlatıyorum. Bir yeri devlet veriyor, özel şirket yapıyor. Maliyeti belli. 25 yıllık zorunlu kira sözleşmesi yapılıyor. Aslında 2-3 yıllık kira bedeli o maliyeti karşılıyor. Üzeri birilerinin cebine gidiyor. Üzerine yüzde 70 doluluk garantisi veriliyor ki bir hastanede doluluk garantisi verilmesi kadar korkunç bir şey olamaz. Ama maalesef Türkiye’deki sistem şu anda insanların hasta olacağını, yatırımı yapanlara garanti ediyor. Hastane açıldığında orada çalışacak yeterli personel, doktor, hemşire yok. Diğer hastanelerden alınıyor. Şehir Hastanesi’nde çalışan doktor ve hemşirelerin temizlik yaptığını duyuyorum. Ortalığı temizliyor, derleyip toparlıyormuş. Sayıları az, yetişemiyorlar.”

Bu iktidardan kurtulmalıyız”

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden çekilen personel nedeniyle orada çalışan sağlık personelinin de ciddi sıkıntılar yaşadığını aktaran Başkan Tugay, şunları söyledi: “Böylesine sorumsuz, hesapsız, plansız yönetiliyor ülke. Kaynaklar kötü kullanılıyor. Ciddi bir israf var. Yurttaşlar ile çalışanlar da karşı karşıya kalıyor. Hepimize düşen görev bizi bu hale düşüren bu iktidardan kurtulmalıyız. Bunun sadece partilere yüklenmesi, sadece adaylar veya temsilcilere yüklenmesi halinde bu başarıya gitmez. Toplumun tüm kesimlerinin bu konuda bilinçli olması ve üzerine düşeni yapması lazım. O dönemden birindeyiz. Seçim dönemindeyiz. Bu seçimde iktidarın kendine çeki düzen vermesi gerektiği mesajı çıkacak. Ya da daha ötesi verilmeli. Öyle bir sonuç alınmalı ki bu ülkeyi yönetemedikleri onların yüzlerine çarpılmalı. En kısa zamanda erken genel seçim çok daha sağlıklı bir karar olacak.”

Mücadelemizi diri tutalım”

Birlik ve beraberlik içerisinde mücadele edilmesinin önemli olduğunu dile getiren Tugay, “Mücadelemizi diri tutmalı, birlik içinde olmalıyız. Yöneten her zaman şeffaf olmalı. Ben İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni çok şeffaf şekilde yöneteceğim. Çalışma arkadaşlarımızı ve onları temsil eden örgütleri düzenli olarak bilgilendirmeyi, bütün detayları size aktarmayı, genel olarak topluma şeffaf yönetim göstermeyi düşünüyorum. Herhangi bir yerde hatamız varsa gerekirse hep beraber onu görmeli ve düzeltmeliyiz. Ancak bu şekilde düze çıkar, kurumu ve şehri hak ettiği yere getiririz” dedi. Başkan Tugay, ayrıca konuşmasında rakibini de eleştirerek, şunları söyledi: "Bir partinin adayı çıkmış 'Benle ilgili bir şey söyledi ancak tam açıklığa kavuşturamadı, demek ki hazırlıksız aday’ gibi bir şey demiş. Burada benden başka belediye başkanlığı deneyimi olan bir aday yok. Bir tek benim başkanlık deneyimim var. Belediyenin nasıl olduğunu, nasıl yönetmesi gerektiğini, İzmir'in en büyük metropol ilçelerinden birinde 5 yıl başkanlık yaparak herkese gösterdim.”

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler