19 Haziran 2024, Çarşamba

Beko, “Yurttaşlarımız pazardan boynu bükük dönmeyecek”

18 Mart 2023, Cumartesi 06:34

     


CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Meclis kürsüsünde depremin yıkıcı etkisi üzerine konuşma yaptı. Pazar fiyatlarının ateş pahası olduğuna da değinen Beko, “Az kaldı, yurttaşlarımız pazarlardan boynu bükük dönmeyecek evlerine.” Dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada depremin yıkıcı etkisini bir kez daha ortaya koydu. AFAD ve Kızılay gibi kurumların durumuna değinen, yapılan yardımların yetersiz kaldığını vurgulayan Beko, pazar fiyatlarının yüksek olduğunu ve vatandaşın alım gücünün olmadığını da belirtti. Beko, “Yıkıldık! 50 binin üzerinde vefat eden insanımız, on binlerce yaralımız var, yüz binlerce vatandaşımız sokakta kaldı, köylerde evlerle birlikte hayvan damları yıkıldı ve insanlarımız öldü, hayvanlarımız telef oldu. Neden çok ama özetlersek; Recep Tayyip Erdoğan, İBB Başkanlığından bu yana imar affını 20 yıldır uyguladı, ülkemizde binlerce insanın ölümüne neden oldu” dedi.

“Halk AFAD ve Kızılay’a güvenmiyor”

AFAD’ın bu büyük yıkımdan sonra yetersiz kaldığını, koordinasyonsuzluğuyla ön plana çıktığını söyleyen Beko, “Geçtiğimiz yıl hazırladığı raporda ‘mühendis yerine, öğretmen ve imamlardan ekip kurduk’ ifadeleriyle gündeme gelen kurum, liyakatten uzak ‘yandaş’ kadrolar tarafından yönetildiğini kanıtladı. Afete hazırlıksız yakalanan AFAD, depremin ardından yardım kampanyasıyla para istedi ama yurttaşımız ‘deprem vergileri’ nerede diye sormaya devam etti. Ankara’da Melih Gökçek tarafından BAŞKENTGAZ şirketinden Kızılay aracılığıyla 8,5 milyon dolar, ABD New York’taki çocuk istismarlarıyla gündeme gelen Ensar Vakfına gönderilmiştir, halk bundan dolayı AFAD ve Kızılay’a maalesef güvenmiyor.” Dedi.

“Sayıştay AFAD’ı denetleyemiyor”

Depremzedeler için yapılan kampanyada 115 milyar bağış toplandığını ve 86 milyarın denetimsiz olduğunu ifade eden Kani Beko, “Sayıştay maalesef AFAD’ı denetleyemiyor. Halkın ‘Recep Tayyip Erdoğan seçim çalışmalarında bu parayı kullanabilir’ dediğini bizzat kendi kulaklarımla duydum. Deprem vergisi olarak toplanan 34,5 milyar paranın nereye gittiğini her gittiğimiz yerde bize soruyorlar” şeklinde konuştu. İşsizlik Fonu’nda 125 milyarın olduğunu söyleyen Beko, “İşsizlik Fonu’nda işsiz kalan çalışanlara yetecek kadar paramız var. Dolayısıyla bu paranın işsiz kalan depremzede işçilere dağıtılması gerekir.” İfadelerini kullandı.

“Yapılan yardımlar derhal artırılmalı”

Depremzedelere yapılacak yardım genelgesindeki ücretlerle, depremzedelerin pazara çıkması ve alışveriş yapmasının çok zor olduğunu söyleyen Beko, “Yapılan yardımlar derhal artırılmalıdır. Kiraya geçenlerden bir yıl doğal gaz, elektrik, su, sağlık, ulaşım ücretleri alınmamalıdır. Pazar fiyatları ateş pahası. Milyonlarca işsizin olduğu ülkemizde bu fiyatlarla yurttaşlarımız nasıl alışveriş yapacak? Asgari ücretli, emekli, EYT’li nasıl alışveriş yapacak? Tarihimizin en kötü şartlarında çalışan memurlarımız nasıl evine meyve götürecek? Hala bir konteynıra bile geçememiş binlerce depremzedemiz bu pazar şartlarında nasıl sebze alabilecek? Az kaldı, yurttaşlarımız pazarlardan boynu bükük dönmeyecek evlerine.” Diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler