22 Haziran 2024, Cumartesi

Büyükşehir meclisinde arıtma polemiği

18 Ağustos 2023, Cuma 06:59

     


İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda Yeni Şakran Mahallesi’nin arıtma tesisi gündeme geldi. MHP’li Meclis Üyesi Hakan Şimşek, büyükşehir yönetimine hitaben “Eğer Yeni Şakran’ın arıtmasını yapamıyorsanız Aliağa Belediyesi’ne devredin” dedi. İYİ Partili Meclis Üyesi Sedat Sarı ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ya bu tesisi seçime kadar bitirmesi ya da Aliağa Belediyesi’nin teklifini kabul etmesi gerektiğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı Olağan Toplantısı’nın ikinci birleşiminde Aliağa’nın Yeni Şakran Mahallesi’nin arıtma tesisi gündeme geldi. Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirilen toplantının gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alan CHP'li Meclis Üyesi Erhan Uzunoğlu, son dönemde kent gündeminde tartışılan katı atık bertaraf tesisi konusuna ilişkin Aliağa bölgesinden örnekler verdi.

Hakan Şimşek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işlerini de yaptığımız için özür dileriz”

Konuşmalar üzerine söz alan MHP’li Meclis Üyesi Hakan Şimşek, Aliağa Belediyesi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işlerini de yaptıklarını belirterek, “Bazı şantiyelerin etrafında ‘Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü özür dileriz’ diye yazar. Bizim de herhalde Aliağa mücavir alanı etrafına ‘İşleri çok hızlı yapıp bitirdiğimiz için, hatta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işlerini de Aliağa Belediyesi olarak yaptığımız için, Aliağa halkına insan gibi hizmet ettiğimiz için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden özür dileriz’ diye bir yazı yazmamız gerekecek. Ne hikmettir ki konuşmacılar hiç alakası olmayan konularla Aliağa’yı konuşur hale geldi. Ben de cevap vermek zorundayım.” Dedi.

“Söyleyecek bir şeyiniz varsa gelin Aliağa’da konuşalım”

Hakan Şimşek, Yeni Şakran Mahallesi’nin arıtma tesisinin yapımı ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine bir teklifte bulunarak, “Buradan yineliyorum. Eğer Yeni Şakran’ın arıtmasını yapamıyorsanız Aliağa Belediyesi’ne devredin, hemen 6 ay içerisinde seçime kadar bitirelim. Ben burada Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı olarak bütün İzmir’e açık ve seçik olarak ilan ediyorum. Aliağa her projesiyle, her yaptığı eylemle İzmir’e, Ege Bölgesi’ne, Türkiye’ye örnek oluyor. Bundan rahatsız olmayın. Mümkünse örnek alın. Marifet varsa bunu alkışlayın. Şu yöntemi de benimseyebilirsiniz, ayaklarımıza istediğiniz kadar ağırlık bağlayın. İstediğiniz kadar istediğiniz yere şikayet edin. İstediğiniz engeli koyun. Biz yine en hızlısıyla koşmaya ve o en hızlısını geçmeye hazırız, o güce sahibiz. Eğer söyleyecek bir şeyiniz varsa Aliağa ile ilgili, gelin Aliağa’da hep birlikte konuşalım.” İfadelerini kullandı.

Sedat Sarı, “Aliağa’da her şey mükemmelmiş gibi bahsediliyor”

Hakan Şimşek’in ardından konuyla ilgili söz alan İYİ Partili Meclis Üyesi Sedat Sarı ise “Yerel seçimler yaklaşıyor ve bir takım güzellemelere tekrar başladı Hakan Bey. Aliağa’da sanki her şey mükemmelmiş gibi bahsediliyor. Hiç alakası yok. Yeni Şakran bölgesinde yaşayan insanlar çok ciddi bir kanalizasyon ve arıtma tesisi sıkıntısı çekiyor. Aliağa Belediyesi’nin başkan yardımcısı burada bir taahhütte bulundu. ‘Bize yetki verin yapalım’ dedi. Tabii ki İzmir Büyükşehir Belediyesi bu arıtma sistemini bu kanalizasyon şebekesini yapacak güçte ve yetkinliktedir. Burada artık bir farz ortaya çıktı. Ya seçime kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi bunu bitirecek ya da yarından tezi yok ki bunu asla tasvip etmiyorum Aliağa Belediyesi’ne yetki devrinde bulunacak.” Dedi.

“İzmir Büyükşehir Belediyesi bunu bitirsin ya da Aliağa Belediyesi’nin teklifini kabul etsin”

Yerel seçime kadar bu arıtma tesisi bitirilmezse hem orada yaşayan insanlar için çok büyük bir sıkıntı yaşanacağını hem de işin siyasi tarafından ciddi bir mahcubiyet söz konusu olacağını söyleyen Sedat Sarı, “Bunun için söz aldım. Burada yarından tezi yok bir planlama yapılsın. Ya İzmir Büyükşehir Belediyesi bunu seçime kadar bitirsin ya da Aliağa Belediyesi’nin bu teklifini kabul etsin. Çünkü Aliağa Belediyesi çok defa yetkisi olmadığı halde Aliağa’da bir takım işler yaptı. Bazılarını yarım bıraktı, mesela Güzelhisar Caddesi gibi. Dolayısıyla madem böyle bir açık beyan var, bunu değerlendirmekte fayda var.” Diye konuştu.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler