22 Haziran 2024, Cumartesi

Akşener: “Kadın milletvekili seçtirme konusunda başarısız oldum”

18 Kasım 2022, Cuma 06:25

     


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir'de iş kadınları ile buluştu. Partilerinin yüzde 25 kadın kotası olduğunu söyleyen Akşener, “Bütün birimlerimizde yüzde 25 kadın kotasına uyuldu ama milletvekilliği konusunda maalesef başarısız oldum.” Dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir'de Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) üyeleri ile bir araya geldi. Akşener, İzmir’de bir otelde düzenlenen programda, kadınlarla bir araya gelmenin sorumluluk olduğunu söyledi. İYİ Parti'nin 2017 yılında kurulduğunu, yeni bir parti olmalarına rağmen ilk seçimden sonra devletten 37 milyon lira aldıklarını hatırlatan Akşener, "Bu bir mucizedir, bunu başardık. Başarmamıza vesile olan seçmenimiz ve arkadaşlarımıza teşekkür ederim." dedi.

“Çok başarısız olduğum bir yer var”

Türkiye'nin en iyi "siyasi kafa avcısı" olduğunu savunan Akşener, "Bütün bunlar başarı öyküsü ama çok başarısız olduğum bir yer var. Ben kadın konusunda başarısız oldum. Kadın seçtirme konusunda başarısız oldum. Yüzde 25 kadın kotamız var. Bütün birimlerimizde yüzde 25 kadın kotasına uyuldu ama milletvekilliği konusunda maalesef başarısız oldum. Bunu bu defa çözeceğiz. Biz öğrenen bir organizasyonuz. Örneğin Uşak'ta genç bir kadını aday gösterdik birinci sırada. 'Ben dururken onu nasıl aday gösterirsin' diyen erkekler bir dayanışma gösterdiler. Kız gitti." ifadelerini kullandı.

İş kadınlarının yaşadıkları problemler konuşuldu

Akşener, ilk kez siyasete atılan kadınlar için finansal kaynak ayrılmasından yana olduklarını söyledi. İş kadınlarının yaşadıkları problemleri konuşmak üzere toplandıklarını vurgulayan Akşener, "Bu davetin bizim için çok önemli olduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kadın ilerlerken çok tuhaf bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu bilmenizde fayda var. Türkiye'nin ayrışma noktalarının çok öne çıktığı, farklılıkların çok çizildiği, buna karşılık müştereklerin unutulduğu bir dünya düzeninde yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

GİFED Başkanı Huriye Serter de iş dünyasındaki kadınlar olarak siyasette sorunlarını bilen, tüm kadınların gerek ekonomiye katılımında gerekse siyasette ve karar alma mekanizmalarında yer almalarında desteklenmesi gerektiğine inanan, kadınların kendi kararlarını verebilme özgürlüğüne sahip olarak yetişmelerini parti politikası olarak benimseyen liderler görmeyi istediklerini kaydetti. Program, basına kapalı devam etti.

(AA)  
Son Eklenen Haberler