131019098
16 Mayıs 2022, Pazartesi

SERTER’DEN YATIRIM TEPKİSİ

19 Şubat 2022, Cumartesi 06:52

     


TBMM’nin gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alan CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, AK Parti hükümetinin İzmir’e yatırım yapmadığını söyleyerek eleştirdi. Serter ayrıca bu yapılmayan proje ve yatırımlar sebebiyle İzmirlinin hükümete ‘neden’ diye sorduğunu belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Bedri Serter, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alarak İzmir’in sorunları üzerine konuştu. Mecliste kürsüye çıkan Serter, AK Parti hükümetinin İzmir’e yatırım yapmadığını söyleyerek, “Bir kente şaşı bile değil kör bakan zihniyet” ifadeleriyle hükümete yüklendi. Serter, konuşmasında; İzmir’in Gediz’den su alamadığını, son Başbakan Binali Yıldırım’ın 35 proje vaadinin yerine getirilmediğini, Ankara – İzmir Hızlı Tren Projesi’nin 15 yıldır yapılmadığını, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yurt dışı merkezli istediği kredilere hükümetin imza atmadığını ve İzmir’in verdiği vergilere rağmen hak ettiğini almadığını söyledi. Serter ayrıca, yapılmayan bu yatırımlar karşısında İzmirlerin ‘neden’ diye sorduğunu belirtti.

Serter’in mecliste yaptığı konuşma şu şekilde:

İzmir’in sorunları üzerine söz aldım. Toprağına çomak diksen meyve, zeytin ağacı fışkıran, körfezinde çipura, levrek, kaya balıkları, yunus balıklarının yüzdüğü, tarihi kimliği 8500 yıla dayanan ve kazmayı vurduğunuz her yerden tarih fışkıran, Cenevizliler’den beri liman kenti ve Ege’nin ticaret merkezi olan, yaşayanların hangi kentte gelirlerse gelsinler kendilerini kısa bir süre içerisinde parçası hissettiği, tüm dünyada ve Türkiye’de yaşayan vatandaşların gıpta ile baktığı ve herkesin ister turist olarak geldiği, isterse yerleştiği… Kendine münhasır, huzurlu, özgür, sosyal ve demokrat bir kent İzmir.

“Siyasi şovlarınız bir işe yaramadı”

20 yıldır iktidar olan AKP zihniyetinin oy alamadığı ve başarılı olamadığı için böylesi bir kente şaşı bile değil kör bakan zihniyetini hatırlatmak için çıktım bu kürsüye. İzmirliler AKP’nin baktığı her yeri oy ve beton olarak gördüklerini bildikleri için yaşadıkları tüm engellere göğüs gererek, “kendi yağımızda kavruluruz” diyerek, dayatmalara karşı koyup, itaat etmeyi kabul etmeyerek, son 20 yıldır yapılan seçimlerde AKP zihniyetine paye vermemiştir. Ve bugün gelinen noktada, ülkenin birleştirici gücü olan CHP’ye karşı her türlü iftirayı atan AKP’ye karşı dimdik durmaya devam etmektedir” dedi.

“İzmirliler yaptıklarınızı unutmayacak”

AKP’nin İzmir depreminden sonra yaşadığımız kayıplar ve gerçekleşen hasarlar sonucunda, her yaptıkları işte olduğu gibi depremi de siyasetine alet ettiğini ifade eden Serter, “Siyasi şovlarınız bir işe yaramadı, İzmir’de size inanan kalmadı! İktidarımız çok yakında! Az kaldı! İzmir’de doğan güneş, İzmir’i çok daha güzel aydınlatacak ve Türkiye’ye baharı getirecek! Türkiye’nin umudu olan bir şehrin geleceğine, yaşayan insanlarına bu yapılanlar Allah katında bile yazıktır, günahtır ve sizin ayıbınızdır. Unutmayacağız diyor İzmirli!” diye konuştu.

AK Parti iktidarına İzmir soruları

Betona dayalı politikalarınıza mahkûm ettiğiniz ve depremde evleri ağır veya orta hasar gören bina sahiplerini düşürdüğünüz durumun sonucu ne oldu? Soruyor İzmirli! Yıllardır Gediz’den geleceğini söylediğiniz su ne oldu? Yine mi sorumlu CHP? Soruyor İzmirli! 2014 seçimlerinde, Son Başbakan Binali Yıldırım’ın sözünü verdiği 35 projenin sonucu ne oldu diye soruyor İzmirli! 15 yıldır 1 kilometre ray döşeyemediğiniz, 15 yılda 4 defa ihale düzenlediğiniz Ankara-İzmir Hızlı Tren hattı projesinde bugüne kadar boşa giden 10 milyonlarca lira ne oldu? Soruyor İzmirli! “Merkezi hükümete yılda 100 milyar 700 milyon TL vergimi gönderiyorum. Bu gönderdiğimin karşılığında bana bu gelirin %1.78’i hibe gibi gönderiliyor. Neden?” diye soruyor İzmirli! İşin öz Türkçesi, Merkezi hükümete 10 veriyorum, 1 alabiliyorum, 9’u nereye gidiyor diye soruyor İzmirli! İzmir Büyükşehir Belediyesinin kendi başına tedarik ettiği ve kentin beklediği yatırımlara temel olacak yurtdışı kredilere neden AKP imza atmıyor diye soruyor İzmirli! Yine duyumlara göre, 2018 yılında kapalı kapılar ardında yapılan, 2.çevre yolu ihalesi neden saklanmaktadır? Nereden geçeceği, nerede biteceği, hangi adımında tarihi eserlerin çıktığı ve kaça mal olacağı açıkça belirtilmeyen ihalenin kimlere verildiğini soruyor İzmirli! 8 yıldır şehir hastanesi denilen heyula bina şehir efsanesine döndü, neden açılamıyor diye soruyor İzmirli! Daha nice irili ufaklı işler birilerinin masasında duruyor, bekliyor Ankara’da! Neden? Soruyor İzmirli! Mesela limanların kapasitelerinin arttırılması gibi, mesela tarıma dönük yatırımların acilen gündeme alınması gibi, mesela İzmirlilerden kesilen vergilerle, bir daha yaşamak istemediğimiz yangınların önüne geçilebilmesi için söndürme uçaklarının alınması gibi. Mesela yıllardır bekleyen tarım ve endüstri OSB’lerinin kurulması gibi. İzmirli soruyor bunları soruyor!

“İzmir için attığımız her adım boynumuzun borcudur”

Zannetmeyin ki, AKP zihniyeti tarafından yapılması engellenen veya kapalı kapılar ardında yandaşa peşkeş çekilen projeler, İzmirlilerin oylarıyla iktidar olan CHP’ye fatura edilecek! Hepsi size dönecek size! İzmirlilerin kime oy verdiği de milletin gerçek hizmetkarlarının ortaya koyduğu hizmetler de ortada. Demokrasinin kalesi İzmir’de yaşayan bütün İzmirli dostlarım, her şeyi İzmir’in hak ettiği gibi, kentimize yakışan şekliyle çözüyoruz. Belediyelerimizin, bütün engellemelere rağmen gerçekleştirdiği ve yurttaşlarımızın hizmetine sunduğu projeler, yapmamız gereken işlerdir. Temeli atılan ve tarihi bir yatırım olan Buca Metrosu gibi, İzmir için attığımız her adım boynumuzun borcudur.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler