131019098
23 Eylül 2021, Perşembe

SERTER: “HALKIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEMEZSİNİZ”

19 Nisan 2021, Pazartesi 06:17

     


CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, geçtiğimiz hafta gündeme gelen uçak gemisi NAe Sao Paulo’nun açık arttırma yoluyla satın alınarak Aliağa’ya söküm için getirileceği haberlerine tepki gösterdi. Serter, “Bu asbestli geminin sökümü çevre ve halk sağlığına yönelik tehdittir” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, yaptığı açıklamada “Türkiye 5.sınıf bir ülke mi? İzmir ve Aliağa için büyük bir tehdit oluşturan böyle bir gemi Brezilya’dan kalkıp binlerce mil uzaktaki Aliağa’ya söküm için getiriliyor. Bu demek oluyor ki, bu gemi bu kadar yol kat ederken hiçbir limanda kabul edilmemiş ve bu kanser yüklü gemi en son Aliağa limanına yanaşacakmış. Bu kadar doğa katliamlarının yaşandığı bir dünyada, KOVİD-19 mücadele eden ve vaka sayılarında kritik durumda olan illerin başında gelen İzmir’de, Aliağa Limanı’na bu gemiyi getirtip söktürtmek İzmir’de yaşayan 4,5 milyon insana ‘KOVİD-19 pandemisi yetmedi ayrıca kanser de olup ölün’ diye hedef göstermek resmen” dedi.

“Bu karardan derhal geri dönülmeli”

Serter, yaptığı açıklamada Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin ve Aliağalıların konuya ilişkin haklı tepkisinin de altını çizdi ve “Asbest yüklü, kanser yüklü bu geminin kesinlikle İzmir’e yanaşmaması gerekiyor. Hurda geminin atıkları insan ve çevre sağlığı için ciddi bir risk oluşturacaktır. Bu karardan derhal geri dönülmesi gerekiyor. Çevre ve Orman Bakanını, Sanayi ve Teknoloji Bakanını, İzmir Valisini, Aliağa Kaymakamını, Aliağa Belediye Başkanını ve doğayla iç içe olan bütün sivil toplum örgütlerini göreve davet ediyorum” dedi.

“Türkiye’yi çöp ülkesi yaptılar”

Serter, 1960 yılından bu yana farklı ülkelerin donanmalarınca söz konusu geminin kullanıldığını da hatırlatarak“ Bu gemiyi kullanan ve bunun üstünden seneler boyunca nemalanan ülkeler neden söküm işlemlerini kendi ülkelerinde yapmıyorlar? “ diye sordu. Serter, hükümete sert çıkarak “Bu hükümetin kararları, davranışları ve hareketleri Türkiye’yi çöp ülkesi yaptığının göstergesidir. Üstelik göz göre göre halk sağlığı ve çevre sağlığı tehdit altına alınmaktadır. Telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracak olan böylesi hayati konuda derhal önlem alınmalıdır” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler