22 Nisan 2019, Pazartesi

ÖZCAN DURMAZ: “ALİAĞA BELEDİYESİ, HALKIN BELEDİYESİ OLACAK”

19 Ekim 2018, Cuma 07:00

     


CHP Aliağa İlçe Başkanlığı’ndan geçtiğimiz günlerde istifa eden Özcan Durmaz, 2019 yerel seçimleri için Aliağa Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı. Parti ilçe binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Durmaz, “Söz veriyorum. Aliağa Belediyesi, halkın belediyesi olacak.” dedi.

2019 Mart ayında yapılacak olan Yerel Seçimleri’de Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı olmak için geçtiğimiz günlerde CHP Aliağa İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden Özcan Durmaz, dün akşam yaptığı basın açıklaması ile aday adaylığını duyurdu. Durmaz, CHP Aliağa İlçe Başkanlığı Binası önüne kurulan platformda partililer ve vatandaşlardan oluşan yoğun kalabalığa hitap etti. Özcan Durmaz’ın basın açıklamasında eşi Uzm. Dr. Duygu Durmaz ve kızları Defne Durmaz ile Deniz Durmaz da yer aldı.

Diğer aday adaylarını da davet etti

Basın açıklamasında ilk konuşmayı vekaleten CHP İlçe Başkanlığına getirilen Namık Kaçar yaptı. CHP’nin ne kadar demokratik yapıya sahip bir parti olduğunun ortaya çıktığını ve bu anlamda diğer partilerden ayrıldığını ifade eden Kaçar, Aliağalıların CHP’yi başarıya götüreceğine inandığı söyledi. Kaçar’ın açıklamasının ardından konuşmasını gerçekleştiren Özcan Durmaz, konuşmasına kendisini tanıtarak başladı. Özgeçmişinden kısaca bahseden Durmaz, açıklamasının başında, CHP’den Aliağa Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan diğer isimleri de yanına davet etti. Durmaz’ın daveti üzerine Erol Güngör, Ulviye Öztürk, Barış Eroğlu ve Remzi Özcan da kürsüye gelerek açıklaması esnasında kendisine eşlik etti.

“Partiyi yeniden bir araya getirdim”

1990 yılından beri partili olduğunu ifade eden Özcan Durmaz, “CHP Aliağa İlçe örgütünde 2008 yılından beri aktif olarak çalışıyorum. 2010 -2012 döneminde CHP Aliağa yönetiminde İlçe Sekreterliği görevini yürüttüm. 2013, 2015 ve 2017 yıllarında yapılan kongrelerde peş peşe üç kez CHP İlçe Başkanlığı’na seçildim. İlçe başkanlığı yaptığım sürecin en zor zamanı 2014 yerel seçimleriydi. Aday belirleme sürecinde yaşanan sorunlar nedeniyle parti parçalandı. Seçimlerin ardından ilk işim partideki kavgayı durdurup, partiyi birleştirme çalışması oldu. Birçok üyemizle ilgili başlatılan disipline gönderme sürecinin önünü kestim. Zaman içinde kırgınlıkları, küskünlükleri diyalog, eleştiri ve özeleştiri süreciyle gidererek, partiyi dışa dönük mücadele için yeniden bir araya getirdim. Bugün partimizin eksiksiz bir araya geldiğini görmenin mutluluğu içindeyim.” dedi.

“Herkes gidişattan kaygılı”

Yolsuzluk ve kayırmacılık hayatın her alanını teslim alırken, demokrasi, ekonomik bağımsızlık, çağdaş eğitim, adalet, onurlu dış politika, şeffaf ve kurumsal devlet yapısının giderek ortadan kaldırıldığını söyleyen Durmaz, “Bu gidişin hedefinin ise demokratik ve çağdaş cumhuriyeti yok etmeye varacağı açıkça görülüyor. Aynı tablo iktidar ittifakına mensup belediyelerde de görülüyor. İktidar ittifakı mensubu belediyelerde yerel demokrasi ortadan kaldırılıyor, sosyal, kültürel hayat daraltılarak içi boşaltılıyor, hesap vermekten uzak, kamu kaynaklarını yağmalayan, ranta ve talana dayalı bir belediyecilik, giderek normal ve kabul edilir hale getiriliyor. Dürüst, namuslu, demokrat, yurtsever, ülkesinin ve şehrinin iyiliğini isteyen herkes gidişattan kaygılı.” ifadelerini kullandı.

“Aliağa’ya yerel yönetim borcumuz var”

Özcan Durmaz, Aliağa’nın yıllarca sosyal demokrat belediyeler tarafından yönetildiğini belirterek, “Kasabadan şehre dönüştüğü, her türlü alt yapıya en çok ihtiyacının olduğu yıllarda, sosyal demokrat belediyeler kıt imkanlarla, hiçbir şaibe olmadan Aliağa’yı, Aliağa yaptılar. Halkımız da yapılanları gördü, siyasi desteğini esirgemedi. Ama bu desteğe rağmen 2004’te ve 2014’te biz aynı hataya düşerek yerel seçimlerde ayrıştık. Elimizdekini altın tepsi ile verdik. Artık aynı tuzağa düşmeyeceğiz. Şimdi yanlışı düzeltme zamanı. Hep söylüyorum, bizim Aliağa’ya yerel yönetim borcumuz var.” diye konuştu.

“Söz veriyorum…”

Aday Adayı olma sürecinde kendisinden teveccühlerini esirmeyen partililere teşekkür eden Durmaz, “Aliağa için hedeflerimi; demokratik ve katılımcı bir belediyecilik anlayışıyla, bütçeyi etkin, verimli ve doğru kullanan bir belediyecilik anlayışıyla, hesap verebilen açık ve şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla, siyasi kayırmacılığa kapalı, Aliağa’nın kendi evlatlarının çalıştığı, yönettiği bir belediyecilik anlayışıyla, Aliağa halkının değerlerini, mülkleri ve kaynaklarını koruyan, ranta, rüşvete ve haraca kapalı, dürüst ve adil bir belediyecilik anlayışıyla, liyakatli, temiz, dürüst, erdemli, bilgili, donanımlı kadrolarla ve tüm halkımızla birlikte çalışarak hayata geçireceğim. Söz veriyorum. Aliağa Belediyesi, halkın belediyesi olacak.” dedi.

“Kim aday gösterilirse gösterilsin, çalışacağım”

Aday adaylığı açıklamasına katılan kitleye bir söz daha vererek açıklamasını tamamlayan Özcan Durmaz, hangi yöntemle aday belirlenirse belirlensin, kim aday gösterilirse gösterilsin, sonucu hiçbir şekilde tartışmayacağını, kırgınlık sebebi yapmayacağını belirterek, “Bu kritik dönemde kimsenin buna hakkı yok. Kim aday gösterilirse gösterilsin, kendim adaymışım gibi çalışacağıma huzurunuzda söz veriyorum.” diye konuştu.

Durmaz’ın aday adaylığı açıklamasının ardından CHP Aliağa İlçe Başkanı Namık Kaçar, parti ilçe yönetimi adına Özcan Durmaz’a çiçek takdim etti. Durmaz, basın açıklaması sonrasında kürsüde bulunan diğer aday adayları Erol Güngör, Ulviye Öztürk, Barış Eroğlu ve Remzi Özcan’la el ele vererek fotoğraf çektirdi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler