131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

Murat Bakan, “Ormanları AKP’nin zulmünden kurtaracağız”

20 Ocak 2023, Cuma 07:11

     


CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye, 2021 yılında ormanların madenlere kiralanmasından elde edilen gelir ile orman ürünleri satışından elde edilen geliri sordu. Kirişçi sorulara yanıt verdi.

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye, 2021 yılında ormanların madenlere kiralanmasından elde edilen gelir ile orman ürünleri satışından elde edilen geliri sordu. CHP’li Murat Bakan, “Orman Genel Müdürlüğü’nün bütçesi 4,2 milyar, onun 3 katını ormanları keserek, satarak, yağmalayarak, madenlere kiralayarak elde ediyorsunuz” dedi. Kirişci, Murat Bakan’ın önergesini yanıtladı. Vahit Kirişci verdiği yanıtta, 2021 yılında orman ürünleri satışından 13 milyar TL gelir elde edildiğini açıkladı. Önerge yanıtında şu veriler paylaşıldı: “Ormancılık faaliyetleri için arazi izin bedeli gelirleri kategorisinde 2.259.249.325 TL tahsil edilmiş olup, 2021 yılında orman arazilerinin madenlere kiralanmasından elde ettiği gelirler de bu miktar içerisinde yer almaktadır. Orman Genel Müdürlüğü’nün 2021 yılı endüstriyel odun üretimi 27,7 Milyon metreküp, yakacak odun üretimi 4,1 Milyon metreküp olarak gerçekleşmiştir. Orman Genel Müdürlüğü 2021 yılında orman ürünleri satışından 13,088 Milyar TL gelir elde etmiştir.”

“Vicdanınız kurusun”

Önceki Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cari açığı orman ürünlerini satarak kapatacağını söylediğini belirten Murat Bakan, “Bekir Pakdemirli, hayat kaynağı olarak gördüğümüz ormanları, cari açığı kapatacak bir ekonomik ürün olarak gören bir şahıstı. Peki, bakan değişti anlayış değişti mi? Anlayış değişmedi. Vahit Kirişci’ye soru önergesi verdim. Dedim ki orman ürünlerinin satışından ne kadar gelir elde ettiniz? Ormanların madenlere kiralanmasından ne kadar gelir elde ettiniz? Durum vahim. Kıyım, yağma, talan aynen devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü’nün bütçesi 4,2 milyar TL. Ormancılık faaliyetleri içinde madenlerin kiralanmasından elde edilen gelir 2 milyar 259 milyon TL. Peki, orman ürünleri satışından ne kadar? 13 milyar TL. Vicdanınız kurusun. Orman Genel Müdürlüğü’nün bütçesi 4,2 milyar, onun 3 katını ormanları keserek, satarak, yağmalayarak, madenlere kiralayarak elde ediyorsunuz. Çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğini ipotek ediyorsunuz. Ormanları AKP’nin zulmünden kurtaracağız. Aldığımız nefes ferah olacak, ektiğimiz toprak bereketli, içtiğimiz su temiz olacak. Buradan tüm yurttaşlarımıza bunun sözünü veriyoruz.” dedi.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler