25 Temmuz 2024, Perşembe

Soyer eleştirilerine Aslanoğlu’ndan yanıt

20 Ocak 2023, Cuma 07:08

     


CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı Tunç Soyer’i hedef alan açıklamalarına, yapılan hizmetlerin rakamlarını vererek yanıt verdi.

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ilgili açıklamalarına, yanıt verdi. Aslanoğlu yaptığı açıklamada “Bu iktidarın kamburunu sırtlarında taşımaktan, 20 yılın sonundaki çöküntüyü savunmaktan o kadar yoruldular ki artık başarısızlığa bir kılıf da uyduramıyorlar. Her gittikleri yerde vatandaş hayat pahalılığından yakınıyor. Esnaf, emekli, çalışan, öğrenci hepsi zamları, enflasyonu, ekonomiyi nasıl çökerttiklerini yüzlerine vuruyor. Ne anlatacakları bir hikaye kaldı ne de vatandaşta kredileri” diye konuştu.

“AK Parti’nin temsilcileri büyükşehir belediyesinin hizmetlerinden habersiz”

Dünyanın bütün metropollerinde, nüfusu 5 milyona yaklaşan ve son 70 yılı göç alarak geçirmiş İzmir gibi şehirlerde bir takım altyapı sıkıntıları yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Aslanoğlu, “İzmir içme suyu ve atık su yönetimi konusunda Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biri. Türkiye’nin arıtma lideri. AK Parti iktidarının İzmir temsilcileri İzmir’den ve büyükşehir belediyesinin hizmetlerinden o kadar habersiz ki İZSU Genel Müdürlüğü’nün zaten teşhis ettiği sorunları, çözümü için harekete geçtiği, proje hazırladığı, yatırım yaptığı konuları yeni bir şey bulmuş gibi masaya koyarak komik duruma düşüyorlar. Verdikleri rakamlar da doğru değil üstelik.” dedi.

“Firmaları teklif veremeyecek hale getirenler iş yapılmamasından şikayet ediyor”

Açıklamasında yağmursuyu kanalı yapımı, Çiğli Arıtma Tesisi 4.Faz ihalesi ve su faturalarının yüksek olduğu eleştirilerine de yanıt veren Aslanoğlu “2019 yılına kadar İzmir’de 627 km yağmur suyu kanalı vardı. Son 4 yılda 220 km daha yapıldı. 847 km oldu. İZSU tarafından 270 km daha yapılacak. Türkiye’de bu kadar ayrıştırma yapan kaç şehir var bir de onu araştırsınlar. Çiğli Arıtma Tesisi’nin 4. Fazının ihalesi defalarca yapıldı. Ama sonuçlandırılamadı. Neden? Çünkü enflasyon nedeniyle inşaat maliyetlerinin sürekli artması, ekonomideki belirsizlik ve güvensizlik ortamı yüzünden firmalar teklif vermekten, taahhüt altına girmekten çekiniyor. Firmaları teklif veremeyecek hale getirenler iş yapılmamasından şikayet ediyor. Su faturalarının yüksek olmasından da yakınmışlar. Yani bu sayede enflasyon ve hayat pahalılığına ilişkin bir aydınlanma yaşamışlar. Su faturalarındaki maliyetin yarısını enerji giderlerinin oluşturduğunu, biliyorlar ama haberleri yokmuş gibi yapıyorlar. Gerçekten tüm sorunların kaynağı olanlar, sorunlar için suçlu arayışına girmişler, şaka gibi bir durum” ifadelerini kullandı.

“Raylı sistemde konuşmaya hakları yok”

AK Parti kanadından gelen raylı sistem ve kentsel dönüşüm eleştirilerine de değinen Şenol Aslanoğlu, iktidarın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirebileceği en son konunun raylı sistem yatırımları olduğunu ve kentsel dönüşümde Tunç Soyer’in AK Parti’den ayrıştığını ve insanları yerinden yurdundan etmeden bir dönüşümden yana olduğunu ifade ederek, şunları söyledi, “Hükümet olarak metro yatırımı anlamında 20 yıldır hiçbir şey yapmadılar, yapmayacaklar da. Ama en azından canla başla çalışan, bu alanda tarihi projeleri başlatan, bitirme aşamasına gelen Tunç Soyer’i takdir etmelerini bekliyoruz. Narlıdere metrosunu yüzde 12’de devralmış dönem bitmeden tamamlanma aşamasına getirmiş. Bu yıl açılıyor. Çiğli tramvayının temelini atmış, bitirmiş, test sürüşlerine başlamış, İzmir’in en büyük yatırımı Buca metrosunun yapımını başlatmış. Sen ne yapmışsın? 15 yıldır konuşulan Halkapınar-Otogar metrosu için 3 bin lira gibi dev (!) bir bütçe ayırmışsın. Bir de bütün istasyonlarını, alt-üst geçitlerini, tünellerini İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı İZBAN’a bedava ortak olmuşsun, 10 yıldır aynı işin ekmeğini yemeye çalışıyorsun. Bu ayıp da size yeter.” diye konuştu.

“İktisat Kongresinin 100. Yılı nasıl kutlanırmış bizi izlesinler”

İktisat Kongresi’nin 100. Yılında şehrin seçilmiş belediye başkanını dışlamaya çalışmanın, İzmir halkını dışlamak ve kongrenin ruhunu anlamamak olduğunu söyleyen Aslanoğlu “2023, Cumhuriyetimizin ve İzmir İktisat Kongresi’nin 100. Yılı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ikinci yüzyılın iktisat kongresini toplayacaklarını geçen yıl ilan etti. Aylarca süren istişareler, paydaş toplantıları, buluşmalar yapıldı. Tunç Soyer çok haklı olarak, ‘cumhuriyeti inşa eden ve yüz yıl önce belirlenmiş kuruluş felsefesinin mimarı olan bir siyasi partiden seçilmiş biri olarak ikinci yüzyılın iktisat kongresini toplamak da elbette bize düşer. Biz bu bağlamda tarihi sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz’ dedi. Çok doğru bir tespit. Türkiye ekonomisini batıran, yerli ve milli ne kadar değerimiz varsa satan bir iktidar, İktisat Kongresi toplayarak geleceğe yön veremez. Onlarınki ancak sembolik bir anma etkinliği olur. Şimdi tüm Türkiye merakla bekliyor. Bakalım düzenleyecekleri 100.yıl organizasyonunda ne kadar ehil, konusunda uzman ve ekonomi bilimine dayanan konuşmacılar veya tespitler yapılacak. Onlara tavsiyemiz, İktisat Kongresinin 100. yılına yakışan ve ekonomi dünyasında ses getirecek bir organizasyon izlemek isterlerse, büyükşehir belediyemizin organizasyonu nu takip etsinler.” dedi.

“ 20 yıl sonunda başarısızlığa kılıf uyduramıyor belediyelerimizle uğraşıyorlar”

CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu, iktidar temsilcilerinin İzmir büyükşehir belediyesine yüklenmesinin sebebini, AK Parti’nin artık anlatacak bir hikayesi kalmamasına bağlayarak “ Neden İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yükleniyorlar? Çünkü, bu iktidar kamburunu sırtlarında taşımaktan, 20 yılın sonundaki çöküntüyü savunmaktan o kadar yoruldular ki, artık başarısızlığa bir kılıf da uyduramıyorlar. Her gittikleri yerde vatandaş hayat pahalılığından yakınıyor. Esnaf, emekli, çalışan, öğrenci hepsi zamları, enflasyonu, ekonomiyi nasıl çökerttiklerini yüzlerine vuruyor. Anlatabilecekleri bir hikaye de, vatandaş nezdinde bir kredileri de kalmadı. Adalete güven bitti, eğitim sistemi çöktü, sağlık sistemi iflas etti, sokaklarda can güvenliği kalmadı. Devleti devlet yapan temel yapı taşları yerinden oynadı. Tek adam rejimi haline gelen cumhurbaşkanlığı sistemi sayesinde iktidar milletvekilleri tamamen pasifize oldu. Hiçbir konuda söz hakları yok. Hal böyle olunca canı sıkılan bazı AK Parti milletvekilli arkadaşlar siyaset yapabilmek için belediye meclisi üyesi gibi davranmaya başladı. Belediye ile yatıp belediye ile kalkıyorlar. Ülkenin hiçbir gündemi ile ilgili yorum yapamıyorlar ama yereldeki mikro meselelere bile dahil olmaya çalışıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi belediyeleri kısıtlı imkanlarına rağmen, sizin bütün engellemelerinize rağmen son derece başarılı çalışmalar yapıyorlar. En geç 4-5 ay sonra Millet İttifakı iktidar olduğunda, parti ayrımı, kent ayrımı yapmayan bir hükümet işbaşı yaptığında ne büyük işler başarmaya muktedir olduklarını da göreceksiniz” ifadelerine yer verdi.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler