22 Haziran 2024, Cumartesi

CHP, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı

21 Mayıs 2024, Salı 08:38

     


CHP Aliağa İlçe Başkanlığı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105.Yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105. Yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na ilçe protokolünün çelenk sunumunun ardından CHP Aliağa İlçe Başkanlığı da anıta çelenk sunup çiçek bıraktı. CHP Aliağa İlçe Başkanı Ali Serçe, burada yaptığı konuşmada, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 105 yıl önce, 19 Mayıs 1919’da, yanındaki bir avuç yurtseverle Samsun’a ayak bastığını belirterek, “Bu Samsun’a varış, yurdumuzun kurtuluşu için atılan önemli bir adım, milletiyle verdiği büyük mücadelenin miladı oluyordu. İstanbul’u işgal eden galip devletlerin tüm engellemelerine rağmen, kendisine inanmış yurtseverlerle Samsun’a ayak basıyordu Mustafa Kemal.” İfadelerini kullandı.

“Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum”

Yurdumuzun işgalci güçlerden temizlenmesinin ancak Anadolu insanının bu mücadeleye katılmasıyla gerçekleşeceğini çok iyi bilen Ulu Önder’in tüm gücüyle bu işe giriştiğini vurgulayan Serçe, “Anadolu’da ilk direniş hareketlerini örgütledi. Mücadele sadece işgal güçleriyle değil, onların yerli işbirlikçileriyle de gerçekleşiyordu. Bu adımı takip eden mücadeleler, büyük başarıyı getiriyor ve 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin kurulmasıyla taçlanıyordu. Bu anlamlı ilk adım, cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra gençlik ve spor bayramı olarak kutlanıyor, cumhuriyetimiz de Türk gençliğine emanet ediliyordu. Bu güzel ve anlamlı günleri bizlere bırakan o yurtseverlerin aziz hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı bir kez daha coşkuyla kutluyoruz. Bayramımız hepimize kutlu olsun.” Diye konuştu.

(DERYA SÜNER)

                                                                                                                             

  
Son Eklenen Haberler