131019098
13 Ağustos 2022, Cumartesi

Özgür Özel, “İki enayi ülkeden biriyiz”

21 Temmuz 2022, Perşembe 06:06

     


CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, İzmir’de düzenlediği basın toplantısında, yüksek miktarda asbest taşıdığı iddiasıyla gündeme gelen Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo isimli uçak gemisinin söküm için Aliağa'ya getirilmesi konusunda konuştu.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, İzmir programı kapsamında CHP İl Başkanlığı’na ziyarette bulundu. CHP İl Başkanı Deniz Yücel ile birlikte basın açıklaması gerçekleştiren Özgür Özel, gündemi değerlendirdi. Açıklamaya, CHP İzmir Milletvekilleri Murat Bakan ve Ednan Arslan da eşlik etti. Özel, yüksek miktarda asbest taşıdığı iddiasıyla gündeme gelen Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo isimli uçak gemisinin söküm için Aliağa'ya getirilmesi konusunda sert eleştirilerde bulundu.

“Bir biz bir de Hindistan”

Aliağa’da sökülmesi planlanan Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo isimli uçak gemisinin yüksek miktarda asbest taşıdığı iddiası ile ilgili konuşan CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Bünyesinde 9 bin tona yakın asbest bulunduğu belirtilen bu geminin Aliağa’ya gelmesini bütün dünya izliyor. Bunu yaparak para kazanan iki ülke var. Bir biz bir de Hindistan. Diğer ülkeler böyle bir imkanı geri mi tepiyor? Bakan da bununla övünüyor. Sayın Bakan senin sözünün tercümesi; iki enayi ülkeden biri biziz demektir. Sayenizde Aliağa bunun merkezi haline geldi. Övünülecek bir şey değil, utanılacak bir şey. Böylesine bir şuursuzluğa alet olunamaz. İmalatı sırasında 900 ton asbest kullanıldığı bilinirken 9 ton demek nasıl bir şeydir? Bunu diyen çevre bakanı utanç kaynağıdır. Bu meseleyle ilgili İzmir milletvekilimiz 12 ay önce meclise soru önergesi verdi. O gün öyle bir şey yok diye yalanladıkları konuyu bugün doğruladıklarını görüyoruz. Biz bütün gücümüzle bununla mücadele edeceğiz” dedi.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler