131019098
20 Nisan 2024, Cumartesi

Emekliye indirimli su vaadi

22 Mart 2024, Cuma 06:33

     


CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, göreve gelmeleri halinde emeklilere yönelik önemli düzenlemelerinin olacağını söyledi. Tugay, 65 yaş üzerindeki emekliler için 4 metreküp suyu tamamen ücretsiz vereceklerini belirtti.

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Cemevi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Bornova Şubesi’nde Alevi Bektaşi Federasyonu ve federasyona bağlı dernekler ile bir araya geldi. Ziyarete, CHP Bornova Belediye Başkan Adayı Ömer Eşki, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Zeki Çağın, CHP İzmir eski Milletvekili Atila Sertel, eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın da katıldı.

“Umutsuzluğu tersine çevireceğiz”

Türkiye'de derin bir yoksulluk yaşandığını, bunun da beraberinde derin bir mutsuzluk ve umutsuzluğu doğurduğunu anlatan Cemil Tugay, CHP'li belediye başkan adayları olarak bu tabloyu tersine çevireceklerini belirtti. Tugay, “TUİK verilerine göre ülkede kalkınma var gibi görünüyor. Ama bunlar finans, sigorta, inşaat sektöründe. Çoğu dış sermayeye dayalı. Ve bu durum bizi fakirleştiriyor. Bizi daha sıkıntılı günler bekliyor. Biz yerel yönetimler olarak insanlarımızı yalnız bırakmayalım diyoruz. Kimse aç kalmasın, açıkta kalmasın istiyoruz. Emekliye, öğrenciye, işsizse, ev hanımlarına destek olalım diye hazırlanıyoruz. Ne yaparsak yapalım ülkede kötü gidişat devam edecek. Umuyorum ki erken seçim olur. İzmir’deki başarılı belediyeciliğimizle insanlara güven vermiş oluruz. İzmir sosyal demokrat belediyecilikte Türkiye’nin gururudur” dedi.

“Bunlar insana düşman”

Kendisi hakkında kimi asılsız haberlerin olduğunu ifade eden Tugay, Karşıyaka'da görev yaparken, tertemiz bir sayfa bıraktığını söyledi. Tugay, rakibini de eleştirerek, “Onurumla, şerefimle mücadele ettim. TOKİ, Mavişehir'de arsa satmaya çalıştı. Benim görev süremden önce 235 bin metrekare yer satılmış. Bizim dönemimizde satamadılar. Satmaya çalıştılar ama verdiğimiz mücadele sayesinde bunu başaramadılar. Bana yönelik kasıtlı algı çalışması var. AKP'nin İzmir adayının rekor reklam bütçesi var. Nereyi açsam Hamza Dağ çıkıyor. Bir video yapmış. Çok profesyonel, çok güzel film çekiyorlar. Tutmayı bile bilmediği orkestra çubuğu ile güya orkestra yönetiyor. Oysa son bir yılda 8 festival iptal etmişler. Sanata ve müziğe düşmanlar. Bunlar insana düşmanlar” diye konuştu.

“Seçim çalışmalarımda belediyenin tek kuruşunu kullanmıyorum”

Seçim çalışmaları kapsamında belediyenin imkanlarının hiç birini kullanmadığını da açıklayan Tugay, şunları söyledi: “Bir dairem, bir evim, bir arabam var. İhtiyacımız karşılayacak gelirim var. Bunun hesabını yaparak seçim kampanyasını başlattım. Şu an fakirleştim ama önemli değil. Kampanya masrafları tamamen gönüllü destekleri ile yapılıyor. Ben de kendi paramı seçim kampanyasında harcıyorum. Belediyenin bir kuruşunu kullanmıyoruz. Ama adam gidiyor biniyor makam aracına. Cumhurbaşkanlığının konvoyuna 30 eskort eşlik ediyor. Yemeler içmeler. Bu düzen artık bitmeli.”

“Su fiyatını kademe kademe düşüreceğim”

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Cemil Tugay, İzmir'se su ücretlerinin yüksek olduğu yönünde gelen eleştiriler üzerine şu açıklamayı yaptı: “Su fiyatı pahalı diyorsunuz. Manisa’da su fiyatları buradan daha yüksek. Ama bunlar hiç konuşulmuyor. Manisa’da biliyorsunuz MHP’li Cumhur İttifakının adayı var. Bizde su fiyatı yüksek diye insanlar haklı olarak şikayet ediyorlar. Ben de su fiyatını kademe kademe düşüreceğim diyorum.”

“Emekli yurttaşlarımız için 4 metreküp suyu ücretsiz vereceğiz”

Başkan Cemil Tugay, ekonomik koşullar altında geçim savaşı veren emeklilere yönelik de önemli düzenlemelerin yolda olduğunu belirterek, şunları söyledi:  “65 yaş üzerindeki emekli yurttaşlarımız için 4 metreküp suyu tamamen ücretsiz vereceğiz. Bu 4 metreküp temel ihtiyaç miktarıdır. Üzerine de suyu yüzde 50 indirimli vereceğiz. Öğrencilere yüzde 50 indirim direkt başlatacağız. İZSU Genel Müdürü ile görüştük. Bunların karşılığı var. Hesabını kitabını yaptık. Engellilere de indirim başlayacak. Emeklilere kart da vereceğiz. Bu kartla sadece belediye marketlerinden değil, anlaşmalı işyerlerinden alışveriş yapacaklar. Faturalarına destek olacağız. Kira desteğinde bulunacağız. Bütün bunları belediye bütçesi müsaade ettiği oranda yapacağız.”

“Bu tuzağa kimse düşmesin”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile aralarında sorun varmış gibi bir  algı oluştuğuna da değinen Başkan Cemil Tugay, “Ben Tunç Başkana sevgi ve saygımda hiçbir kusur göstermedim. Narlıdere Metrosu açılışına çağırdı. O gün İstanbul’da televizyon programı çekimi vardı, ona gittiğim için katılamadım. Bundan dolayı özür diledim. Onun dışında davet edildiğim her yere gittim, konuştuk. Aramızda zaten bir diyalog var. Bu da AKP’nin bilerek isteyerek kışkırttığı bir durumdur. Bu tuzağa da lütfen kimse düşmesin. Bizi bölüp parçalamak için bazı şeyleri çok kullanıyorlar” dedi.

(DERYA SÜNER)

  
Son Eklenen Haberler