19 Haziran 2024, Çarşamba

Soyer'den değişim çağrısı

22 Haziran 2023, Perşembe 06:13

     


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 7 sayfalık bir bildiri yayınlayarak seçim sonuçlarını değerlendirdi. CHP’de değişime ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Soyer, "CHP’nin eksikleri ve kusurları olduğundan, bir değişime ihtiyaç duyulduğundan şüphemiz yok. " ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Soyer, "Yeni siyaset belgesi, İzmir duruşu" başlığı ile yazılan yazıda seçimlere dair özeleştiri yaparak “Susmanın değil, konuşmanın tam zamanı” dedi. CHP’nin, Millet İttifakı’nın selameti gereği sol söylemlerden uzaklaştığını, bu yüzden de parti politikalarının halka anlatılamadığını söyleyerek “Şimdi konuşma vakti” diyen Soyer, sosyal demokrat değerlere sahip çıkma çağrısı yaptı. Belgede sivil, demokratik bir anayasa çağrısıyla birlikte Türkiye siyasetine öneriler de yer aldı. ‘CHP’de değişim ve yenilik’ başlıklı bölümdeyse seçimler sonrası partideki eksiklik ve kusurlar nedeniyle değişime ihtiyacın bulunduğu vurgusu yapıldı.

“Yeni bir üye yapılanmasına ihtiyaç var”

Soyer, yayınlanan yazıda: “Dünyanın ve ülkenin yaşadığı değişime ayak uydurabilecek dinamizmi ve esnekliği partiye kazandıracak yeni bir örgütlenme anlayışına ihtiyacımız var. Elbette, CHP’de gereken köklü değişim hakkındaki düşünce ve görüşlerimizi partinin yetkili kurullarında müzakere edeceğiz. Ancak şimdilik şu kadarını belirtelim ki, öncelikle yeni bir üye yapılanmasına ihtiyaç var. Bir milyon 350 bin civarında olan üye sayısını en kısa sürede iki-üç katına çıkarmak zorundayız. İzmir’in 170 bin civarında olan üye sayısını en kısa sürede iki katına çıkartmayı şimdiden taahhüt ediyoruz. Aidiyet duymayan, bunun için elini taşın altına sokmayan seçmen tabanının zorluklar karşısında direnmesini ve harekete geçmesini bekleyemeyiz.” İfadelerini kullandı. Geniş özeleştiri buluşmaları yapılması gerektiği söylenen açıklamada, parti tüzüğünün de demokratik bir şekilde yenilenmesi çağrısı yapıldı.

Soyer’in değerlendirme yazısındaki diğer öneriler ise şöyle:

• Ön seçimler de aday yoklaması da doğrudan parti üyeleriyle yapılmalıdır.

• Her partili halkla ‘sahici’ ilişkiler kurmalıdır.

• Bölge, ülke ve dünyadaki gelişmelerle ilgili olarak parti üyeleri için düzenli ve sürekli bir bilgilendirme düzeni oluşturulmalıdır.

• Parti dışı nitelikli insan gücünden partinin istifade kanalları açık tutulmalıdır.

• Siyaset siyasi elitlerin sahnelediği, toplumun da seyredip alkışladığı veya protesto ettiği bir gösteri değildir, olmamalıdır. Büyük umutlarla sandığa koşan milyonların karar alma mekanizmalarına katılımının önü açılmalıdır.

• Eğer bir parti-devlete karşı mücadele ediyorsanız veya bir parti sandıktan aldığı gücü istismar edip devleti ele geçiriyorsa, toplumun sahici özne olması ihtiyacı her zamankinden de yüksektir. Siyaset toplumu iyileştirme sanatıysa o sanat ancak toplumla birlikte yapıldığında eşsiz bir değere kavuşur ve hedeflerine ulaşır.

• CHP, toplumun tüm kesimlerine ve 81 ilin tamamına eşit yakınlıkta durmalıdır.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler