131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

Depremzede esnafa sahip çıkma çağrısı

23 Şubat 2023, Perşembe 06:57

     


CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, 11 ili etkileyen ve 42 binden fazla insanın ölümüne neden olan depremler sonrasında hükümete depremzede esnafa sahip çıkma çağrısı yaptı.

CHP İzmir Milletvekili ve Ekonomi Masası Üyesi Bedri Serter, hükümete depremzede esnafa sahip çıkma çağrısında bulundu. Serter, “Yıkıcı 6 Şubat depremleri sonrası enkazda insanlarımız kaldı, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu bir felaket. Bu deprem felaketinden en çok etkilenen kesimlerden biri de esnafımız ve sanayicilerimiz olmuştur. Gezip gördüğüm deprem bölgelerindeki illerde hiçbir esnafın dükkanını açacak durumda olmadığını tespit ettim. İlk 72 saat içinde, çoğu esnafın dükkanı yağmalanmış durumdaydı, zaten deprem sonrası enkaz haline gelmiş olan işyerleri moloz yığınına dönmüş durumdaydı. Esnafımızın dişiyle tırnağıyla yıllar boyunca çalışarak ortaya çıkardığı emek ve sermayeleri toprak altında kalmıştı. Deprem bölgelerinden şu anda dahi başka şehirlere inanılmaz bir göç olduğu için esnaf ne dükkanlarını açabilecek durumdalar ne de açılacak dükkanlardan insanların alışveriş yapma durumu söz konusu. Esnafın zararı çok büyük” dedi.

“Çadıra muhtaç ettiler”

Bölgede depremi yaşayan vatandaşların, ilk günden beri barınma, tuvalet,su, elektrik ve ısınma problemlerinin çözülmesini beklerken gelecek olan yardımlarla kendi karınlarını doyurabilmenin peşinde olduğunu söyleyen Serter, “Bölgede durum buyken, tabii ki Cumhuriyet Halk Partisi olarak, acil bir ekip kurduk. Yıkım olan kent ve ilçelerde esnaf ve sanayicilerin depremde kaybettikleri işyerlerine dair tek tek tespitlere başlamış durumdayız. İnsanlarımızın tamamen yardımlarla ayakta kalmaya çalıştığı bir ortamda, esnafımızın uzun vadede toparlanmasının çok zor olduğunu ben de o kentlerde bizzat gözlemledim. Deprem sonrası oluşan zararlarının telafi edilmesi noktasında hükümetten desteğe ihtiyaçları olduğu çok açıktır. Devletimizin, işte tam da bu zamanda esnafına olan borcunu acilen ödemesi gerekmekteyken, hükümet, öyle bir zafiyet içindedir ki kovid döneminde insanlarına bir maske tedarik edemediği bir dönem yaşattıktan sonra şimdi de insanları bir kefene ve barınacak bir çadıra muhtaç duruma düşürmüştür.” diye konuştu.

“Depremzede esnafımızı ayağa kaldırın”

Bölgedeki yıkıma birebir şahit olduğunu da hatırlatarak yıkımın ve kayıpların ne kadar büyük olduğunu gördüğünü de söyleyen Serter, “Cumhuriyet Halk Partili belediyeler de bu süreçte vatandaşlarımıza yoğun destek ve katkı sağladılar. Hepsine de ayrıca teşekkür ediyorum. Bölgede depremden etkilenen herkesin hayata dönmesinin, yaşama tutunmasının en önemli yollarından biri de esnafın dükkanlarını yeniden açmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle ‘Esnafı ayağa kaldırma’ planlarının vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi ve özellikle küçük esnafa nefes olacak adımların atılması büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler