131019098
15 Mayıs 2021, Cumartesi

KEMAL KILIÇDAROĞLU, "SİYASETTE YENİ BİR SÜRECİ BİRLİKTE BAŞLATTIK"

23 Kasım 2019, Cumartesi 06:23

     


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de düzenlenen “Belediye Başkanları Çalıştayı ve bir dizi etkinliğe katılmak üzere İzmir’e geldi. Yerel Yönetimler Reformu ve Yerel Demokrasi Buluşması'nın açılışında yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu, "Siyasette yeni bir süreci birlikte başlattık, birlikte götüreceğiz." Dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de düzenlenen “Belediye Başkanları Çalıştayı’na katılmak üzere İzmir’e geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karabağlar Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nun açılışını gerçekleştiren Kılıçdaroğlu, ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in belediye başkanları ile birlikte gerçekleştirdiği uyumlu çalışmalara da işaret eden Kılıçdaroğlu, “Kendisinin bir önceki büyükşehir belediye başkanımızda olduğu gibi başarılı bir performans göstereceğine yürekten inanıyorum. İzmir’de bütün belediye başkanları ile gayet güzel, birlikte sürdürülen bir çalışma var. Bu çalışmanın devam edeceğini yürekten inanıyorum” diye konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerin kimseyi ötekileştirmeden ahlaklı ve adaletli bir anlayışla hizmet verdiğini belirterek, "Siyasette yeni bir süreci birlikte başlattık, birlikte götüreceğiz." dedi. Kılıçdaroğlu, İzmir'de bir otelde, ülke genelinden CHP'li belediye başkanlarının katılımıyla düzenlenen Yerel Yönetimler Reformu ve Yerel Demokrasi Buluşması'nın açılış konuşmasını yaptı.

“Düne kadar şeffaflık diye bir kavram yoktu”

Yerel seçimlerden bu yana geçen 7,5 aylık dönemde CHP belediyelerinin çok güzel işler başardığını, yönetimi başka partilerden devralan arkadaşlarının zor bir tabloya rağmen "enkaz edebiyatı" yapmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, ülke genelinde israfa karşı mücadele başlattıklarını söyledi. Partisinden seçilen belediye başkanlarının kentlerin israftan kaçınılarak nasıl yönetileceğini bütün ülkeye gösterdiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Güveni tetikleyen ana unsur israftan ve şatafattan kaçınmaktır. Bunlardan kaçındığınızda sokakta rahat yürüyeceksiniz. Belediye meclis toplantılarını canlı yapıyorsunuz. Düne kadar şeffaflık diye bir kavram yoktu." dedi. Ülkenin ekonomik açıdan zor günler geçirdiğini, toplu intiharların olduğu bir sürecin yaşandığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Belediye başkanlarımız sosyal yardımlarını belli bir çerçevede hayata geçirmeye başladılar. İstanbul'dan bir örnek vereceğim. Bu yıl dar gelirli, yoksul 30 bin üniversite öğrencisine burs verilecek. Miktarı 96 milyon lira. Nereden buldun bu parayı, israfı engelleyerek. Bu ülkenin hiçbir ayrım yapmadan bütün vatandaşları için çalışıyoruz. Siyasette yeni bir süreci birlikte başlattık, bu süreci birlikte götüreceğiz. Ahlaklı ve adaletli bir siyaset. Hiç kimseyi ötekileştirmeden bunu yapacağız." diye konuştu.

Aile sigortası uygulaması

Parti olarak daha önce dile getirdikleri aile sigortası konusunda da bazı belediyelerin çalışma başlattığına işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti; "Bazı belediye başkanlarımız kendi bölgelerinde yoksul vatandaşlarla ilgili aile sigortasının bir benzerini uygulamaya başladı. Ankara Yenimahalle, Adana Seyhan belediyelerimiz bunu yaptı. Şimdi Ankara bunu kart üzerinden yayacak. Ülkeyi yönetenler bunu beceremiyorlar ama biz yerel yönetimlerde bunu yapıyoruz. Bu kimin garibanın, yoksulun yanında olduğunu gösteriyor. Kreş yapacağız. Yoksul mahallelerden başlayarak her mahalleye kreş yapacağız. Çoğu belediye başkanımız yaptı, yapmaya da devam ediyor. İstanbul'un yapacağı 150 kreş için belediye bütçesinden beş kuruş para çıkmayacak." Kılıçdaroğlu, konuşmasında bazı belediyelere kayyum atanmasını da eleştirdi. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da seçmenin kendilerine önemli sorumluluklar yüklediğini belirterek yaşam kalitesini arttırmak zorunda olduklarını ifade etti.

(AA)  
Son Eklenen Haberler