131019098
23 Haziran 2021, Çarşamba

"İZMİR'E YAKIŞIR BİR ESER"

24 Şubat 2020, Pazartesi 07:02

     


Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle hafta sonu hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, toplam yatırım bedeli 455 milyon avro olan projenin, yol kısmı yanında 14 köprülü kavşağı, 5 hemzemin kavşağı, 1 tüneli, 38 köprüsü ve 8 viyadüğü ile İzmir'e yakışır bir eser olduğunu vurguladı.

Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Kuzey Ege Otoyolu Menemen gişelerinde yapılan açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletvekilleri ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Cahit Turhan: “İzmir'in ulaşımı için 26 milyar liraya yakın harcama yaptık”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, burada yaptığı konuşmada, İzmir'in Türkiye'nin en nadide şehirlerden biri olduğuna dikkati çekerek, "İzmir'imiz, Türkiye'nin en gelişmiş illeri sırasında en üst sıralarda bulunuyor. Hava, demir, kara ve deniz yolu ulaşım imkanlarıyla dış ticarette önemli bir konumdadır. Kültürel ve turistik zenginliğinin yanı sıra tarımı da önemlidir. Ulaşım ve altyapı politikalarımızı bunları göz önüne alarak oluşturduk." dedi. İzmir'e yapılan projelerin ulusal ve uluslararası ulaşıma, ticarete de doğrudan etki ettiğine işaret eden Turhan, "İzmir'in ulaşımı için 26 milyar liraya yakın harcama yaptık. Bölünmüş yol uzunluğunu 926 kilometreye ulaştırdık. İstanbul İzmir Otoyolu'nu hizmete alarak İzmir'i adeta İstanbul'un kapı komşusu yaptık. İzmir-Manisa ulaşımını 15 dakikaya düşürdük." diye konuştu. Turhan, büyüyen, gelişen ve lider bir Türkiye'yi inşa etme yolunda çalıştıklarını, İzmir'in de bu projelerden nasibini aldığını ve alacağını belirtti.

56 kilometrelik otoyol

Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu'nun 56 kilometre otoyol ve 40 kilometre bağlantı yolu ile 96 kilometre olduğunu ve yapım tutarının 445 milyon avro olduğunu kaydeden Turhan, İzmir-İstanbul otoyoluna entegre olarak kentin kuzeyindeki otoyolun gidiş geliş 3 şerit olduğunu dile getirdi. Otoyolla kesişen 2 bin 600 yıllık yolun da çelik yol ile korunduğuna işaret eden Turhan, yolun vatana ve millete hayırlı olmasını diledi.

Binali Yıldırım: “Yapılan yatırımları İzmirliler biliyor”

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ise Türkiye'nin medeniyet yürüyüşünde yeni bir hizmetin açılışında bulunmaktan gurur duyduğunu kaydetti. Medeniyet eserlerinin meydana gelmesinde en büyük katkının halka ait olduğunu ifade eden Yıldırım, "Sizin iradenizle Türkiye'yi baştanbaşa yollarla donattık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz. Bu böyle bilinsin." ifadelerini kullandı. Otoyol ile Bakırçay Havzası'nı, İzmir'in kuzeyini, Çanakkale'yi, Balıkesir'i bağlayan bölgede çok büyük trafik rahatlığı sağlanacağına işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti: "Burası İzmir'in sanayisinin, kalbinin attığı yerdir. Biz iktidara geldiğimizde bölünmüş yol bile yoktu. Önce bölünmüş yol yaptık, şimdi 90 kilometreyi bulan otoyolun açılışını yapıyoruz. İki yıl içinde böylesine güzel bir yolu İzmir'e, ülkemize kazandırdığınız için size teşekkür ediyorum. Çok büyük emeği olan Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü personeline teşekkür ediyorum. Kalyon ve İçtaş firmalarına da çok yüksek kalitede bu yolu yapıp İzmirlilerin hizmetine verdiği için teşekkür ediyorum. Ülkemize yapılan yatırımları İzmirliler biliyor."

Tayyip Erdoğan: “96 kilometrelik projenin tamamını bitirdik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Menemen Gişeler'de düzenlenen Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu Açılış Töreni’nde bir konuşma yaptı. Otoyolun hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in, aynı zamanda en önemli sanayi ve ticaret bölgelerinden birinin merkezi durumunda bulunduğunu belirtti. Açılışı yapılan otoyolun, İzmir'i, PETKİM ve TÜPRAŞ başta olmak üzere büyük sanayi tesislerinin bulunduğu Aliağa ile ülkenin en önemli limanlarından birinin inşa edileceği Çandarlı'ya bağladığını anlatan Erdoğan, "Bu bölgede kuzey-güney istikametinde ortaya çıkan yoğunluk, ister istemez şehir içi trafiğin de sıkışmasına yol açıyordu. Böylece, otoyolumuzun geçtiği tüm güzergahlardaki şehir içi trafiğini de rahatlatıyoruz." diye konuştu. Bu otoyolun Çiğli-Harmandalı-Koyundere bölümlerini peyderpey hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, bugün Koyundere-Aliağa-Çandarlı kısmını da açarak, bağlantı yollarıyla birlikte 96 kilometrelik projenin tamamını bitirdiklerini belirtti.

"İzmir'e yakışır bir eser"

Toplam yatırım bedeli 455 milyon avro olan projenin, yol kısmı yanında 14 köprülü kavşağı, 5 hemzemin kavşağı, 1 tüneli, 38 köprüsü ve 8 viyadüğü ile İzmir'e yakışır bir eser olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri verdi: "İzmir'den yola çıkan bir araç, bu otoyol sayesinde en fazla 40 dakika içinde Çandarlı'ya ulaşabilecek. Esasen bu proje, İzmir-Aydın, İzmir-Çeşme ve İzmir Çevreyolu projelerinin devamı niteliğindedir. Ayrıca, bu proje sayesinde, İzmir'e kadar uzanan Bursa-İstanbul otoyolu da daha etkin şekilde kullanılabilecek. Yine bu otoyol, inşası süren İzmir-Ankara ve İzmir-İstanbul hızlı tren projeleri ile diğer raylı sistemleri de destekleyecek. Sadece ülkemizin değil dünyanın en güzel sahil kasabalarına sahip İzmir'in turizm potansiyeli, bu projeyle çok daha üst bir seviyeye çıkacak." Otoyol projesinin, özellikle güzergahında bulunan tarihi ve kültürel eserlere zarar vermeyecek şekilde planlanıp uygulandığını aktaran Erdoğan, "Mesela Larisa Antik Kenti bölümü, bu tarihi mirasa zarar verilmemesi için tünelle geçildi. Yine yapılan bir arkeolojik köprüyle, bir başka antik kente giden yolun ve eserlerin korunması sağlandı." dedi.

“Kılıçdaroğlu aranızda mı yoksa ben mi göremiyorum”

Zaman, vakit ve yakıttan sağladığı tasarrufla, çevreye ve tarihe duyarlı tasarımıyla, her ulaşım projesi gibi bu otoyolun da ülkeye çok büyük katkısı olacağını belirten Erdoğan, "2020 yılı trafik değerlerine göre, bu otoyolun sadece işgücü ve akaryakıt olarak ülkemize katkısı lütfen dikkat, 255 milyon lira olarak hesaplanıyor." ifadesini kullandı. Bu otoyolun İzmir'e ve ülkeye kazandırılmasında emeği geçen kurumları, firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik eden Erdoğan, "İzmir'e bu güzel hizmeti kazandırdığımız günde, bu şehrin milletvekillerinin tamamının aramızda olmasını isterdik. Aynı zamanda İzmir Milletvekili olan Sayın Kılıçdaroğlu'na da Meclis'teki Grup kürsümüzden bu çağrıyı yaptım. Aranızda mı yoksa ben mi göremiyorum. Maalesef aramızda yok. Halbuki biz, İzmir'in ve İzmirlilerin hayrına olan her durumda, her mutlu günlerinde yanlarında olmaya özel ehemmiyet veriyoruz. Bu ülkenin 83 milyon vatandaşının Cumhurbaşkanı olarak, herkes gibi İzmirlilerin de hizmetindeyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde, bu anlayışla İzmir'i çok daha büyük projelerle donatmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.

"İzmir'in de çehresini değiştirdik"

Türkiye'nin diğer 80 vilayeti gibi, son 17 yılda yaptıkları 17 milyar lira tutarında yatırımla İzmir'in de çehresini değiştirdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimde şehre 10 bin 91 yeni derslik, 3 yeni devlet üniversitesi, yükseköğrenim öğrencileri için 7 bin 117 kişi kapasiteli yurtlar yaptıklarını, toplamda 14 bin 500 kişi kapasiteli 8 yükseköğrenim yurdunu daha yakında açacaklarını bildirdi. İzmir'in dört bir yanına çeşitli branşlarda spor tesisleri inşa ettiklerini, Göztepespor'u stadyumuna kavuşturduklarını aktaran Erdoğan, Alsancak stadyumunun inşasında da sona yaklaşıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim dışımızda yaşanan birçok aksaklığa rağmen, Karşıyaka'yı da stadyumuna kavuşturmak için gayretlerimiz sürüyor." dedi. İzmir'e iki millet bahçesi kazandıracaklarını kaydeden Erdoğan, ihtiyaç sahibi vatandaşlara bugüne kadar yaklaşık 6 milyar lira tutarında sosyal yardım yaptıklarını belirtti. Şehirde 35'i hastaneden oluşan toplam 110 sağlık tesisini tamamlayıp hizmete sunduklarını, halen 2 bin 60 yataklı Bayraklı Şehir Hastanesi ile 5 hastanenin daha yapımının devam ettiğini anlatan Erdoğan, "Son 17 yılda İzmir'de 19 bin 500 konut projesini TOKİ vasıtasıyla hayata geçirdik. Doğal afetlere karşı şehirlerimizi güçlendirme çalışmalarımız kapsamında, İzmir genelinde 44 bin 279 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık. Bunlardan 37 bin 260 bağımsız birimin yıkımını gerçekleştirdik. Kentsel dönüşüm çalışmalarında evlerini boşaltan İzmirli vatandaşlarımıza bugüne kadar 228 milyon lira kira yardımı sağladık." değerlendirmesini yaptı.

"Bursa'yı 1, Eskişehir'i 2-2,5 saate düşürdük"

İzmir'in bölünmüş yol uzunluğunu 523 kilometre ilaveyle 926 kilometreye çıkardıklarını belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "İstanbul-İzmir Otoyolu ile ortalama 8-9 saat süren İstanbul yolculuğunu 3,5 saate, Bursa'yı 1 saate, Eskişehir'i 2-2,5 saate düşürdük. Manisa yolu üzerindeki Sabuncubeli Tüneli ve bağlantı yollarını, Konak Tünelini hizmetinize sunduk mu? Demiryollarında, 27 kilometrelik Kemalpaşa demiryolu bağlantısını, 136 kilometrelik Aliağa-Selçuk arasındaki İZBAN'ı şehrimize kazandırdık mı? Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesine demiryolu bağlantı hattını kurduk mu? İzmir-Ankara arasını 3,5 saate düşürecek, İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattının da şu anda yapımı devam ediyor. Halkapınar-Otogar metro hattının etüdünü tamamladık, yakında ihalesine çıkıyoruz. İçinde otoyol ve raylı sistemlerin olduğu İzmir Körfez Geçişi projemizin etüt projesini tamamladık, imar planı çalışmaları sürüyor. Selçuk-Ortaklar arasında yeni bir demiryolu hattı ve ikinci hat yapımının proje çalışmaları tamamlandı. Adnan Menderes Havalimanı'nı baştan aşağı yeniledik." Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından kurdele kesimini yaparak otoyolun açılışını yaptı ve Bergama ile Kınık programı için bölgeden ayrıldı.

(AA)  
Son Eklenen Haberler