25 Haziran 2024, Salı

Alkan’dan kentsel dönüşüm çağrısı

24 Şubat 2023, Cuma 06:52

     


Demokrat Parti Aliağa İlçe Başkanı Gürcan Alkan, imar ve yapılaşma ile ilgili yasa ve yönetmeliklerin sil baştan değiştirilmesi, kentsel dönüşüm konusunun yeniden ele alınması gerektiğini söyleyerek yöneticilere çağrıda bulundu.

Demokrat Parti Aliağa İlçe Başkanı Gürcan Alkan, yaşanan deprem felaketlerinin ardından açıklamalarda bulunarak kentsel dönüşüm konusuna değindi. Açıklamasında depremzedelere yardımda bulunan kuruluşlara teşekkür eden Alkan, “Ülkemiz zor günler geçiriyor. Yaşadığımız deprem felaketi bizleri derinden üzdü. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı kardeşlerime de acil şifalar diliyorum. Biz de Aliağa’da Millet İttifakı partiler olarak deprem bölgesine yardım için bağış kampanyası yapıyor ve bir nebze yardım etmek için çalışıyoruz. İnşallah bu badireyi de atlatacağız. Yardıma koşan Aliağa Belediyesi ve Aliağa Kaymakamlığı ile diğer partiler de yoğun çaba içerisinde. Onlara da teşekkür ediyorum. Bir musibet bin nasihatten evladır diyerek bu felaketten ders çıkarmak zorundayız.” Dedi.

“Yapılan kaçak katları herkes biliyor”

İmar ve yapılaşma ile ilgili yasa ve yönetmeliklerin sil baştan değiştirilmesi ve bilhassa kentsel dönüşüm konusunun yeniden ele alınması gerektiğini vurgulayan Gürcan Alkan, “Bu konularda yerel belediye, kamu kurumları ve odaları tekrar etkin hale getirmek zorundayız. Kazım Dirik Mahallesi'nde oturduğum evin arkasında kentsel dönüşüm dolayısı ile bir inşaat yapılıyor. 5 ay oldu kontrole gelen hiç kimseyi görmedim. Akşam tabliye betonu atılıyor ve sabah kalıplar sökülüyor. Denetim sıfır. Aliağa’da bir önceki imar affından yararlanarak yapılan kaçak son katları herkes biliyor ve görüyor. Kentsel dönüşüm ile arkamda yapılan binaya 7 kat, yanımda yapılan binaya 6 kat izin veriliyor. Benim binama ise 5 kat izin veriliyor. Böyle kentsel dönüşüm olmaz.” Diye konuştu.

“Serkan başkan kentsel dönüşüme ön ayak olmalı”

Aliağa Belediyesi’nin bu konuya el atmak zorunda olduğunu ifade eden Alkan, “Yoksa yarın, olası bir depremde Aliağa’da taş taş üstünde kalmaz. Müteahhitler para kazanacak diye insanların hayatı ile oynanıyor. Aliağa’da kaçak yapılaşma, kaçak kat çıkma, kaldırıma kaçak çıkma aldı başını gidiyor. Serkan başkanın bunları görmemesi mümkün değil. Lütfen herkes aklını başına alsın ve bu deprem hepimize örnek olsun. İnsan hayatı her şeyden önce gelir. Şu anda merkezi konumdaki İstiklal Caddesi’nde bir tek yeni bina var, diğerleri 40 yıllık binalar. İş Bankası, Akbank, Halkbank, Abdülağa İşhanı, eski Etibank ve kapanan Ticaret Bankası binaları ve diğerleri eski binalar. Serkan başkan bir an önce parsel parsel değil ada bazında kentsel dönüşüme ön ayak olmalı. Yapıların depreme dayanıklılık testlerini resen başlatmalı. Gerekirse bir meclis kararı alınmasını özellikle rica ediyorum. Aliağamızı hep birlikte daha yaşanabilir bir şehir yapmak için, tüm resmi kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler el ele vererek binalarımızı depreme dayanıklı hale getirmeliyiz.” Dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler