131019098
5 Ağustos 2021, Perşembe

OĞUZHAN’IN İDDİALARINA BELEDİYEDEN CEVAP

25 Şubat 2021, Perşembe 06:30

     


CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan’ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeni Mahalle’de yaptırılan Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonu’nun bakımsızlıktan ve kötü kullanımdan kaynaklı zarar gördüğü yönündeki iddialarına Aliağa Belediyesi’nden cevap geldi. Resmi devir işlemi yapılmadığından, söz konusu tesisin bakım ve onarımı için Aliağa Belediyesi bütçesinden harcama yapılamadığı vurgulandı.

Aliağa Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan tarafından sosyal medya hesaplarında, Yeni Mahalle’de bulunan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan spor salonu ile ilgili gerçek dışı, kurumlar arası ilişkileri zedeleyen, kamuoyunu yanıltıcı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni zor durumda bırakacak bir paylaşım yapıldığını ifade edildi. Söz konusu paylaşımdaki yanlış, yalan ve çarpıtılmış ifadelerin düzeltilmesinin gerektiği vurgulanan açıklamada, tesisin İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Aliağa Belediyesi arasında 10 Ekim 2012 tarihinde imzalanan protokol ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa ettirildiği, yerel seçimlerden 25 gün önce, 5 Mart 2014 tarihinde tamamlanmayan tesis için göstermelik açılış töreni düzenlendiği, tesisi yapan müteahhit firma ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında tesisin kesin kabulünün 30 Eylül 2015 tarihinde, açılış tarihinden tam 1,5 yıl sonra yapılabildiği ifade edildi.

“İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından resmi bir devir işlemi yapılmadı”

Kesin kabul yapılmasına rağmen tesiste daha açılmadan hatalı imalat ve mühendislik hataları nedeniyle su basması, çatı akması ve benzeri yapısal sorunlarla karşılaşıldığı belirtilen açıklamada, “Söz konusu yüklenici hataları ve yapısal mühendislik hata ve eksiklikleri nedeniyle tesis hiçbir zaman amacı doğrultusunda kullanılamamıştır. Aliağa Belediyesi İle İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında tesisin yapımına ilişkin imzalanan protokole rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından resmi bir devir işlemi yapılmamıştır. Belediyemiz tarafından defalarca girişimlerde bulunulsa da İzmir Büyükşehir Belediyesi yıllardır resmi devir işlemi yapmaktan ısrarla imtina etmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır atıl bıraktığı tesisin, camlarının kırılması, yangın çıkması, zeminini sık sık su basması, çatısının ciddi şekilde yağmur suyu sızdırması, hırsızlık vakalarının oluşması ve kimliği belirsiz şahıslarca tahrip edildiği bilgileri üzerine tesisin tamamen harap olmaması için Belediyemizce bir bekçi personel görevlendirilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu atıl tesisi ile ilgili konu çeşitli zamanlarda kamuoyunun da gündemine gelmiş ve basında yer bulmuştur. 15.07.2016’da ‘Aliağa'da Çürümeye Terk Edilen Spor Salonunda Yangın Çıktı’, 4.10.2016’da ‘Korsan Devir’ gibi haberler arşivlerde mevcuttur.” denildi.

“Devletimizin ilgili tüm kurumlarına suç duyurusunda bulunuyoruz”

Açıklamada, 5 Ekim 2016 tarihinde, dönemin CHP Aliağa İlçe Başkanının yerel gazetelere ‘Salonun onarılması için Büyükşehirden yardım sağlanması için ben girişimde bulunmaya hazırım.’ demeçleri vermesine rağmen maalesef bu sorunla ilgilenilmediği vurgulanarak, “Resmi devir işlemi yapılmadığından, söz konusu tesisin bakım ve onarımı için Belediye bütçemizden harcama yapılamamaktadır. Devlet kurumlarının bir tesisi birbirine nasıl devredeceklerinin kural ve kaideleri herkesçe bilinmesine rağmen, tesisin anahtarlarının bir işçiye apar topar imzalatılmaya çalışılarak ‘tesisi devrettik’ demenin devlet ciddiyetiyle bağdaşmayacağı açıktır. Daha müteahhitten kesin kabulü 1,5 yıl sonra yapılacak tesisi, 1,5 yıl önceden demirbaş devri ve diğer işlemleri bile yapmaya gerek görmeden yangından mal kaçırırcasına anahtarları vermek suretiyle evrak imzalatılması büyük suçtur. Buradan devletimizin ilgili tüm kurumlarına suç duyurusunda bulunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“Konunun siyasi malzeme yapılması doğru değil”

Yıllardır devir teslim sürecinin uzaması, tesisin belirsizliği ve siyasi malzemeye dönüştürülmesi çabalarına karşı konuyla ilgili ihale, satın alma, kabul ve devir işlemlerinin incelenmesi amacıyla İzmir Valiliği nezdinde gerekli başvurularda bulunulacağı kaydedilen açıklamada, “Yıllardır İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Belediyemize resmi olarak devrini beklediğimiz ve iyi niyetle çözüleceğine inandığımız, kamuoyu önünde tartışmaktan özenle imtina ettiğimiz bu konunun siyasi malzeme yapılması doğru değildir. Aliağa Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilişkilerini bozmaya dönük bu adımlar ilçemize zarar vermektedir. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Sayın Başkan Tunç Soyer’in bu atıl tesisle anılmasının, Büyükşehir Belediyemizin bu olumsuz konuyla kamuoyunda tartışılmasının doğru olmadığını düşünmekteyiz.” denildi.

“Tesis devredilince tadilat ve yenileme çalışmaları ivedilikle yapılacak”

Söz konusu tesisin biran önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Aliağa Belediyesi’ne resmi devir işleminin yapılmasının beklendiği belirtilen açıklamada, “Küçük siyasi çıkarlar uğruna, yalan yanlış bilgilerle, muhbirler vasıtasıyla kamuoyunu yanıltacak açıklamalar yapmak yerine, bu açıklamaları yapanların eğer güçleri var ise bu sorunun çözümüne katkı sağlayarak bir an önce bu tesisin belediyemize devri konusunda girişimde bulunmalarını tavsiye ederiz. Söz konusu tesisin biran önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Belediyemize resmi devir işleminin yapılmasını bekliyoruz. Tesisin Belediyemize devredilmesiyle birlikte, tesisin tüm onarım, tadilat ve yenileme çalışmaları Belediyemizce ivedilikle yapılacaktır.” İfadelerine yer verildi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler