131019098
26 Ocak 2021, Salı

“KIDEM TAZMİNATINA NİYE MÜDAHALE EDİYORSUNUZ"

25 Haziran 2020, Perşembe 06:07

     


Saadet Partisi Aliağa İlçe Başkanı Mahmut Koç, gündemde olan kıdem tazminatı düzenlemesiyle alakalı açıklamada bulundu. Koç, hükümete, “Siz, kıdem tazminatına niye müdahale ediyorsunuz?” diye sordu.

Saadet Partisi Aliağa İlçe Başkanlığı, gündemde olan kıdem tazminatı düzenlemesiyle alakalı açıklamada bulundu. Kıdem tazminatlarının hükümetin eline verilmesi halinde çarçur edileceğini dile getiren Koç, “Bu kesin. Şimdiye kadar hep böyle olmuştur. Hükümet de bunun hesabını veremediği için, bu konu gündeme getirildiği zaman hemen kaçamak yollar arıyor.” dedi.

“Başka fonlar oluştursunlar”

Koç, hükümetin kıdem tazminatı konusundaki tavrının doğru bir yaklaşım olmadığını, buna karşı çıkacaklarını söyledi. Koç açıklamasında, “Başka fonlar oluştursunlar. Biz bunu söyledik. Aslında, birtakım fonları oluşturuyorlar mı bilmiyorum ama Merkez Bankası, konu kamuoyuna açıklanmadan birçok imkânlar hazırlıyor kanaati var şimdi. Yani biz, şöyle bir şey demiştik: Bu pandemi meselesi başlayıp, fabrikalar kapatıldı, iş yerleri tatile girdi, esnaf kepenk kapattı, milyonlarca insan işsiz kaldı. Yani bazılarının maaşları ödenmiş olsa bile işsiz kaldı. O dönemde dedik ki, ‘Bakın burada zaten 4,5 milyon işsiz var. Bunun yanında, çalıştığı halde karnını doyuramayacak kadar düşük ücret alanlar var. Tarım işçileri var; ayda bin lira, bin beş yüz lira para geçiyor ellerine. Hem de öyle normal çalışma gibi değil. Günde 10 saat, 7 gün çalışıyor. Ağır çalışıyor. Bu olmaz ki. Onun için iktidarın başka bir maksatla bu fonlara müdahale etmesi kesinlikle yanlıştır, doğru değildir, haksızlıktır.” ifadeleri kullandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler