131019098
21 Haziran 2021, Pazartesi

BAKAN KURUM’A ÇALTILIDERE’Yİ SORDU

26 Ocak 2021, Salı 06:29

     


CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Çaltılıdere Yat İmalat Yeri Projesi’ni, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, bölgenin sulak alan olmaktan çıkarıldığını belirterek tepki gösterdi. Beko, ranta dayalı bu kararların gelecek nesilleri de yok edeceğini söyledi. Beko, yaklaşık 91 hektar büyüklüğündeki Çaltılıdere sulak alanının, alınan bir karar ile sulak alan olmaktan çıkarıldığını ifade ederek, “Bölgede yat ve teknelerin yapımı, bakımları ve diğer ihtiyaçların temini için yapılmak istenen Çaltılıdere Yat İmalat Yeri Projesi’nin yapımına da ilgili karar gerekçe gösterilerek başlandığı vurgulanmaktadır. Bölgeye ve çevresindeki yaşam alanlarına büyük zararlar vereceği vurgulanan bu projenin yapımı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı da alınmıştır. Ranta dayalı bu kararların gelecek nesillerimizi, ormanlarımızı, biyolojik çeşitliliği ve eko-sistemi yok ettiği açıktır’’ dedi.

“Bölge hangi gerekçe ile sulak alan olmaktan çıkarıldı?”

Kani Beko, bu çerçevede verdiği önergede, “İlgili bölge hangi gerekçe ile sulak alan olmaktan çıkarılmıştır? Hedeflenen yarar, amaç nedir? Bu bölgeye hangi gerekçe ve rapora dayanarak bir Yat İmalat Yeri yapılmaktadır? Bölgenin sulak alan olduğu açıkken, ilgili alan birçok çeşit kuşa ev sahipliği yaparken; Çevresel Etki Değerlendirmesi raporunun gerekli görülmemesinin dayanağı nedir? Bu karar hangi gerekçe ile alınmıştır? Yat İmalat Yeri Projesinin çevreye vereceği zarar açıkken, bu çalışmaların yapılması bölge halkının yaşam alanlarına açık bir tehdit değil midir? Bölgede yaşam alanlarını, biyolojik çeşitliliği, sulak alanları yok eden bu katliamla ilgili bir soruşturma başlatılacak mıdır? Bölge halkının geçim kaynağı tarım ve zeytin üretimidir. Proje nedeniyle binlerce zeytin ağacının zarar göreceği açıktır. Bu durumda ortaya çıkacak zarar nasıl tazmin edilecektir? Bölge halkı geçimini nasıl sağlayacaktır?” sorularının cevaplandırılmasını istedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler