131019098
19 Ekim 2021, Salı

“BİZİM İÇİMİZ DIŞIMIZ BİR”

26 Haziran 2021, Cumartesi 06:21

     


İzmir'e gelerek Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi ve 364 yeni otobüsün hizmete alınış törenine katılan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Bizimle onlar arasındaki fark beyazla siyah arasındaki fark kadar derindir. Bizim içimiz dışımız bir, ayna gibi cam gibiyiz. Biz halka hizmet etmeyi vatanseverlik olarak görürüz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; dün İzmir'e gelerek Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi ve 364 yeni otobüsün hizmete alınış törenine katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de 30 Ekim 2020'de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle evleri yıkılan vatandaşlarla buluştu. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneğini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, acılı günlerde bir arada olmanın önemli olduğunu belirtti. Geçen sürede depremzedelerin taleplerinin bir kısmının karşılandığını, bir kısmının ise karşılanmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, her vatandaşın depreme dayanıklı konutlarda oturmasının en büyük arzuları olduğunu, bunun için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını dile getirdi. Kılıçdaroğlu, Mecliste ve ilgili bakanlıkta konunun takipçisi olduklarını anlatarak, İzmir'de 79 bin konutun yeniden yapılması gerektiğini, ağır hasarlılardan başlayarak bir an önce konutların yapılmasını istediklerini aktardı.

"8 aydır nerede olduğunuzu öğrenmek istiyorum"

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından bir depremzede, "8 aydır nerede olduğunuzu öğrenmek istiyorum. Kuşadası'na kadar geldiniz, buraya gelmemenizin gerekçesini söyler misiniz?" diye sordu. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, depremden sonra İzmir'e geldiğini, milletvekillerinin de Ankara'da süreci takip ettiğini söyledi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesinin depremzedelere konut yapımı için Dünya Bankasından kredi almaya çalıştığını kaydetti. Ziyaret esnasında ilçe belediyelerinin kendilerini unuttuğunu söyleyen depremzedeler ise "Emsal artışı istiyoruz" şeklinde slogan attı.

Havuz İzmir tesisleri açılışı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nda yaptırılan Havuz İzmir tesislerinin açılış törenine katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, su sporlarını teşvik etmek ve profesyonel takımları desteklemek için yaklaşık 16 milyon liralık yatırımla kente Havuz İzmir'i kazandırdıklarını anlattı. Konuşmadan sonra Kılıçdaroğlu ve protokol üyeleri, açılış kurdelesini kesti, tesisi gezdi.

Avrupa'nın en büyük entegre katı atık yönetim tesisini açtı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan 3 tesisin açılışı ve toplu ulaşım filosuna dahil edilen 364 otobüsün hizmete alınması nedeniyle düzenlenen törenlere katılmak üzere kente gelen Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk durağı Ödemiş ilçesi oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in çöpün kaynak olarak ekonomiye kazandırılması politikası doğrultusunda katı atıkları elektrik ve gübreye dönüştürmek üzere kurulan Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle açıldı. Açılışa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP PM üyesi Rıfat Nalbantoğlu, CHP PM üyesi Devrim Barış Çelik, CHP PM üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, BİOSUN Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özler, CHP'li ilçe belediye başkanları, bürokratlar, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Kılıçdaroğlu: “Bu tesis Türkiye’ye hizmet ediyor”

Küçük Menderes Havzası'nda yer alan Ödemiş, Tire, Kiraz, Beydağ, Bayındır ilçelerine hizmet verecek, 350 milyon liralık yatırımın açılış töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, bu tesiste herkesin kapısının önüne koyduğu çöplerin sanayide hammaddeye, tarımda gübreye ve elektriğe dönüşeceğini belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ödemiş Belediye Başkanımız el ele verdiler, böyle bir tesisi İzmir’e kazandırdılar. Aslında bu tesis bütün Türkiye’ye hizmet ediyor. Bu tesisin değerini hepimizin bilmesi gerekiyor” dedi.

21. Yüzyıl Türkiye’sine yakışan tesis

Kentten uzak bir yere götürüp dökülen çöplerin kokuya ve görüntü kirliliğine neden olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “21. yüzyıl Türkiyesi’nde bunları ortadan kaldırmamız gerekiyor. İşte bu tesis bunları ortadan kaldıran bir tesis. Birinci özelliği bu. İkincisi burada çöpler alınıp işlenecek, ayrışacak ve biz onları kullanacağız. Onları birer değer olarak sanayiye gönderiyoruz, sanayide hammadde olarak kullanıyor bazen sandalye, bazen aletler bu çöplerden üretiliyor. Yani bir dönem çok sık kullanıldı İstanbul’un taşı toprağı altın diye. Aslında çöplerin hepsi altın değerinde ve bunu değerlendiriyoruz. Sanayi için hammadde, tarım için gübre elde ediyoruz ve toprakları koruyoruz. Daha güzel meyveler, ürünler ortaya çıkıyor ve biz onları tüketiyoruz. Ayrıca elektrik elde edilecek. Elektrik çok pahalı ama buradan elde edilecek elektrik sisteme verilerek herkes yararlanacak. Bu da bizim için avantaj ve istihdam yaratacak. Dışarıya attığımız kapıya koydunuz çöpün ekonomiye getirdiği yararlar” şeklinde konuştu.

“Tunç Başkan gereğini yaptı”

Konuşmasında Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in “Bereketli topraklarımızla övünmek yetmiyor, gereğini yapmak gerekiyor” sözüne de değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Evet, Tunç Başkanımız gereğini yaptı ve bu tesisi Ödemiş’in hizmetine sundu. İki başkanı da yürekten kutluyorum. Ellerinden gelen çabayı gösterdiler. Ödemiş’e tekrar gelip caddelerini, sokaklarını gezip vatandaşlarımızla iç içe olmak istiyorum. İzmir’in bir özelliği var. İzmir mutlu insanların kenti. İzmir’e gelen herkes bir süre sonra ‘İzmirliyim’ der. İzmir onların tamamını kucaklar. İzmir’i mutlu insanlar kenti haline getiren seçtiğiniz belediye başkanlarıdır. Onlar ellerinden gelen çabayı gösterirler. Bunu yaparken bizim belediye başkanlarımızdan istediğimiz bir şey var. Ben onlara ‘harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz, çünkü o para sizin paranız değil milletin parası, ihaleleri sosyal medyadan yayınlayacaksınız’ diyorum. Bizim düzende göstermelik ihaleler, aradan aldığım parayı cebime koyarım gibi bir düzen yok. Bizim düzen hakça bir düzen. Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen.”

“Halka hizmet etmek vatanseverliktir”

Oy versin vermesin hiçbir ayrım gözetmeden hizmet ettiklerini, belediye başkanlarından özellikle fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapmalarını istediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu mahallerde çocuklar için kreşler açın dedik. Böylelikle anneler de dışarıya çıkıp, alışverişe gidip kentli olmanın ne kadar güzel olduğunu öğrenecektir. Bir şeyi sakın unutmayın. CHP’nin geleneklerinde halka hesap vermek vardır. Bizim genlerimizde var bu. Harcadığımız her kuruşun hesabını millete verir, ihtiyaç sahibi ailelere yardım yaparken onların onurunu korur, yoksulluğunu teşhir etmeyiz. Bizim geçmişte yaptıklarımızı iktidar mensupları parça parça sattılar. Fabrikaları, tarlaları sattılar, her şeyi sattılar. Şunu sakın unutmayın! Biz yaparız, onlar satarlar, biz israftan çekiniriz ama onlar israf yaparlar. Bizimle onlar arasındaki fark beyazla siyah arasındaki fark kadar derindir. Bizim içimiz dışımız bir, ayna gibi cam gibiyiz. Biz halka hizmet etmeyi vatanseverlik olarak görürüz” dedi.

“Ülkeye demokrasiyi getireceğiz”

Son dönemde kamuoyuna yansıyan rüşvet, pazarlanan ihalelerle ile ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “AK Parti milletvekillerinin yüzüne bakarak da söyledim. Bu kadar işsiz varken 5 yerden maaş alıyorsunuz. Bunu hak ediyor musunuz? Adam evine ekmek götüremiyor, siz bu düzeni nasıl savunursunuz? Bunu defalarca söyledim, söylemeye de devam edeceğim. Adaleti sağlayacağım ama en büyük desteğim sizlersiniz. Yerel seçimlerde ne dedik? ‘Mart’ın sonu bahar’ dedik. Şimdi ampul patlayacak ve ülkeye güneş doğacak, her şey aydınlık olacak. Bu ülkede siyaset de ahlaklı olacak. Bütün bunların altyapısını oluşturuyorum. Her şeyin yeri zamanı gelince hukuk içinde hesabını soracağım. 128 milyar dolar fakir fukarının alın teri birilerine peşkeş çekiliyorsa ben bunu soracağım. Kul hakkı yiyenin burnundan fitil fitil getireceğim. Bütün bu çabaları millet ittifakı ile birlikte yapacağız, beraber olacağız ve bu güzel ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Kimse tweet attım diye hapse girmeyecek. Çiftçi üretecek kazanacak, sanayici üretecek kazanacak. Türkiye üretecek işsizlik son bulacak. Benim size sözüm sözdür. Bu sözlerimin hepsini yerine getireceğim. Siz yeter ki destek verin. Güzel bir Türkiye inşa edeceğiz. Destek verin bölgesinde ve dünyada saygın olan bir devlet inşa edeceğiz. Destek verin hiçbir egemen gücün başkanı bir numaralı koltukta oturan kişi yani Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanını, Başbakanını, bakanını mal varlığı dolayısıyla tehdit edemeyecek. Ahlaklı siyaset, düzgün siyaset. Herkesin çalıştığı, alın terinin kazandığı bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.”

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler