16 Haziran 2024, Pazar

Serter’den, Bakan Kurum’a tepki

26 Temmuz 2022, Salı 06:29

     


CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, asbest yüklü olduğu iddia edilen Brezilya gemisi Nae Sao Paulo’nun Aliağa’ya söküm için getirilmesinin yeniden gündeme gelmesine tepki gösterdi.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, söküm için Aliağa’ya getirilmesi planlanan geminin halk sağlığı için tehlike oluşturmasının yanında Aliağa’da zor şartlarda çalışan gemi söküm işçileri için de hayati tehlike oluşturduğunu belirtti. Serter, “AKP hükümeti, ülkeyi her gün başka bir tehlike ile karşı karşıya bırakmaya devam ediyor. Şimdi de asbest bombası ile karşı karşıyayız. Uzmanlar tarafından 600 tona yakın asbest taşıdığı belirtilen söz konusu gemide Sayın Bakan Murat Kurum’a göre ise 9,6 ton asbest yüklüymüş. Değil 9,6 ton asbest 9,6 gram bile asbestin ülkemize girmesine engel olacağız. Ayrıca söz konusu geminin daha öncede ülkemize getirilmesi gündeme geldiğinde hem bizler hem de uzmanlar, ilgili tüm sivil toplum örgütleri karşı çıkmıştık ve iktidar, o dönemde bu geminin getirilmesi kararından vazgeçmişti, şimdi ne oldu da tekrar bu geminin gelmesi kararı çıktı çok merak ediyorum, iktidar yine neyin peşinde” dedi.

"Kendisini Gaziemir ile ilgilenmeye davet ediyoruz"

Bedri Serter açıklamasında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a seslenerek: “ İnsan hayatını ve çevreyi tehdit eden en önemli olaylardan biri İzmir’in Çernobil’i olarak da adlandırılan Gaziemir’deki eski kurşun fabrikası alanında yaşanmaktadır. Çevre mühendislerinin yaptığı açıklamaya göre bu sahada 500 bin tonun üzerinde nükleer radyoaktif madde bulunmaktadır. Biz 9,6 gram bile asbest ülkemize giremez derken 500 bin tonun üzerinde ölüm saçan radyoaktif maddenin bir an önce bertaraf edilmesi gerekmektedir. İzmir’de bu bölge zehir ve ölüm saçmaya senelerdir devam ediyorken henüz Sayın Kurum’un attığı hiçbir adım söz konusu değildir. Bunu bırakın kendisi halkımız için yeni tehlikenin önünü açmaktadır. Kendisini bir an önce Gaziemir ile ilgilenmeye davet ediyoruz.” dedi.

“Kendi sorumluluklarını unuttu”

Serter, son günlerde Bakan Kurum’un belediye başkanlarını hedef alan açıklamalarını da eleştirerek “ Bakan Murat Kurum, bakanlık görevini bıraktı, kendi sorumluluklarını unuttu, kendine muhatap olarak belediye başkanlarımızı alıyor. Kendi iktidarlarının neden olduğu olayları ve halkı karşı karşıya bıraktığı tehlikeleri bir kez daha kendilerine hatırlatıyor ve sesleniyorum: Aliağa’ya yanaşacak geminin sorumlusu siz olacaksınız, siz! Şov yapmaktan vazgeçmeli, bir an önce sorumluluk alanınıza giren acil sorunları çözmelisiniz” dedi.

(HABER MERKEZİ) 







 
Son Eklenen Haberler