131019098
30 Kasım 2021, Salı

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET POLİTİKTİR”

26 Kasım 2020, Perşembe 06:14

     


CHP Aliağa İlçe Kadın Kolları Başkanı Güneş Ataş, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin politik olduğunu vurguladı.

CHP Aliağa İlçe Kadın Kolları Başkanı Güneş Ataş, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle parti ilçe binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Ataş ve kadın kolları yönetiminin yanı sıra CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan da yer aldı. Bundan tam 60 yıl önce, Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan ve tarihe Kelebekler olarak geçen üç kız kardeş; Mirabel kardeşlerin, ülkedeki diktatörlüğe karşı direndiklerini, hapsedildiklerini, tutuklandıklarını ve ağır işkencelere maruz kaldıklarını ifade eden Güneş Ataş, “Var güçleriyle 30 yıldır süren diktatörlüğe meydan okudular. 25 Kasım tarihinde iktidar güçleri tarafından tecavüz edilerek öldürüldüler. Cansız bedenleri bir uçurumun dibinde bulundu. Kadınların baskıya karşı mücadelesini, Mirabel kardeşleri yok ederek sindireceğini sanan diktatör, onların katliamının ardından patlayan ve ülkeyi saran öfke seli ile devrildi. Mirabel Kardeşler, her 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, dolayısıyla insan hakları ve demokrasi mücadelesinin sembolü oldular.” dedi.

“Kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor”

Bütün dünyada kadınların, bu üç kız kardeşten aldığı mücadele bayrağını daha da ileri taşımanın inancı ve dayanışması içinde CEDAW’dan, İstanbul Sözleşmesi’ne kadar önemli uluslararası anlaşmaların hayata geçirilmesini sağladıklarını vurgulayan Ataş, “Bu yıl 25 Kasım’ı pandemi koşullarının gölgesinde karşılıyoruz. Ancak hepimiz biliyoruz ki ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları fıtrat ve kader arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız”

‘’Kadına yönelik şiddet politiktir’’ diye haykırmayı sürdüreceklerini söyleyen CHP Aliağa İlçe Kadın Kolları Başkanı Ataş, “Bizler Halide Edip’lerden, Bahriye Üçok’lardan, Türkan Saylan’lardan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz. Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun! Eşitlikle ve sevgiyle.” ifadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler