22 Haziran 2024, Cumartesi

İnce, İzmir'den ilçe istedi!

27 Ocak 2024, Cumartesi 06:35

     


CHP ile Memleket Partisi arasındaki yerel seçim ittifakı görüşmeleri olumsuz sonuçlandı. Muharrem İnce'nin açıklamaları üzerine görüşmelerin perde arkasını anlatan CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel, İnce’nin İzmir’de bir ilçe belediyesi ve belediye meclis üyelikleri istediğini söyledi.

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için ittifak görüşmesi yürüten CHP ve Memleket Partisi arasında anlaşmazlık çıktı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Muharrem İnce arasındaki görüşmelerden sonuç alınamayınca gözler, Memleket Partisi Lideri'nin yapacağı açıklamaya çevrildi. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, dün partisinin yerel seçime ilişkin kararını açıkladı.

İstanbul'da aday çıkaracaklarını duyurdu

Partisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı hakkında konuşan İnce, aday adayları arasında Mehmet Sevigen'in de olduğunu ifade ederek "İstanbul'da 3 aday adayımız var; önümüzdeki hafta MYK'da karar verip bir kişiyi atayacağız." ifadelerini kullandı. İnce, daha sonra CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in "Dersim" sözüne tepki göstererek "Bizim Dersim diye bir vilayetimiz yoktur. Dersim bir bölgenin adıdır." şeklinde konuştu.

"Yarın başka bir yönetim gelir o zaman tekrar konuşuruz"

CHP'yi eleştiri yağmuruna tutan Muharrem İnce, “Memleket Partisi, 3'üncü yoldur. İlkeli, omurgalı siyasetten yanayız. Laikliği bizden başka hatırlayan kalmadı. Laiklik olmazsa olmazımız. CHP, İsveç’e evet deyince nasıl ittifak kuracağım, her gün DEM’lenirse nasıl kuracağım? Bizim bir duruşumuz olmalı. Değişmek başka bir şey başkalaşmak başka bir şeydir. Gençliğimin partisi gitmiş başka bir parti gelmiş. Yarın başka bir yönetim gelir o zaman tekrar konuşuruz.” dedi.

İzmir’den bir ilçe belediyesi ve belediye meclis üyelikleri istedi”

Muharrem İnce'nin sözlerine ise CHP İzmir Milletvekili ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel’den yanıt geldi. Yücel, görüşmelerde İnce’nin İzmir’den bir ilçe belediyesi ve çeşitli yerlerde belediye meclis üyelikleri istediğini açıkladı. Yücel, “Süreç, parti tabanımızın ve örgütümüzün kabul edemeyeceği bir noktaya taşınınca müzakerelerin tıkanması üzerine açıklama yaptı. Yaptığı açıklamaların ve eleştirilerin müzakereler olumlu sonuçlansa idi asla yapılmayacağını biliyoruz." dedi.

“Eleştirilerin müzakereler olumlu sonuçlansaydı asla yapılmayacağını biliyoruz”

CHP Sözcüsü Deniz Yücel'in, Muharrem İnce'ye ilişkin açıklaması şöyle: "Partimiz ile Memleket Partisi arasında 4 Ocak'tan itibaren yerel seçimde iş birliği konusunda farklı kanallardan müzakereler yürütülmüştür. Bu görüşmeler esnasında, ‘İlkesel duruş’ konusunda tek bir cümle dahi kurmayan, gerçekleştirdiği basın toplantısında dile getirdiği siyasi eleştirileri gündeme dahi getirmeyen Sn. Muharrem İnce'nin açıklamalarını üzülerek dinledik. Yapılan görüşmelerde Sayın İnce, belli sayıda belediye meclis üyeliği ve İzmir'de bir metropol ilçe belediye başkanlığı talebinde bulunmuştu. Süreç, parti tabanımızın ve örgütümüzün kabul edemeyeceği bir noktaya taşınınca müzakerelerin tıkanması üzerine açıklama yaptı. Yaptığı açıklamaların ve eleştirilerin müzakereler olumlu sonuçlansaydı asla yapılmayacağını biliyoruz. Değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyoruz."

(HABER MERKEZİ)

 

 

 

  
Son Eklenen Haberler