22 Haziran 2024, Cumartesi

Ataş, “Depremzedelerle görüşmemize izin verilmedi”

27 Şubat 2023, Pazartesi 06:49

     


CHP Aliağa İlçe Kadın Kolları Başkanı Güneş Ataş, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, TOKİ konutlarında yer alan misafirhaneye yerleştirilen depremzedeleri ziyaret etmek için gittiklerinde ziyaretin yasak olduğu gerekçesiyle depremzedelerle görüşemediklerini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aliağa İlçe Kadın Kolları Başkanı Güneş Ataş, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, deprem bölgesinden Aliağa'ya misafir olarak gelen, Siteler Mahallesi, TOKİ konutlarında yer alan misafirhaneye yerleştirilen depremzede aileleri ziyaret etmek için gittiklerini, ancak ziyaretin yasak olduğunu ve görüşmelerine izin verilmediğini söyledi.

“Konuya ilişkin yapıcı bir adım atılmadı”

CHP Aliağa İlçe Kadın Kolları Başkanı olarak partiyi ve Aliağa’yı temsilen depremzedeleri ziyarete gittiğini belirten Güneş Ataş, “Yönetim kurulunda bulunan arkadaşımla, deprem bölgesinden Aliağa'mıza misafir olarak gelen, Siteler Mahallesi, TOKİ'de yer alan misafirhaneye yerleştirilen depremzede ailelerini, insanı duygularımızla geçmiş olsun, kayıpları varsa başsağlığı dilemek, bizden destek bekleyen, manen yanlarında bulunmak, onlara dokunmak, yalnız olmadıklarını dile getirmek için ziyarete gittik. Yerleşkede Aliağa Belediyesi adına misafirhaneden sorumlu olan arkadaş; ziyaretin yasak olduğunu, izin verilmediğini, kimseyle görüşme yapamayacağımızı, söyledi. Anlam veremediğimiz bu yasak ve olumsuz tavır karşısında şaşkınlığımızı bir tarafa bırakıp görevli arkadaşa bunun nedenini sorduğumuzda ise, ‘Aliağa Belediyesi'ni arayın, eğer izin verirlerse buradaki aileleri ziyaret edebilirsiniz,’ dedi. Buna karşılık görevli arkadaşa ‘Belediyeyi kendisinin aramasını ve durumu açıklamasını, bu sorumluluğu yerine getirmesini, bu ziyareti yapmamamız için hiçbir yasal gerekçe olmadığını ve bu durumun hukuksuz olduğunu,’ söyledik. İsteğimiz ve bekleyişimiz sürerken, ne belediyeden ne de diğer görevlilerden konuya ilişkin yapıcı bir adım atılmadı, olumlu bir açıklama yapılmadı. Gerekçe nedir diye defalarca sormama rağmen izin verilmedi.” diye konuştu.

“Belediye yetkililerine şeffaf olmalarını diliyorum”

Misafirhanenin dış kapısına gelen depremzedelerle konuştuklarını söyleyen Ataş, “Bizleri gören, dışarıya çıkan ve misafirhanenin dış kapısına gelerek bizimle konuşmak isteyen depremzedelerle kısa bir süre konuştuk ve kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Bu kısa sohbet doğrultusunda konuşma şansı yakaladığımız depremzede vatandaşlara, Aliağa halkının birlik ve beraberlik içinde, yaraları sarma, acılara ortak olma, dayanışma içinde kendilerine destek sunacağını, her zaman da sunmaya hazır olduklarını içtenlikle anlattık. Partim ve partimin kadın kolları adına buraya nakil edilen depremzedelerle sıcak temas kurmak, onları anlamak, onların yanında olmak ve en zor zamanlarında anlatacaklarını dinlemek, çare aramak ve tüm bunları Aliağa halkı ile paylaşmak için attığımız bu adım, Aliağa Belediyesi tarafından neden engellendi? Toplumun en temel haklarından biri olan iletişim hakkı, yasal olmayan, keyfi kararlarla nasıl ve neden engelleniyor? Belediye yetkililerine samimi ve şeffaf olmalarını diliyorum. Karşılaştığımız bu durum vahimdir. Bizlere ihtiyacı olan vatandaşlarımıza dokunmaya devam edeceğiz. Aliağa Belediyesi ve Aliağa Belediye Başkanı, Aliağalılara ve bizlere bir açıklama borçludur. Bu yasak ve engelleme temel hak ve özgürlüklere aykırıdır. Her Aliağalı, depremzede aileleri onların da gönül rızalarıyla ziyaret edebilir ve onlarla bağ kurabilir. CHP Aliağa Kadın Kolları Başkanı olarak Aliağa Belediyesi'nin bu yasakçı yaklaşımını Aliağa halkının vicdanına ve takdirine sunuyorum.” dedi.

“Depremzedelere ziyarette bulunma isteği engellendi”

Konuyla ilgili CHP Aliağa İlçe Başkanlığı’ndan da açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa Kadın Kolları Başkanımızın öncülüğünde, yönetiminde ki arkadaşları ile beraber deprem bölgesinden Aliağa'mıza misafir olarak gelip yerleştirilen depremzede ailelerin manen yanlarında bulunmak, onların ihtiyaçlarını biraz olsun anlamak için ziyarette bulunma isteği, yerleşkede Aliağa Belediyesi sorumlularınca engellenmiştir. Konuya ilişkin hiçbir belediye yetkilisinin ve Başkan Serkan Acar’ın en ufak bir açıklama yapmamasının nedenini, misafirperver Aliağa halkı ve ilçe yönetimimiz adına merak etmekteyiz. Birlikteliğe ve dayanışmaya en ihtiyacımız olan bu hassas dönemde bile akla mantığa sığmayan bu tür yaklaşımlarından ve hiç bir açıklama yapılmamasından dolayı en başta Serkan Acar olmak üzere, yerleşkede belediye adına sorumluluk üstlenenleri esefle kınıyoruz. Bu tavırların malum sebebini de değerli kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler