20 Haziran 2024, Perşembe

Acar’ın cezası ertelendi

27 Aralık 2022, Salı 06:24

     


Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, yargı kararını uygulamadığı gerekçesi ile 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. CHP Aliağa İlçe Başkanlığından, konuyla ilgili değerlendirmede bulunuldu.

2019 yılında ikinci kez Aliağa Belediye Başkanı seçilen Serkan Acar, 179 personeli işten çıkarmış, 18 belediye memurunu başka şehirlerde görevlendirmişti. “İşçi kıyımı, mobbing ve sürgün yapmakla” suçlanan Acar’a açılan işe iade davasını Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı olan memur Memiş Çelik kazandı. Kararı uygulamayan Acar'a “görevi kötüye kullanmak” suçundan 5 ay hapis cezası verildi ancak hükmün açıklanması geri bırakıldı. Acar, daha önce bir belediye işçisini darp etmek, geçmiş dönem belediye meclisi üyelerine hakaret etmek ve bir gazeteciye hakaret etmek suçlarından cezalar almış, bu cezalar hakkında da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırılmıştı.

“İlçemizi yaptığı hukuksuzluğun tescil edilmesiyle ülke gündemine taşıdı”

Konuyla ilgili CHP Aliağa İlçe Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Kendisini Aliağamızın Şehrül-Emin’i olarak nitelendiren Serkan Acar, hukuk adamı sıfatına sahip olmasına rağmen Aliağamızı ulusal basında maalesef, adam yaralama, yandaşa ihale, meclis üyesine darp, büyükşehir belediyesi çalışanlarına küfür ve tehdit ile manşet yapmaya devam etmektedir. Ulusal basının en son manşetten verdiği habere göre ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan, yani başka bir deyişle hukuk tanımamak’tan 6 ay hapis cezası almasıyla, Aliağamızı ‘dünya şehri yapma’ vaadiyle ile göreve gelen hukukçu Serkan Acar, maalesef vaadinin tam tersine, güzel ilçemizi yaptığı hukuksuzluğun tescil edilmesiyle ülke gündemine taşımıştır.” İfadelerine yer verildi.

“Verilen ceza ülkede hukukun ne duruma geldiğini gözler önüne seriyor”

Şehrül-eminliğin şehri ve içinde yaşayanları emanet bilmek, bu emanete ihanet etmemek demek olduğu vurgulanan açıklamada, “Şehrül-eminlik o yerin güvenilen idarecisi olmak, idare ederken Hazreti Ebu Bekir gibi sadık, Hazreti Ali gibi vefalı ve yiğit, Hazreti Ömer gibi adil olmak demektir. Serkan Acar’ın yargılandığı davalara ve almış olduğu cezalara bakıldığında bahsedilen nitelikleri taşıyıp taşımadığı siz kamuoyunun takdirine bırakılmıştır. Cumhur İttifakı’nın belediye başkanının almış olduğu bu 4. cezasının da hükmünün açıklanmasının geriye bırakılması ile sonuçlandırılması, buna karşılık Millet İttifakı’nın başka bir belediye başkanına bir ‘ahmak’ kelimesi yüzünden hem de söylenilen kişinin açık ve net olmasına ve kişi beyanatlarına rağmen 2 yıl 7 Ay 15 gün ceza verilmesi, ülkede hukukun ne duruma geldiğini maalesef gözler önüne sermektedir. Bugün kantarı ile oynanan hukukun, başka bir gün o kantarla oynayanları da tartabileceğini unutmamak gerekir.” Denildi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler