16 Haziran 2024, Pazar

Aliağa’daki depremzedeleri ziyaret ettiler

28 Şubat 2023, Salı 06:11

     


AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, deprem bölgelerinden Aliağa’ya gelen depremzedeleri Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ile birlikte ziyaret etti. Sürekli, Aliağa ve Dikili’de ağırlanan depremzedelerin talep ve beklentilerini dinledi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli; Adıyaman, Hatay ve Elbistan’dan Dikili ve Aliağa’ya gelen depremzede ve ailelerini ziyaret etti. Aliağa ve Dikili’de ağırlanan ailelerin talep ve beklentilerini dinleyen Sürekli’nin gündeminde İzmir’in depremselliği ve bazı kesimlerin hükümete yönelik eleştirileri vardı. İzmir’in deprem bölgesi olduğu gerçeğinin yeni olmadığını belirten Sürekli; “Önemli olan yüzleşmek ve gereğini yapmak. Meseleyi salon toplantılarının ötesine taşımak. Ancak baktığınızda, yerel idarenin yüzde 80’i dönüşmesi gereken İzmir’de, 4 yılda da bir tek daire teslim edemediğini görüyoruz. Kentsel dönüşüm adımları atmak yerine kendi etrafında dönen ve başladığı yere dönen bir yerel idare var. Ortada, gelecek için yüzde 10’la övünen ama deprem dirençliliği ve kentsel dönüşüme şimdiye kadar yüzde 1 bile bütçe ayırmayan bir belediye var.” diye konuştu

“Asrın felaketiyle gündemleri yeniden deprem oldu”

İzmir’i yöneten yerel idarenin 4 yıldır gösteriş ve göstermelik rakamlar sarmalı içinde olduğunu söyleyen Sürekli, “Bu yılın bütçesinde özel kalem, reklam ve organizasyon giderleri depremle mücadeleye, kentsel dönüşüme ayırdıkları bütçenin üçte biri. Reklam, tanıtım bütçesi 250 Milyon TL iken; Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’na 68 Milyon TL ayırdılar. Bugün kendi kendilerini alkışlayıp, alkış bekledikleri tablo bu işte. İzmir’in yaşadığı deprem felaketinin üzerinden 2 yılı aşkın zaman geçti. Yaptıkları bir şey yok. Bugün yaşadığımız asrın felaketiyle gündemleri yeniden deprem oldu. Bunlar popülist yaklaşımlar. Altı boş işler. Tıpkı, İZBETON üzerinden yapmaya çalıştıkları kooperatif uygulaması gibi. İzmirlilerin parasıyla, kime, neye hizmet edeceği belli olmayan hukuksuz, karanlık girişimler. 2012 yılından bu yana yetkililer, 7 bölgede yapılmayı bekleyen 33 bin bağımsız bölüm var. Bugüne kadar sadece 950’sini yapabildiler. İzmir’in yüzde 80’inin yapı yenilenmesi zorunluluğu varken; bu rakamlar ve yarattıkları rüzgâr tam bir çelişki, tam bir zafiyet içeriyor. Defaten yaptığımız, birlikte çözelim, biz çözelim çağrılarını da bugüne kadar umursamadılar. Biz, İzmir ve İzmirli hemşerilerimizin menfaatine olan her konuda destek olduk, bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz.’’ dedi.

“Yeniden yapılanma için birlik ve beraberlik şart”

Kahramanmaraş merkezinden, 11 ilimizde en acı yüzünü gösteren depremi, siyasi depreme dönüştürülmesine izin vermeyeceklerini söyleyen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Sürekli, ziyaretlerinde bir araya geldikleri depremzedelerin hassasiyet ve güven duygularının zedelenmesine de izin vermeyeceklerini belirterek; “Son olarak Adıyaman, Hatay ve Elbistan’dan Dikili ve Aliağa’ya gelen ailelerimizle birlikte olduk. Aliağa Belediye Başkanımız Serkan Acar’ın ağırladığı depremzedelerimizi birlikte ziyaret ettik. İl ve ilçe teşkilatlarımız, belediyelerimiz muazzam bir yardım organizasyonu yürütüyor. İzmir’e 35 bine yakın depremzedemiz giriş yaptı. Bir kısmı yakınlarına sığınmakla birlikte, kamusal alanlarımızda barınan çok sayıda depremzedemiz var. Hepsiyle tek tek ilgileniyoruz. Yaralarının sarılacağına duydukları inancı sarsmak, gereksiz kahramanlıklara soyunarak güvenlerini boşa çıkarmak doğru değil. Elbirliği ile mücadele edeceğimiz bir dönemden geçiyoruz. Sac ayaklarının biri eksik olursa aynı acı tabloyu yaşamamak elde değil. Yeniden yapılanma ve bundan sonrasında somut adımlar atabilmek için birlik ve beraberlik şart.” ifadelerini kullandı.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler