29 Mayıs 2024, Çarşamba

“Varlığımızı sandıklarda göstereceğiz”

28 Mart 2023, Salı 07:02

     


DİSK Emekli-Sen Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe, en düşük emekli maaşının 7500 lira olmasının üzerine açıklama yaptı. Yeşiltepe “Biz bu ülkenin gelişmesinde harcı olan insanlarız. Bizi yok sayamazlar. Varlığımızı sandıklarda göstereceğiz.” dedi.

Emekliler için en düşük maaşın 7 bin 500 lira olmasının üzerine DİSK Emekli-Sen Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe, DİSK Emekli-Sen Aliağa Şube binasında açıklamada bulundu. Yeşiltepe seçimin yaklaşması ile yapılan zammın hazineden yapılmasına tepki göstererek, “Bu yapılamaz. Hazine bizim vergilerimizle dolu olan bir kurum. Temmuz maaşında bize verilecek olan zam 5 bin 500 TL’nin üzerinden olacak.” diye konuştu.

“Emekliler, hükümetlerin sırtında bir kamburmuş gibi yaşatılmaya çalışılıyor”

Emekliler olarak iki dudak arasında yaşatılmaya çalışılan bir kitle olduklarını söyleyen Yeşiltepe, “EYT’liler ile beraber 16 milyonluk bir kitle olduk. Bizi sadaka kültürü ile yaşatmaya çalışıyorlar ve bize bu biat kültürü içerisinde buna alıştırılmaya çalışılıyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. Maalesef hükümetler kendilerini devletmiş gibi hissederek, demokrasinin kılıcı gibi kendilerini istedikleri gibi şekillendirmeye çalışıyorlar. Biz devletle hükümetleri karıştırarak hep yanlış sonuçlar çıkarıyoruz. Emekliler devletin vermiş olduğu yasalar çerçevesinde emekliye ayrılırlar ve devletine vergisini öder ve sürecini tamamladıktan sonra yasalar gereği emekliye ayrılır. Bu ülkeye bakıldığında, emekliler ölümü bekleyen bir kitle ve hükümetlerin sırtında bir kamburmuş gibi yaşatılmaya çalışılıyor. Biz yıllarca bu devlete hizmet ettik. Sadaka istemiyoruz, hizmetin karşılığını istiyoruz.” dedi.

“Amacımız emeklilerin haklarını yasal çerçeveler içerisinde savunmak”

Emekli-Sen’in amacının emeklilerin haklarını savunmak olduğunu söyleyen Yeşiltepe, “Seçim yaklaşınca bütün siyasiler bizi birden hatırlarlar. Çünkü biz onlar için oy potansiyeliyiz. Bunun olmaması için DİSK Emekli-Sen olarak bunun çabasını sarf ediyoruz. Amacımız emeklilerin haklarını yasal çerçeveler içerisinde savunmak. Büyük bir kitle olduğumuz için hükümet bizi kapatmaya çalışıyor. Anayasanın 90. Maddesine göre bu ülkede herkes sendika kurma hakkına sahip. Kök ücret 5 bin 500 lira, Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki, ‘Ben karar aldım, hazineden size 2 bin lira daha veriyorum.’ Bu yapılamaz. Hazine bizim vergilerimizle dolu olan bir kurum. Temmuz maaşında bize verilecek olan zam 5 bin 500 TL’nin üzerinden olacak. Onu da tahminimce zaten size 2 bin lira vermiştim denilerek 2 bin lirayı yasallaştıracaklar. Temmuz’da da 7 bin 500 lira üzerinden emekli maaşı devam edecek.” diye konuştu.

“Bizi yok sayamazlar”

Emekli maaşında yüzdelerin düştüğünü söyleyen Yeşiltepe, “Maaşlar yasa ile belirlenir. Ben emekli olduğumda yüzde 68 üzerinden emekli oldum. Şimdi arkadaşlar yüzde 39 üzerinden emekli oluyorlar. Emekli yüzdelerini düşürdüler. Hazineden katkı paylarını düşürdüler ve emekli maaşlarını kuşa çevirdiler. Emeklileri evle park, ev ile cami arasında ölmesi beklenen yaratıklar olarak görüyorlar. Biz bu ülkenin gelişmesinde harcı olan insanlarız. Bizi yok sayamazlar. Varlığımızı sandıklarda göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Bayram ikramiyesini sadaka olarak görüyoruz”

Emeklilerin sadece maaşlar ile ilgili sorunları olmadığını söyleyen Yeşiltepe, “Emeklinin sadece emekli maaşı ile ilgili sorunu yok. İkramiye bin yüz liraydı 2 bin liraya çıkarıldı. Bunlar da yasal değil. Yasalarla maddelerle belirli olması gerekiyor. Bu ikramiyeyi sadaka olarak görüyoruz. Emekliler olarak haklarımızı almak için mücadele edeceğiz. Ben rahatsız olduğum zaman hastaneye gittiğimde benden para alıyor. Eczane para alıyor. Buraları bizler yaptık. Ne yaptı hükümet? İlaç fabrikalarını kapattı. Hastaneleri kapattı. Hastayı müşteri gözü ile görmeye başladı. Sağlıktaki katkı payları derhal kaldırılsın. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Ben 30 yıllık vermiş olduğum vergimin hakkını istiyorum. Devlet benden alacağını aldı ve aldıktan sonra vermekle mükellef olduğu şeyleri istiyoruz. Emekli maaşlarının düzenli olarak hayata geçirilmesini istiyoruz. Bayram ikramiyesi deniliyor. Böyle bir şey yok. Biz emekli ikramiyesi istiyoruz ve asgari ücret düzeyinde olmasını istiyoruz. 4 ikramiye istiyoruz ve bunu da başaracağız. Emekli maaşlarının yüzdeleri 2008’de yapıldığı gibi olsun.” dedi.

“Promosyonlar yasal bir seviyeye gelmeli”

Promosyonlar ile ilgilide açıklama yapan Yeşiltepe, “Promosyonun kelime anlamı hediye, bize göre de faiz. 16 milyon emeklinin ayın 1’ ile 28’ine kadar her ay bir bankaya emekli maaşı yatıyor. Bizi bankalar arası dolaştırmaya hakkınız yok. Bu benim hakkım. Promosyonların yasal bir seviyeye gelmesini istiyoruz. Eğer bana 10 bin liraya kadar para verebiliyorsan demek ki sen benden büyük para kazanıyorsun ve bu 3 yılda bir yapılıyor.” diye konuştu.

“Emekliler DİSK Emekli-Sen’e kayıt yaptırmalı ve haklarını aramalı”

Tüm emeklileri DİSK Emekli-Sen’e kayıt yaptırma çağrısında bulunan Yeşiltepe, “Emekli arkadaşlarımızın bir önce DİSK Emekli-Sen’e gelip kayıt yaptırmalı ve haklarını aramalı. Eğer DİSK Emekli-Sen’e gelip haklarını ararlarsa birlikten güç doğar. DİSK Emekli-Sen artık Türkiye’de tanınıyor. 40 bine yakın üyesi var. Ege bölgesinde 7 bin tane üyemiz var ve alanlara çıktığımız zaman az çok tanınıyoruz. Avrupa Emekli ve Yaşlılar Sendikasının üyesiyiz biz. 121 milyon üyesi var oranın. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine müracaat edildiği zaman gözlemci olarak Avrupa Emekli ve Yaşlılar Sendikası katılacak. O zaman Avrupa’nın kabul ettiği yaşlılar ve emekliler sendikasını nasıl yok sayılacak? Biz yasal bir sendikayız. Haklarımızı almak için mücadele edeceğiz. Biz iki dudak arasında değil insanca yaşamak istiyoruz. Örgütlü yaşamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“3 milyon emekli çalışıyor”

Türkiye’nin asgari ücretle yaşayan bir ülke haline geldiğini söyleyen Sabahattin Yeşiltepe, “Bu gün 5 bin 500 liraya çalışan 4 milyon 800 bin insan var. Dul ve yetimler şuanda 4 bin 800 lira maaş alıyorlar. Asgari ücret 8 bin 500 lira biz 7 bin 500 lira alıyoruz. Emekliler çalışmasın da ne yapsın? 3 milyon emekli çalışıyor. Bugün açlık sınırı 9 bin 200 lira, yoksulluk sınırı 32 bin lira. Biz ölüm sınırındayız. Sadece emeklilik hakları ile ilgili değil, her alanda etkili olmaya çalışıyoruz. Yaşamda, kadınlar için ve gençler için de etkili olmaya çalışıyoruz. Çünkü biz geçmişte yaşadığımız deneyimleri geleceğe taşımak istiyoruz. Bu deneyimlerimizi mezara götürmek niyetinde değiliz. Geleceğe taşımak istiyoruz.” dedi.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler