30 Mayıs 2024, Perşembe

Alkan: “Yerelde de ittifak için çalışıyoruz”

28 Nisan 2023, Cuma 06:47

     


Demokrat Parti (DP) Aliağa İlçe Başkanı Gürcan Alkan, seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Alkan, 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimler için Millet İttifakı’nın hep birlikte sahada olduğunu belirterek, bu ittifakın yerel seçimlerde de devam etmesi için şimdiden çalışmalara başladıklarını söyledi.

Demokrat Parti (DP) Aliağa İlçe Başkanı Gürcan Alkan, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve DEVA Partisi ile birlikte yeniden parlamenter sisteme dönmek üzere Millet İttifakı çatısı altında birleştiklerini ifade eden Alkan, “Millet İttifakı olarak Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer siyasi parti liderlerimiz de Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı olarak seçimlere giriyoruz. Milletvekilliği seçimlerine de DEVA, Saadet, Demokrat ve Gelecek Partisi ile birlikte CHP listelerinden katılacağız. Bunun en büyük sebebi parlamentoda en yüksek sayıda milletvekili çıkarmaktır. Sayın Mehmet Salih Uzun da partimizin CHP listesinden 5.sıra İzmir milletvekili adayıdır. Netice olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, milletvekili seçimlerinde ise Cumhuriyet Halk Partisi’ne oyumuzu kullanacağız.” Dedi.

“Dilerim bu seçimlerden sonra parlamenter sisteme dönülür”

2017 Anayasa Değişikliği Referandumu’nda Cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkemize uygun olmadığını beyan ederek referandumda hayır oyu kullandığını belirten Gürcan Alkan, “Geldiğimiz noktada yüzde 50+1 oy oranını hiç bir siyasi partinin tek başına alamayacağını ve bu yüzden ittifakların ya da eski deyimi ile koalisyonların daha hükümet kurulmadan oluştuğunu maalesef yaşıyoruz. Dilerim bu seçimlerden sonra oluşacak parlamento en kısa sürede yeniden güçlendirilmiş parlamenter sisteme döner. Adaylarımızın açıklanmasından sonra Millet İttifakı olarak bütün partiler hep birlikte sahadayız. Cumhurbaşkanlığı seçim büromuzda alınan kararlar doğrultusunda çok şükür çalışmalarımıza devam ediyoruz. Temennim huzurlu bir ortamda bu seçimlerin tamamlanmasıdır.” İfadelerini kullandı.

“İttifakın yerelde seçimlerde de devam etmesi için çalışmalara başladık”

Millet İttifakı’nın yerel seçimlerde de devam etmesi için şimdiden çalışmalara başladıklarını açıklayan Demokrat Parti (DP) Aliağa İlçe Başkanı Gürcan Alkan, “Ülke genelinde oluşan Millet İttifakı’nın Aliağa’daki yerel seçimlerde de oluşması için şimdiden çalışmalara başladık. Bu konuda çeşitli görüşmeler yapıyoruz. 2014 ve 2019 seçimlerinde belediye başkanı adayı olmuş biri olarak edindiğim tecrübeler ve aday belirlemede yapılan hataları göz önünde bulunduruyorum. Aliağa’da yerel seçimleri de kazanmanın yollarını şimdiden arıyoruz. Bu yerel seçimi kazanmanın tek yolunun yapılacak ittifak ve tek aday formülü ile olacağını öngörüyoruz. Çekirge bir sıçrar iki sıçrar ama üçüncüde tökezler. Adaylık konusunda dayatmam tabii ki de söz konusu değil. Ama siyaset sabır ve hedef işidir. Hedefsiz siyaset olmaz. Demokrat Parti İlçe Başkanı olarak doğal belediye başkanı adayıyım. Ama ittifak kurallarına da uymak zorundayız. Bu yerel seçimlerde kimin belediye başkanı olacağı değil Aliağa’yı kimin yöneteceği önemli. Yapılacak olan genel ve yerel seçimlerin ilçemize ve ülkemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler