131019098
16 Nisan 2021, Cuma

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

28 Kasım 2020, Cumartesi 06:37

     


"Zimmet, irtikap, görevi kötüye kullanma ve evrakta sahtecilik" iddialarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, "zimmet, irtikap, görevi kötüye kullanma ve evrakta sahtecilik" iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 29 şüpheliden, Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un da aralarında bulunduğu 27 zanlı, 20 Kasım'da gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 27 zanlıdan 4'ü serbest bırakılmış, 23'ü ise Menemen Adliyesi’ne sevk edilmişti. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan karar kapsamında Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve 2 yardımcısıyla birlikte toplam 11 kişi tutuklanmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla Aksoy’un geçici olarak görevinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

“Geçici tedbir kararı olarak görevden uzaklaştırılmıştır”

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İzmir ili, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy hakkında; Bakanlığımız Mülkiye Başmüfettişlerince yürütülen soruşturmalar ile Menemen Cumhuriyet Başsavcılığınca "zimmet suçu" kapsamında yürütülen 2020/ 7447 sayılı soruşturmanın devam etmesi ve adı geçenin bu dosya kapsamında Menemen Sulh Ceza Hakimliği’nin 2020/392 sorgu sayılı kararıyla tutuklanması üzerine, Anayasanın 127'nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5389 sayılı Belediye Kanunun 47'nci maddesi gereğince İzmir ili Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy geçici tedbir kararı olarak Bakanlığımızca görevden uzaklaştırılmıştır."

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler