131019098
23 Ocak 2021, Cumartesi

"İNSAN HAKLARI BAŞKENTİ İZMİR OLSUN"

29 Temmuz 2019, Pazartesi 07:11

     


Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı, İzmir Barosu nezdinde başlatılmış olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de desteklediği "İzmir İnsan Haklarının Başkenti" projesi ile koordineli şekilde, İzmir'i uluslararası insan hakları kenti yapmak için geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda "İnsan hakları başkenti İzmir olsun" mesajı verildi.

CHP İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlenen "İnsan Haklarının Başkenti İzmir" başlıklı toplantıya, İzmir Barosu'nun İnsan Hakları Hukukundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Ali Deman Güler konuk oldu. Güler toplantıda İzmir'in insan hakları kenti olarak tüm dünya da tanınması için başlatılan proje ve insan haklarının temel ilkeleri konusunda sunum yaptı. Toplantıya, CHP ilçe başkanlıklarının İnsan haklarından sorumlu ilçe yöneticileri de katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İzmir İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Memet Kayhan Günal "Yeni bir yola çıkıyoruz. Son yerel seçimler bize gösterdi ki birlikte çalıştığımız takdirde karamsar olmak için hiçbir sebep yok. Ülkemiz ne yazık ki kurucu değerlerinden uzaklaştırılmasının sıkıntısını çekiyor. Biz Türkiye'nin yerinin çağdaş dünya medeniyeti olduğunu biliyoruz. İzmir de Türkiye'nin batıya dönük yüzüdür. Demokratikleşme ateşini buradan yakıp tüm yurt sathında yayacağız. Ülkenin en önemli iki sorununun ekonomi ve demokratikleşme olduğu tespitini yaparak, İzmir'in sahip olduğu potansiyelle ülkeyi dünya standartlarının üstünde bir demokrasiye kavuşturmak için üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Buna inancımız tamdır." dedi. Günal; İzmir'in barındırdığı potansiyel, demokratik yapısı, çoğulcu katılımın sıkça görülmesi, sorgulayan ve özgürlüklerden yana olan tavrıyla, uluslararası alanda insan haklarının başkenti olacak tüm özelliklere sahip olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu'na Davet

Toplantı sonunda, CHP İzmir'in tüm ilçe parti teşkilatlarında insan hakları eğitimlerinin verilmesi, İzmir'de uluslararası kurumlarla işbirliği halinde insan hakları konferansları yaparak, kentin uluslararası insan hakları kongreler kenti haline getirilmesi, yurttaşların demokrasi standartlarının yükseltilerek, İzmir'in ekonomik anlamda daha da kalkınması için çalışmaların başlaması konusunda görüş birliğine varıldı. CHP İzmir İl Yönetimi, söz konusu insan hakları çalışmaları kapsamında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılımı ile yılsonunda İzmir İnsan Hakları Kongresi düzenlemeyi de planlıyor.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler