131019098
24 Nisan 2024, Çarşamba

CHP’de Ali Serçe dönemi

29 Ağustos 2023, Salı 06:39

     


CHP Aliağa İlçe Başkanlığı’nın 14. Olağan Kongresi hafta sonu gerçekleştirildi. Kongreye katılan 251 delegeden 147'sinin oyunu alan Ali Serçe CHP Aliağa İlçe Başkanı seçilirken Hakan Turan 104 oy aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Başkanlığı’nın 14. Olağan Kongresi, Pazar günü Aliağa Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Mevcut başkan Özlem Şan Oğuzhan’ın aday olmadığı genel kurulda Hakan Turan mavi liste ile Ali Serçe ise beyaz liste ile CHP Aliağa İlçe Başkanlığı için yarıştı. Kongreye; CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, CHP İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, İYİ Parti İlçe Başkanı Tuğba Oktay Bor, Demokrat Parti İlçe Başkanı Gürcan Alkan, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mahmut Koç, Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Salih Yiyitalp, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, CHP il yöneticileri, CHP’li belediye meclis üyeleri, delegeler ve partililer katıldı.

Oğuzhan, “Buradan güçlenerek, birleşerek çıkmamız gerekiyor”

Divan başkanlığına CHP İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu’nun seçilmesinin ardından genel kurulun açılış konuşmasını CHP İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan gerçekleştirdi. Her iki başkan adayının ve yönetimlerinin de bu görevi layıkıyla yapacaklarına inandığını vurgulayan Oğuzhan, “Önemli olan kim kazanırsa kazansın buradan el ele çakabilmek. Çünkü bizim hedefimiz yerel ve genel seçimleri almak. Bu nedenle burada kaybeden olmamalı. Kim kazanırsa ilk görevi, maalesef bazı kişilerin yaptığı ötekileştirme, dışlama, eleştiri sınırlarını aşıp bir kısım parti üyelerine özelikle sosyal medyadan hakarete varacak söylemlerde bulunanları susturmak olmalı. Partimiz özellikle genel seçimlerden sonra bir yenilenme içine girdi. Yenilenmeyi bu partiye yıllarca emek verenleri bir kenara atmak şeklinde algılamak öncelikle emeğe saygısızlık olur. Herkesin kendine ben ve yanımdakiler ne kadar yeni sorusunu da sorup yola öyle çıkmasını isterim. Zira bu partiye emeği geçenler aynı zamanda partinin hafızası ve tecrübesidir. Biz gençleri ve kadınları daha çok ve etkin görevlerde görmek isteriz. Bunun için de partimiz çeşitli kotalar koymuştur. Ama geçmişimizi yani kültürümüzü yok etmek bize bir şey kazandırmaz. Yenilenmeyi doğru anlayıp buradan güçlenerek, birleşerek kavga etmeden çıkmamız gerekiyor ki gelecek seçimlerde başarılı olalım. Partimizin bayrağındaki altı oku, Atatürk ilke ve inkılaplarını yeniden ülkemizde üstün kılalım. Bugün burada ve yarın tüm ülkemizde kazanan Cumhuriyet Halk Partisi olacaktır.” dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı uyarısı

Özlem Şan Oğuzhan’ın konuşmasının ardından parti delegesi ve ADD Aliağa Şubesi eski Başkanı Erol Ertürk, saygı duruşunda bulunulup ardından İstiklal Marşı okunmadan genel kurulun başlatıldığı, bunun doğru olmadığı uyarısında bulundu. Divan başkanı Rıfat Nalbantoğlu ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın gündemlerinde olduğunu, divan heyeti yerini aldığında gerçekleştireceklerini belirtti. Uyarıların devam etmesi üzerine saygı duruşunda bulunulup ardından İstiklal Marşı okundu. Sonrasında CHP İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan açılış konuşmasını tekrar etti.

Aslanoğlu, “Değişimin nasıl olacağına CHP’nin delegeleri karar verir”

Oğuzhan’ın ardından konuşmasını yapmak üzeri kürsüye gelen CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Hepinizin bildiği gibi 28 Mayıs’tan bu yana AK Parti ve yalakalarının her geçen gün baskısı büyüyor. 14 Mayıs’tan önce de bu baskı ve zulüm vardı. Ama 28 Mayıs’tan bu yana artarak devam ettiğini hepimiz görüyoruz. Sadece CHP’ye değil, muhalefette olan kim varsa baskı ve zulüm her geçen gün artıyor. Muhalefet etmek isteyen kim varsa terörist damgasıyla damgalanıyor. CHP’yi her gün televizyonlarda tartıştırarak yıldıracaklarını, bizi zorda bırakacaklarını düşünüyorlar. CHP sizlerin sayesinde 100 yıldır ayakta olduğu gibi 100 yıl daha ayakta kalmaya devam edecektir. Bu gün burada ilçe başkanlığımızı yönetecek ilçe başkanımızı ve yönetimini seçeceğiz. Biz ilçe kongrelerimizde yenileniyoruz, değişerek geliyoruz. Bu böyle 16’sında il başkanlığına, daha sonrasında kurultaya yansıyacak. Bizler buralarda yenilenirken birileri yandaş kanallarda partimize ayar vermeye çalışıyor. CHP’de değişimin nasıl olacağına CHP’nin delegeleri karar verir, üyeleri karar verir.” diye konuştu. Şenol Aslanoğlu’nun konuşmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajı okundu. Sonrasında mevcut yönetimin çalışma ve hesap raporu okundu, ibra edildi.

Turan, “Gelin bir olalım, zoru kolay kılalım”

Genel kurul başkan adaylarının konuşmasıyla devam etti. Başkan adaylarından ilk konuşmayı Hakan Turan gerçekleştirdi. Kongrelerinin, ülke açısından çok önemli ve tarihsel bir dönemde gerçekleştiğini vurgulayan Turan, “CHP, köklerini Anadolu topraklarının kadim kültüründen, tarihinden alan ulu bir çınardır. Anadolu uygarlığın beşiğidir. Bu kültürün birikimi de, bileşimi de CHP’dir. Bu kongre; Kara Fatma’nın, Demirci Mehmet Efe’nin, Seyit Onbaşı’nın ve Kuvayımilliyecilerin kongresidir. Bu kongre Mustafa Kemal’den aldığımız devrimci mücadele ruhunu taşıyan Nazım Hikmet’in, Hasan Tahsin’in, Uğur Mumcu’nun, Bahriye Üçok’un, devrim şehitlerimiz Denizlerin, Mahirlerin, Ulaşların ve tam bağımsız Türkiye diyenlerin kongresidir. Bu kongre Cumhuriyet kazanımlarına sonsuza kadar sahip çıkacak Cumhuriyet Halk Partililerin kongresidir. Bugün burada gerçekleştireceğimiz kongrenin aynı zamanda örnek bir demokrasi şöleni olacağına inancım tamdır. Gelin bir olalım, zoru kolay kılalım. Partimizin iktidar yürüyüşüne; insanların insanca yaşayacağı, baskı ve saltanatın son bulacağı bir ülke yaratmak için hep birlikte el ele vererek yerelden, Aliağa’dan başlayalım. CHP eli kalem tutandır, toprağa tohum atandır. CHP elbette ki Deniz Gezmiş’tir, Mahir Çayan’dır. CHP, bu ülke düşman çizmeleri tarafından çiğnenirken ve herkes umudunu kesmişken ‘Bu ülke asla teslim edilemez’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Önce yerelde, sonra genel seçimlerde iktidarın kilidini açmayı hedeflediğimiz bugün de görevimiz hep birlikte partimize güç katmaktır. Türkiye’yi yönetmeye CHP hazırdır, Aliağa hazırdır.” İfadelerini kullandı.

Serçe, “Hedefimiz hatalardan ders çıkarmak”

Hakan Turan’ın ardından kürsüye gelen başkan adaylarından Ali Serçe ise konuşmasına kendini tanıtarak başladı. Uzun yıllardır ilçede CHP’ye gücünün ve imkânının yettiğince maddi- manevi her türlü desteği veren bir CHP sevdalısı olduğunu ifade eden Serçe, “Tüm dileğim; bundan sonra Aliağa'da geçmişte yaşanan çekişmeleri, kırgınlıkları, gerginlikleri ve rekabeti bir tarafa bırakarak birlik ve uzlaşı atmosferini sağlamak, CHP kardeşliğini kurmak ve yerleştirmektir. Bizler Atatürk'ün kurmuş olduğu parti olma gururuna sahip, Türk siyasi tarihi boyunca darbelere, zulümlere, haksızlıklara, iftiralara uğramış, ama iradesini asla teslim etmemiş, ilkelerinden ve hedefinden asla vazgeçmemiş, her saldırıdan sonra küllerinden yeniden doğarak yükselen bir yıldızın, CHP’nin evlatlarıyız. Ne yazık ki, son 10 yıldır ilçemizdeki oy potansiyelimizin yerel seçim sonuçlarına yansımadığını görüyoruz. Seçimleri alan MHP'li Mevcut Belediye Başkanı, Aliağa halkının dikkatini bir sihirbaz edası ile park, bahçe, aydınlatma gibi düşük bütçeli icraatlara odaklamıştır. Perde arkasından Aliağa'nın çok değerli arazilerini, arsalarını haraç-mezat satmış, belediyeye ait işletmeleri belirli kişilerin emrine tahsis etmiştir. Belediyede yolsuzluk dosyaları ve Belediye Başkanının şahsi suçlarından kaynaklanan ceza dosyalarının da hızla arttığını, Aliağa Belediyesinin yandaş çiftliğine dönüştürüldüğünü üzülerek görüyoruz. Hedefimiz öz eleştiri yaparak geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarmak, ilçemiz de iktidar olmayı özlemiş partililerimizin yüzlerini yeniden güldürmektir.” Dedi.

Ali Serçe başkan seçildi

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen seçimde, kongreye katılan 251 delegeden 147'sinin oyunu alan Ali Serçe CHP Aliağa İlçe Başkanı seçilirken Hakan Turan 104 oy aldı. CHP’nin yeni ilçe yönetimi; Ali Serçe (Başkan), Dilara Aktura, Çiğdem Armutlu, Hasan Aşıroğlu, Özlem Bakır, Özlem Bitir, Selcan Çelebi, Şenol Çepni, Murat Gümüş, Engin Gündüz, İbrahim Güngör, Erdoğan Halavurt, Ilgın Kavaklıoğulları, Canan Özgür, Necdet Paksoy, Ziya Yıldız ve Ecevit Yılmaz’dan oluşurken il delegeleri ise Güneş Ataş, Faik Babayiğit, Arzu Bayrav, Canan Özyiğit Cengiz, Hasan Gülmez, Erol Güngör, Ali Kaya, Zafer Maden, Merve Yusufoğlu Orhan, Ali Serçe ve Muharrem Şen oldu.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler