131019098
26 Ocak 2021, Salı

“EMEKLİLERİMİZİN BAYRAM İKRAMİYESİ 2 BİN LİRA OLSUN”

30 Haziran 2020, Salı 07:01

     


CHP Aliağa İlçe Başkanlığı’ndan Emekliler Haftası kapsamında açıklamada bulunuldu. CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan açıklamasında, “Emeklilerimizin bayram ikramiyesi 2 bin lira olsun” dedi.

CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, Emekliler Haftası kapsamında bir açıklamada bulundu. Oğuzhan açıklamasında, “Ömürlerini en verimli, en güzel yıllarını ‘emeklilikte rahat ederim’ hayaliyle geçiren emeklilerimizin sıkıntıları bitmiyor. Yıllarını alın teri dökerek, prim ödeyerek emekliliği hak eden emeklilerimiz buna karşın ciddi geçim sıkıntısı yaşıyor. Oysa sosyal devletin en önemli görevlerinden biri hayatlarını çalışarak devlete prim ödeyerek yıllarını veren emeklilerimizin yaşlılıklarını mutlu, huzurlu refah içinde geçirmesini sağlamak olmalıdır.” İfadelerini kullandı.

“Neoliberal politikalar emeklilerimizin belini büktü”

Öteden beri süregelen emeklilerin sorunlarının son yıllarda katmerlenerek arttığını belirten Oğuzhan, “Üstüne üstlük Neoliberal politikalar da emeklilerimizin belini iyice büktü. Emeklilik giderek daha da zorlaştı ve emeklilik yaşı yükseldi ayrıca emekli aylıkları düşmeye başladı. Milyonlarca emeklimiz asgari üretin altında maaş alıyor açlık sınırın altında yaşam mücadelesi veriyor. Torununa harçlık verebilmek, ay sonunu getirebilmek için iş arıyor, gündelik işlerde çalışarak ev kirasını ödemeye çalışıyor. Emeklilerimizin yaşadığı olumsuzluklar uluslararası raporlara da yansıdı. En son yayınlanan ‘Küresel Emeklilik Endeksi’nde ülkemiz maalesef sonlarda yer aldı. Dünya nüfusunun yüzde 67'sini temsil eden 37 ülkenin emeklilik sisteminin ölçümledi. Ülkemiz 37 ülke arasında ‘en iyi emeklilik' araştırmasında en kötü notu alan 3'üncü ülke oldu. Ülkemiz sadece Arjantin ve Tayland’ı geride bırakabildi.” şeklinde konuştu.

“Bayram ikramiyeleri 2 bin liraya yükseltilsin”

Açıklamasına emeklilerin yaşamlarını kolaylaştırması için yapılması gereken maddeleri sıralayarak devam eden Başkan Özlem Şan Oğuzhan, “Hal böyle iken partimiz emeklilerimizin yaşamlarının kolaylaştırılması, maaşlarının arttırılması, insan onuruna yakışır bir yaşam sürmeleri için TBMM’de çok sayıda teklifte bulunmuştur. Bunlardan bazıları; bankalar tarafından verilecek promosyon tutarının bir maaş olarak güncellenmesi, kurban bayramına özel ikramiye ödenmesi, 2000 yılından önce emekli olanların maaşlarının güncellenmesi, bayram ikramiyelerinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesi, toplu iş sözleşmelerine emeklilerin de dahil edilmesi, sadece yüzde 10 oranında MTV ödemesi. Bugün bayramlarda emeklilerimize verilen 1000’er lira ikramiye de partimizin sayesinde olmuştur. Seçim vaatlerimizde yer alan ikramiye vaadi sonucu iktidarın ‘emeklilere refahtan pay verilemez’ söylemine karşın partimizin etkin ve doğru muhalefeti sayesinde iktidarın direnci kırılmıştır. Elbette partimiz ve bizler emeklilerimiz için bunları yeterli görmüyoruz. Son olarak da partimiz emekli, dul ve yetimlere verilen bayram ikramiyelerinin 2 bin liraya yükseltilmesini istedi.” Dedi.

“Emekliler gibi EYT’liler de mağdur”

Emeklilerinde EYT’liler (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) gibi mağdur olduğunu belirterek sözlerine devam eden Oğuzhan, “Ayrıca toplumsal bir yara haline gelen EYT’lilerin (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) durumu da partimiz tarafından yakından takip edilmekte, hak ettikleri emekliliklerinin hayata geçmesi için çalışmaları ve çabalar devam etmektedir. Devletin ‘gençsiniz henüz emekli olamazsınız’ işverenin ise ‘ yaşlısınız iş göremezsiniz’ dediği EYT’lilerin durumu da emeklilerimizin ki kadar dramatik ve kangren olmuş bir sorundur. Partimizin olduğu gibi birçok partinin de seçim öncesi vaatlerinden bir tanesi de EYT’lilerin sorunlarını çözmek üzerineydi. Ancak mecliste partimizin birçok teklifine karşın Cumhur İttifakı’nın küçük ortağının seçim öncesi vaadine karşın EYT’lilere verdiği sözü ısrarla tutmadığını kamuoyunun dikkatine ve takdirine sunuyoruz.

“Bayram sevinciyle kutlanacağı günler olmasını diliyoruz”

Konuşmasına Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarına da değinen Başkan Oğuzhan, “Milyonları ilgilendiren emeklilerimizin, EYT’lilerin sorunlarının çözümü için tüm kamuoyunun partimizin çalışmalarını dikkatlice takip etmelerini öneriyoruz. Hayatlarının en verimli ve dinamik çağlarını çalışarak geçiren emeklilerimizin ikinci baharlarını sağlıklı, huzurlu, refah içinde sürdürmeleri en büyük dileğimiz olduğunu vurguluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emekli oluşu vesilesiyle kutlanan 30 Haziran Emekliler Günü’nün ve Emekliler Haftası’nın bayram sevinciyle kutlanacağı günler olmasını diliyoruz.” Şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler