22 Haziran 2024, Cumartesi

Serçe, “Hukuksuzluğa teslim olmayacağız”

30 Kasım 2023, Perşembe 06:47

     


Adalet ve hukuk krizi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştiren CHP Aliağa İlçe Başkanı Ali Serçe, CHP olarak Anayasayı ortadan kaldıranlara karşı susmayacaklarını, hukuksuzluğa teslim olmayacaklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi, adalet ve hukuk krizi ile ilgili 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP Aliağa İlçe Başkanı Ali Serçe de bu kapsamda basın açıklamasında bulundu. 9 Kasım 2023 günü ülkemizde iktidarın onayı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi eliyle bir hukuk darbesi yaşandığını ifade eden Serçe, bu hukuk darbesinin milli iradeyi yok sayan, Anayasayı tanımayan ve Anayasasızlaştırma sürecini hızlandıran bir devlet krizine yol açtığını vurguladı.

“Mecliste yargı nöbeti başlatıldı”

Partilerinin bu darbe girişimine karşı direnme kararlılığını ilk andan itibaren ortaya koyduğunu, 28. dönem milletvekillerinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Adalet Nöbeti’ni sürdürdüklerini belirten Ali Serçe, “Bildiğiniz gibi Anayasa Mahkemesi, tutuklu Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı vererek tahliyesini istemiş, ancak Yargıtay 3.Ceza Dairesi açıkladığı kararla, Anayasa Mahkemesi kararına uyulmamasına ve Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına hükmetmiştir. Nedenleri hala kamuoyu ve siyasi partiler tarafından irdelenen bu yargı merkezli kriz, partimiz tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine taşınmış ve Mecliste yargı nöbeti başlatılmıştır.” Dedi.

“Bu direnişin öncüsü olmaya devam edeceğiz”

Türk hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek olan bu kararın, Yargıtay eliyle Anayasayı yok saymaya, Anayasal düzeni ve Anayasa Mahkemesini kaldırmaya yönelik bir kalkışma girişimi olduğunu ifade eden Ali Serçe, “Meclise ve Anayasa Mahkemesinin tüzel kişiliğine karşı girişilen bu darbe teşebbüsü, artık Türkiye’de hiçbir vatandaşın hukuk güvencesi kalmadığı anlamına gelmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler Anayasayı ortadan kaldıranlara karşı susmayacağız, bu direnişin öncüsü olmaya devam edeceğiz ve hukuksuzluğa teslim olmayacağız. Adaletten, hukukun üstünlüğünden, Anayasadan taraf olmaya, tepkimizi en etkili yöntemlerle ortaya koymaya devam edeceğimizi buradan bir kez daha haykırıyor, tüm toplumu da bu konuda gösterdikleri tepkiyi demokratik yollarla dillendirmeye davet ediyoruz. Adalet mülkün temelidir.” Diye konuştu.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler