131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

İktidara seçim yatırımı tepkisi

31 Ocak 2023, Salı 06:31

     


CHP İzmir Milletvekili ve Ekonomi Masası Üyesi Bedri Serter, iktidarın seçim yatırımlarına tepki göstererek, “İktidar, ülkedeki kurumları ve kuralları yok etti, sessiz çoğunluk sandıkta tüm bunların hesabını soracak” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve Ekonomi Masası Üyesi Bedri Serter İktidarın seçim yatırımlarına tepki gösterdi. Serter, TBMM Genel Kurulu’nda, Odalar ve Borsalar Kanunu üzerine söz aldı ve iktidarın, seçime gidilen süreçte panikle birçok kanunu Meclise getirdiğini ancak halkın yararına olacak tüm adımların CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından önerilen adımlar, uygulamalar olduğunun altını çizdi ve “Geç de olsa adım attığınız ama sizin tarafınızdan bakınca tamamen seçim yatırımı olduğu bilinen bu kanunlarla, bu uygulamalarla halkımızın oyunu etkileyebileceğinizi düşünüyorsunuz. Ama yanılıyorsunuz, sokaklarda, halkımızın itirazları yankılanıyor” dedi.

“Esnafın ekonominin can damarları olduğunu unuttunuz”

Söz konusu kanun teklifiyle, iktidarın, bugüne kadar pek çok kurum ve yapı için uygulamaya çalıştığı “böl-parçala-yönet” politikasını bu kez Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu için uygulamaya çalıştığını söyleyen Serter, “İki yılı geçkin bir süre oldu, önce Barolarla uğraştınız. Böl-parçala-yönet sistemini Barolara dayatmaya çalıştınız. Ama bilinçli, kendi haklarını savunan, adalete ve demokrasiye inanan bir mesleğin mensupları olan avukatların oluşturduğu Barolar Birliği’nde böl-parçala-yönet sistemini kurmakta başarısız oldunuz! Bu kanunla sıra, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’na (TESK) geldi. İki yıl önce, barolarda yaşanan senaryoyu şimdi TESK’e bağlı kuruluşlar için sahneye koymaya, TESK’i de ufalaya ufalaya küçültmeye çalıştınız ama yine çetin cevizle karşılaştınız. TESK’i oluşturan ve sayıları 2,5 milyondan fazla olan esnafın, halkın ve ekonominin can damarları olduğunu unuttunuz. Bu kurum da tek adam rejiminin boğazında düğümlendi” dedi.

“Halk artık iktidara güvenmiyor”

Serter, konuşmasında, iktidara seslenerek, “Ama siz, şu 20 yıllık iktidarınızda Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu bütün imkânları ters yüz, bütün kurumları ve kuralları ise yerle bir ettiniz. Bu davranışlarınızı halkımız yakından takip ediyor ve gözlemliyor. Artık size, ne güven duyuyor, ne de arkanızda duruyor. Çok büyük bir sessiz çoğunluk bir an evvel sandık gelsin diye bekliyor” diye konuştu.

“Genel başkanımızın esnaf ile ilgili önerilerini duymuyorlar”

Bedri Serter, TESK’in yapısına dair maddeleri de barındıran Odalar ve Borsalar Kanunu ile ilgili genel kurulda konuşurken, Ekim 2020’de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından esnafların soruna dair açıklanan çözüm paketini ve maddelerini hatırlattı ve “Partimizin esnafların sorunlarına dair çözüm önerilerimizi açıklamamızın üzerinden 2 yıl 4 ay geçtikten sonra ve seçime 4 ay kala iktidar birtakım adımları atmanın telaşında olsa da, biz, bugüne kadar,yüz binlerce esnaf kardeşimizin kepenklerini kapatmak zorunda kaldığını, evlerinde bir topan ekmeğe muhtaç kaldıklarını veya gündelik işlerde yevmiye hesabıyla çalışmak zorunda kaldıklarını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Son getirdiğiniz EYT bile adaletsiz”

Serter, genel kuruldaki konuşmasında, “İktidarın, 2,5 yıl sonra bugün getirdiği aflar, muafiyetler, vatandaşlarımızın maddi ve manevi kayıplarını geri getirmiyor. Son getirdiğiniz EYT bile adaletsiz. İşçiler 5000 gün ile esnaf 9000 gün ile emekli olabiliyor.Bugün, artık, itirazlarını yüksek sesle dile getiren esnaf, ne diyor biliyor musunuz? Hesap günü yaklaştı, elimize düştünüz” diye konuştu.

“Devlete borçlarını zamanında ödeyenler yüzde 25 indirim bekliyor”

İktidarın son olarak gündeme getirdiği vergi aflarını TBMM Genel Kurulu’nda değerlendiren Serter, “Yine yeniden getirdiğiniz ve seçim yatırımı olmaktan öteye gitmeyen afların yarattığı mağduriyetin sonucu olarak, borçlarını zamanında ve kuruşu kuruşuna devlete ödeyen iş dünyasının büyük bir kesimi ‘Peki ben ne yapacağım?’ diye soruyor. ‘Bizler, ödemelerimizi yapmakla kaldık ve cezalandırılıyoruz. 2022 ve 2023’e dair çıkarılacak olan tüm vergi, resim, harç ve devlete ödenecek diğer tüm borçlarla ilgili yüzde 25 indirim hakkımızdır ve bunu istiyoruz’ diyorlar. Ticaret dünyasının bu sesini duyun” dedi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler