20 Haziran 2024, Perşembe

Dervişoğlu’ndan Soylu’ya: “Hiç işleri bakanı”

31 Aralık 2022, Cumartesi 06:47

     


İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, partisinin İzmir İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Müsavat Dervişoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik terör soruşturması üzerinden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yüklendi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, partisinin İzmir İl Başkanlığı binasında basın toplantısında, “Sayın Genel Başkanımızın Saraçhane'de yaktığı ateş karşısında, hukuk oyunlarından umudunu kesen iktidarın şimdi de ‘hiç işleri bakanı’ marifetiyle yeni bir oyunu sahneye koymaya çalıştığını görüyoruz. Yaptıkları bu iş de hiçbir şeye yaramayacak. Çünkü bu oyunların karşısındaki gücün adı millet iradesidir.” dedi.

“Olumsuzluklar Türkiye'yi cinnet ortamına sürüklüyor”

2022 yılında toplumun tüm kesimlerinde ciddi problemler yaşandığını belirten Dervişoğlu, "Türkiye'de halinden memnun hiç kimse kalmadığı gibi olumsuz bir tablo var. Bütün bu olumsuzluklar Türkiye'yi bir cinnet ortamına doğru sürüklüyor. Kadın cinayetleri, çocuk istismarları birbirini takip ediyor. Çok defa 'adaletin zedelendiği toplumlarda adaletin zedelenmediği müessese kalmaz' dedim. Bütün bunlar adalet duygusunun zedelenmiş olmasından kaynaklanıyor. Bugün işbaşında bulunan iktidar 20 yıl önce göreve gelirken ülkeyi 3Y'den kurtaracağını söylemişti. Bunlardan bir tanesi olan yolsuzluk alabildiğine devam ediyor. Diğeri yoksulluk, her geçen gün artan biçimde kendini hissettiriyor. Bir diğeri de yasaklar, yasaklar da devam ediyor." dedi.

“Bu ucube sistemden kurtulacağız”

"3Y'yi yok etmek için geldiler ama yargıyı, yasamayı ve yürütmeyi yok ettiler" diyen Dervişoğlu, "Yasakları, yoksulluğu, yolsuzluğu yok edeceğiz iddiasıyla işbaşına gelenler, başka bir 3Y'yi imha edip gidiyorlar. Yargı, yasama ve yürütme işbaşında bulunan iktidarın ve hatta sarayın vesayeti altındadır. Böyle bir toplumda işlerin yerli yerinde gitmesi de beklenemez. Tüm bu olumsuzluklara rağmen mücadelemize devam edeceğiz. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet diyerek de haykırmayı sürdüreceğiz. Yeni yıldan çok umutluyuz. 2023 yılında hem bu ceberrut iktidardan hem de onların dayattığı bu ucube sistemden kurtulacağız. Ayrıca Cumhuriyet'in 100. yılını da, Cumhuriyetimize ve onun banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e layık bir biçimde kutlayacağız. Yani 2023, Cumhuriyet'in kuruluş yıldönümü kutlamaları ile geçecek hem de büyük Türk milletinin kurtuluş yılı olarak tarihe kazınacaktır." şeklinde konuştu.

"EYT'nin çözümünden ortaya çıkan tablonun ressamı Akşener'dir"

EYT düzenlemesine değinen Dervişoğlu, "Ayrıntıları ortaya çıktıktan sonra eksiklikleri üzerinde de konuşacağız ama görünen o ki, bizim olağanüstü çabalarımızla gündemde tuttuğumuz, iktidarın da 20 yıldır görmezden geldiği EYT sorunu çözülme aşamasına gelmiştir. Buradan emeklilikte yaşa takılan ve mücadeleden asla vazgeçmeyen EYT'li kardeşlerimi tebrik ediyorum. Bu sorunun çözümüyle ilgili olarak ne büyük teşekkürü hak edenlerden biri de, hiç şüphesiz Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'dir. İYİ Parti kurulduğundan bu yana her fırsatta, EYT sorununa değindi. Bu meseleyi mağdurlarıyla takip edip, çözüme dair önerilerini de dile getirdi. İktidarı da bu adamı atmaya mecbur bıraktı. EYT'nin çözümünden ortaya çıkan güzel tablonun ressamı da aslında Meral Akşener'dir. Çünkü bu konuda 20 yıldır parmağını oynatmayan AK Parti iktidarları, İYİ Parti kurulduğu günden bu yana birçok alanda olduğu gibi bu alanda da doğru bir adım atmak mecburiyetinde kalmıştır." ifadelerini kullandı.

"Asgari ücretin altında emekli maaşı olmaması için iktidarı uyarmaya devam edeceğiz"

İYİ Parti olarak ETY konusunda verdikleri önergelere ve yaptıkları çalışmalara dikkat çeken Dervişoğlu, "Ayrıca EYT'ye takılan arkadaşlarımızın da çare kapısı olarak gördüğü partiler, muhalefet partileridir. Bu zamana kadar çözüm önerisi için onlardan doğru bir adım atılmayınca, konunun gündemde tutulabilmesi için muhalefet partilerinden destek almışlardır. Bizim siyaset anlayışımız vatandaşımız aleyhine atılan adımlara karşı durmaya gerektirdiği gibi milletin menfaatine atılan her adımı da alkışlamayı bilir. Bu sebeple emeği geçen herkese teşekkür ediyor, EYT konusunda yeni mağduriyetlerin ortaya çıkmaması için TBMM'de üzerimize düşeni yapacağımızı ilan ediyor. Ayrıca başka bir yara var. O da emekli maaşlarındaki dengesizlik. EYT ve 3600 ek gösterge konusunda nasıl mesafe aldırdık ve milletimizin nefes almasını sağladıysak emekli maaşlarındaki eşitsizliğin giderilmesi için üzerimize düşen çabayı sergileyeceğiz. Asgari ücretin altında emekli maaşı olmaması için TBMM'de iktidarı uyarmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

"6 Nisan'dan sonra yapılacak seçime karşıyız"

Türkiye'nin seçim sathı mahalline girdiğini kaydeden Dervişoğlu, "İktidarın yapmam dediklerini yapmaya başlamasından anlıyoruz ki, seçim beklenenden daha yakın bir tarihte gerçekleşecektir. İktidar Seçim Kanunu'ndaki değişiklikleri uygulayabilmek için bazı manevraların peşine düşmüştür. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, 6 Nisan'dan sonrasına bırakılacak bir takvimi kabul etmemiz mümkün değildir. İktidar partisinin Anayasal açıdan bir tartışmanın içine düşmemek için seçimi erkene alma hazırlığını tabii ki anlayışla karşılıyoruz ama demokrasinin, kanun ve kuralların bunun ötesinde keyfilik ile sömürülmesine izin vermeyeceğiz. Keyfi ve şahsi menfaatlerini öne alarak siyaset yapma lüksüne son vereceğiz. Demokratik kültürden nasibini almamış bu iktidarın, milletimizin iradesine yönelik operasyonlara da son verme zamanı gelmiştir. 20 yıllık keyfi uygulamalardan bıkmış aziz milletimizi giderayak keyfi oyalamalara ve tezgahlara kurban ettirmeyeceğiz. Seçimi Mayıs ayında yapalım diyorlar. Haziran'da yapılacak seçimi 1 ay önceye almak erken seçim mi? Seçim istiyorlarsa hemen seçim. Şubat'ın sonunda da olur, Mart'ın sonunda da olur. Ama 6 Nisan'dan sonra yapılacak bir erken seçime İYİ Parti olarak karşıyız. Biz size 20 yıl katlandık, 2 yıl daha katlanmayı becerebiliriz diyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı adayı tartışmaları: "Bu bir doğum sancısıdır"

Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına yönelik tartışmalara değinen Dervişoğlu, "Bu bir doğum sancısıdır, bu aynı zamanda yüksek bir demokrasi faaliyetidir. Biz bu konudaki her tartışmayı büyük bir zenginlik olarak görüyoruz. Türkiye'nin, 20 yıllık AK Parti iktidarının ardından, bir daha aynı felaketleri yaşamamak için dikkatli olması yadırganacak değil, tekdir edilmesi gereken bir iştir. Ancak demokrasiden hoşlanmayan bu iktidar ve medyası, meseleyi başka bir boyuta taşıyıp polemik avcılığı yapmaktadır. Biliyoruz ki, bu iktidarın da, onun kalemşorlerinin de demokrasi gibi bir dertleri yoktur." dedi.

"Hiçişleri bakanıyla yeni bir oyun sergileniyor"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik cezalara ilişkin Dervişoğlu, "Demokrasiye inanmayanlar adalete de inanmaz. Demokratik olmayanlar adil de olamaz. Bu gerçek bir süredir önümüzde duruyor. Millet iradesinin kararına kumpas kurmaya kalkan iktidar ve yancıları bu kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu'nu hedef almıştır. Düzmece iddialarla, kurmaca mahkemelerle kesilen cezanın sebebi, iktidarın demokrasiye ve millet iradesine düşmanlığının açık bir göstergesidir. Ancak Sayın Genel Başkanımızın Saraçhane'de yaktığı ateş karşısında, hukuk oyunlarından umudunu kesen iktidarın şimdi de hiç işleri bakanı marifetiyle yeni bir oyunu sahneye koymaya çalıştığını görüyoruz. Yaptıkları bu iş de hiçbir şeye yaramayacak. Çünkü bu oyunların karşısındaki gücün adı millet iradesidir. Millet iradesinin önüne örülen hiçbir duvar ayakta kalmamıştır. Haziran 2019'da aziz milletimizin verdiği kararı çiğnemeye kalkan iktidar ve onun kurnaz bakanı, millet iradesinin atacağı sert bir tokada hazır olmalıdır. Sayın Genel Başkanımızın da vurguladığı gibi, milletimizin bu aziz emanetini hiçbir kurnazlığa çiğnettirmeyeceğiz" dedi.

Çirkin paylaşıma tepki

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Saraçhane görüşmesine ilişkin fotoğrafına yapılan çirkin paylaşıma sert çıkan Dervişoğlu, "Bu durum imam-cemaat meselesidir. Biliyoruz ki, devleti yönetenlerin seviyesi, onların takipçilerinin de etkilendiği bir seviye olmuştur. O alandaki seviyesizlik Adalet ve Kalkınma Partisi'nin alt kademelerine nüfuz etmiştir. Bununla ilgili hukuki süreci sürdüreceğiz, bu ahlaksızlığı bir kez daha kınıyor, disiplin sürecinin ve ondan ders alacak kişilerin hızlı bir şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı. İzmir il kongresine yönelik açıklamalarda da bulunan Dervişoğlu, basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevapladı.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler