131019098
29 Kasım 2020, Pazar

İŞÇİLER İÇİN KREDİ YETKİSİ TALEBİ REDDEDİLDİ

8 Ağustos 2019, Perşembe 06:56

     


Aliağa Belediyesi Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının gündem maddeleri arasında yer alan; belediyede iş akitleri feshedilen 8 kadrolu işçi ve Aliağa Belediyesi Personel Ltd. Şti. çalışanı 6 işçi ile yapılan protokol gereği kıdem ve ihbar tazminatlarının İller Bankası’ndan kredi olarak temin edilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi oyçokluğuyla reddedildi.

Aliağa Belediyesi Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirildi. Meclis Toplantı Salonunda yapılan toplantının gündeminde başkanlıktan gelen önergeler ve komisyondan gelen raporlar yer aldı. Meclis üyelerinin oylamasına sunulan 36 madde tek tek görüşülerek oylandı. 3 Temmuz 2019 tarihli meclis tutanaklarının okunup oylanması ile başlayan Aliağa Belediyesi Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı başkanlıktan gelen önergelerin meclis üyelerinin görüşüne sunulmasıyla devam etti.

İŞÇİLERİN KIDEM VE İHBAR TAZMİNATLARI İÇİN KREDİ YETKİ TALEBİ REDDEDİLDİ

Belediye Başkanlığı’na ait 2020-2024 yıllarına ilişkin olarak hazırlanan “Stratejik Plan”ın onaylanmasının görüşülmesi ile ilgili madde Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Belediyede iş akitleri fesih edilen 8 kadrolu işçi ve Aliağa Belediyesi Personel Ltd. Şti. çalışanı 6 işçi ile yapılan protokol gereği kıdem ve ihbar tazminatlarının İller Bankası’ndan kredi olarak temin edilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi hususu ise oyçokluğu ile reddedildi. Başkanlıktan gelen önergelerin görüşülmesinin ardından komisyondan gelen raporların oylanmasına geçildi. Raporların tamamı komisyonlardan geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edildi.

MUSA ÖZCAN: “İFLAS ETTİĞİNİZİN İSPATIDIR”

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP'li Belediye Meclis Üyesi Musa Özcan, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen meclis toplantısında alınan kararlarla ilgili konuştu. Geçen ay ki meclis toplantısını mümkün olsa hafızasından silmek istediğini vurgulayan Özcan, “Değerli MHP'li ve AK Partili meclis üyesi arkadaşlarım, sizler geçen ay ki toplantıda 2 arkadaşımızın yokluğunu fırsat bilerek getirmiş olduğunuz gündem dışı 5 maddeyi geçirtmek suretiyle meclisin yetkilerini başkana devretmek yoluyla meclisin iradesini yok ettiniz. Yangından mal kaçırır gibi 20-25 dakikada geçirip onayladığınız yetki talepleri ve devirleriyle Aliağa halkının bizlere emanet ettiği mallarını ve paralarını, geçen dönemki kötü ve yanlış yönetim sonucu oluşan zararları kapatmak için yok pahasına verilmesine sebep oldunuz. Sayın Başkan özellikle size söylüyorum. Çünkü bu kötü yönetimin baş sorumlusu sizsiniz. Aliağa'yı yönettiğiniz 5 yıl içerisinde SGK ve Maliyeye borçlanıyorsunuz. Ve o borca karşılık yeni dönemde Aliağa halkının sizlere emanet ettiği malları, arazileri bu borca karşılık veriyorsunuz. Bu iflas ettiğinizin ispatıdır." dedi.

CHP SORU ÖNERGESİ VERDİ

Toplantıda ayrıca CHP Grubu adına CHP Grup Sözcüsü Hakan Turan tarafından Başkan Acar'a yazılı olarak cevaplanması için beş maddelik soru önergesi iletildi. Soru önergesinde; “Bozköy Mahallesi 1285 Ada 3 Parsel ve 221,206 parselde kayıtlı taşınmazlarla ilgili imar ve encümen işlemleri hakkında bilgi verilmesi talebi hakkında: içinde Demir Çelik Fabrikası bulunan parsellerle ilgili geçici ruhsat verilip verilmediği, verildiyse iptal edilip edilmediği, edildiyse iptal sebebinin açıklanmasını, Aliağa Belediyesine bağlı şirketlerin tamamının yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin kimler olduğu; ticaret sicil kayıtlarının yapılıp yapılmadığı, atanan kişilerin aldıkları maaş ve huzur hakkının ne kadar olduğunun açıklanmasını, Aliağa Belediyesi iştiraki olan Ağapark Sosyal Tesislerinin işletmesinin hangi şirkete, ne kadar süreyle, ne bedelle ve neden verildiğinin; Kıyı Kenar Kanununa göre Aliağa halkının ücretsiz yararlanması mümkün olan sahillerimizin ücretli olarak bir işletmeye neden devredildiğinin açıklanmasını, 03 Temmuz 2019 tarihinde Nadir Nadi Kütüphanesi'nde çıkan yangın konusunda meclise ve Aliağa halkına bilgi verilmesini; itfaiye tarafından düzenlenen tutanak ve raporun açıklanmasını, yangın olayının adli yargı sürecinde olup olmadığı, yargı sürecinde ise ne aşamada olduğu konusu hakkında bilgi verilmesini, Aliağa Belediyesi iştiraki olarak 1996 yılından bu yana hizmet veren ekmek fırını kapatıldı mı? Kapatıldı ise nedeni nedir? Kapatılmadıysa şu an ki üretim kapasitesi ve ücretsiz ekmek yardımının ne kadar olduğu konusunun açıklanmasını arz ederiz” ifadeleri yer aldı. Dilek ve temennilerin ardından bir sonraki meclis toplantısının 3 Eylül 2019 Salı günü saat 18.00'da gerçekleştirilmesine karar verilmesi ile toplantı sona erdi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler