131019098
30 Kasım 2023, Perşembe

Karakılçık hem üreticinin hem tüketicinin yüzünü güldürdü

18 Temmuz 2022, Pazartesi 06:22

     


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu kapsamında İzmir’in bereketli topraklarıyla yeniden buluşturulan atalık karakılçık buğdayı, tarladaki çiftçiden sonra sofralardaki tüketicinin de yüzünü güldürdü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iki katı fiyata alım garantisi verdiği üreticilerden alınan buğdaylar, Halk Ekmek Fabrikası’nda ekmeğe dönüştü. Geçen aralık ayında satışa sunulan karakılçık ekmeğinin satış rakamı 7 aylık sürede 15 bini aştı.

“Genetiği değiştirilmemiş tohumlar çok değerli”

Karakılçık ekmeği tüketen sağlık çalışanı Rüya Mercan, “Karakılçık ekmeğiyle tanışalı yaklaşık dört ay oldu. Kızımıza sağlıklı bir ekmek yedirme düşüncesiyle araştırma yaparken keşfettik. Memnuniyetimiz arttıkça da tavsiye etmeye başladık. Şu an çevremdeki herkes bu ekmeği tüketiyor. Piyasada üretilmiş ekmeklerin birçoğu, genetiği değiştirilmiş buğdaylardan üretiliyor. Genetiği değiştirilmemiş tohumlar çok değerli. Keşke mümkün olsa da hepsi aynı buğdaydan üretilse. Şu an insan sağlığı ikinci plana atılmış durumda. Çocukların da önünde obezite gibi bir tehlike var. Karakılçık ekmeği tokluk hissi açısından da çok değerli bizim için. İçi boş olmadığı için tek bir dilimi bile doyum sağlıyor. Kızım özellikle kokusunu çok seviyor. Sadece tek başına dilim olarak bile yiyor. Çok da kolay ulaşıyorum” diye konuştu.

“Bir ay sonra bile ilk günkü tazeliğini koruyor”

Günay Türel ise şu ifadeleri kullandı: “Karakılçık tohumu ilk ekildiği an dikkatimi çekti. Bunu nereden bulurum diye araştırdım. Daha sonra Grand Plaza’ya ulaştım. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Ekmek Fabrikası’nda üretimini yaptığını duydum. Kızımın çölyak yatkınlığı var. Bu durum bizi karakılçık ekmeğine ulaşmaya yönlendirdi. Normal ekmek iki gün kaldığında küfleniyor. Büyükşehir’in karakılçık ekmeğinde böyle bir sorun yaşamıyorum. Kızımın bir ay hastane süreci oldu. 28 gün sonra eve geldiğimizde buzdolabındaki ekmeğin ilk günkü tazeliğini koruduğunu fark ettim.”

Karakılçık ekmeği nereden alınır?

1 kilogramlık karakılçık ekmeği 22 liradan satılıyor. Yurttaşlar Halk Ekmek büfeleri, Grand büfeler ve Halkın Bakkalı’ndan karakılçık ekmeğini temin edebiliyor. İzmir genelinde 84 Halk Ekmek büfesi bulunuyor. İzmir içinden kargo kanalıyla karakılçık ekmeğine ulaşmak mümkün. Karakılçık ekmeği için (0 507) 699 57 27 numaralı telefondan sipariş verilebilir.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler