16 Haziran 2024, Pazar

Terminatör böcekler ormana salındı

19 Mayıs 2023, Cuma 06:41

     


Aliağa’da, Çam keseböceği gibi böceklerin orman alanlarına zarar vermesini engellemek için laboratuvarda üretilen Calosoma sycophanta böcekleri (terminatör böcek) Aliağa Orman İşletme Şefliği tarafından orman alanlarına salındı.

Orman alanlarında zarar meydana getiren böceklerin başında Thaumetopoea wilkinsoni (Çam keseböceği) geliyor. Bu zararlı böceklerin orman alanlarına zarar vermesini engellenmek için, Örnekköy'de bulunan biyolojik mücadele laboratuvarından alınan terminatör böcek olarak bilinen Calosoma sycophanta'lar Aliağa Orman İşletme Şefliği görev alanında bulunan orman alanlarına bırakıldı. Ağaçların kurumasına sebep olan Kabuk böceklerine karşı da biyoteknik mücadele yöntemi olan Feromon tuzakları kuruldu.

Akyol, “Mekanik ve biyoteknik mücadele çalışmalarını sürdürüyoruz”

İzmir Orman İşletme Müdür Yardımcısı İlyas Akyol, yaptığı açıklamada, “Ağaçlarımıza ciddi zararlar verebilen bu böcekler ile mücadelede çalışmalarında biyolojik dengeyi bozan kimyasal ilaçlama yerine biyolojik mücadeleyi tercih ediyoruz, Calosoma sycophanta'ları ilgili alanlara bırakarak ve feromon tuzağı yöntemlerini kullanarak orman zararlılarıyla mekanik ve biyoteknik mücadele çalışmalarını sürdürüyoruz. “ dedi. İzmir Orman İşletme Müdür Yardımcısı İlyas Akyol ve Aliağa Orman İşletme Şefi Oktay Atalay Dikmen bölgede yapılan orman zararlılarıyla mücadele çalışmalarını denetlediler.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler