20 Haziran 2024, Perşembe

“Esas mücadelemiz 14 Mayıs'tan sonra başlıyor”

5 Nisan 2023, Çarşamba 07:16

     


Kemal Kılıçdaroğlu'nun işaret ettiği ve tıpkı yüzyıl önce olduğu gibi, insan uygarlığının geleceğini sivil bir ruh, ortak akıl, vicdan ve doğayla uyum içinde inşa edeceklerini söyleyen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Esas mücadelemiz 14 Mayıs'tan sonra başlıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sırtımızda küfe var ve bu küfede 85 milyonu taşıyoruz" sözlerine tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, yaptığı yazılı açıklamada, "Recep Tayyip Erdoğan'ın sepetinde 5'li çeteler, tarikatlar ve yandaş medya var. Sağlık emekçileri, ataması yapılmayan öğretmenler, çiftçiler, asgari ücretli işçiler, kadın ve çocuklar ise gündeminde yok. Milletin sırtına yükledikleri küfeye, yancılarıyla doluşanlar şimdi çıkmış, ‘Sırtımızdaki küfede 85 milyonu taşıyoruz’ diyor. Erdoğan yancı çetelerden başka kimseyi gözü görmüyor. Bu millet 20 yıldır sırtında taşıdığı ucube saray rejimini 14 Mayıs'ta sırtından atmaya hazırlanıyor" dedi.

“Erdoğan'ın ülkeyi getirdiği nokta perişanlıktır”

Erdoğan’ın Türk lirasını pul ederek, hayat pahalılığını azdırarak milleti perişan ettiğini ve faturayı da tüyü bitmedik yetimin sırtına yüklediğini söyleyen Beko, "Kamu bankaları eliyle arka kapıdan milyarlarca dolar sattılar ve Cumhuriyet tarihinin en büyük servet transferini yaptılar. Ekonomistim diyerek döviz piyasasını yangın alanına çevirdi. Bir yanda milyonlar yoksulluğun pençesinde çırpınırken, diğer yanda patronların yüzlerce milyar liralık vergi borcu affediliyor. Bir yanda emekçilerin ücretleri küçüldükçe küçülüyor, diğer yanda hükümet büyüme rakamları açıklıyor. Ekonomik daralmadan da döviz kurundaki artıştan da yapılan zamlardan da bir avuç sermayedarın ve hükümetin payına yine saltanat düşerken; halka açlık, yoksulluk, sefalet düşüyor. Yani Erdoğan'ın ekonomistim diyerek ülkeyi getirdiği nokta perişanlıktır" sözleriyle tepki gösterdi.

“Esas mücadelemiz 14 Mayıs'tan sonra başlıyor”

Millet İttifakı’nın sivil toplum kuruluşları, sendikalar, meslek örgütleri, işçi, çiftçi, sanayici, tüccar ve esnafları temsilen Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ekonomi politikalarına yön vermek için hazır olduğunu söyleyen Beko, umutsuzluğa kapılmama çağrısında bulunarak, "Erdoğan muhalefeti kötülemekten ve onlara hakaret etmekten başka bir söylem bile üretememektedir. Ülkenin sorunları karşısında ise tamamen çaresiz kalmıştır. Bu yüzden, ‘Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ söylemine dört elle sarılarak buradan bir kapı aralamaya kalkışmış ama kapı üstüne devrilmiştir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun işaret ettiği ve tıpkı yüzyıl önce olduğu gibi, insan uygarlığının geleceğini sivil bir ruh, ortak akıl, vicdan ve doğayla uyum içinde inşa edeceğiz. Aldığımız her bir kararla, özde, Anadolu'nun kadim tarihinden gelen birbirimizle, doğamızla, geçmişle ve değişimle uyumlu bir Türkiye inşa edeceğiz. Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Esas mücadelemiz 14 Mayıs'tan sonra başlıyor" ifadelerini kullandı.

“Dayanışmanın ve değişimin ayak sesleri duyulmuştur”

Eşitsizliği yok etmek için, verimliliği artırmak, insana yaraşır işler ve insan refahının artması için yepyeni bir ufuk açmak için kararlı olduklarını söyleyen Beko, "Bencillik yerine dayanışmayı, bireysel zenginlik yerine bereketi ve ihtiyaç fazlası tüketim yerine yaşamın bizatihi kendisini koyan bir anlayışı getireceğiz. Refahın çoğaldığı ve adilce paylaşıldığı, ortak aklın, doğayla uyumun ve vicdanın gücüyle dönüşen bir Türkiye ve dünyanın özlemiyle, dayanışmanın ve değişimin ayak sesleri duyulmuştur. 14 Mayıs'ta geliyor gelmekte olan." dedi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler