25 Haziran 2024, Salı

65 yaşında milli formaya uzandı

2 Ocak 2024, Salı 06:04

     


Foçalı Dilek Aydın, 65+ yaş kategorisinde, Antalya’da 10-15 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek Dünya Takımlar ve 16-23 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek Dünya Bireysel Tenis Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek.

Yaşamını Foça’da sürdüren Emekli Diş Hekimi Dilek Aydın gönül verdiği tenis sporunda milli formaya uzandı. Türkiye Tenis Federasyonunun seçmelerinde üç arkadaşı ile birlikte dereceye giren Dilek Aydın, 65+ yaş kategorisinde, Antalya’da 10-15 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek Dünya Takımlar ve 16-23 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek Dünya Bireysel Tenis Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek. Masterler Dünya Şampiyonası(Masters Tour World Championships );  Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) ve Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) işbirliği ile bu yıl 10-23 Mart 2024 tarihlerinde Antalya’da(Alibey Club Manavgat kortlarında) yapılacak. Şampiyonaya dünyanın çeşitli ülkelerinden 65+, 70+, 75+, 80+, 85+ ve 90+ yaş kategorilerinde sporcular katılacak. Bu şampiyonada ülkemizi temsil edecek sporcular TTF’nun yaptığı seçme turnuvalarıyla belirlendi. Foça’dan Dilek Aydın, arkadaşları Elvan Alpaltaş, Neriman Aydın ve Subiye Sayın ile birlikte 65+ yaş kategorisinde takımlar ve bireysel şampiyonalarında ülkemiz adına korta çıkacak.

Hiç bilmeyenlere ücretsiz kurs veriyor

Tenise 30 yaşında başladığını, ailece gönül verdikleri bu sporu eşi ve kızının da yaptığını, yapmakla kalmayıp Foça İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün düzenlediği kurslarda hiç bilmeyenlere amatörce ders verdiğini belirten Dilek Aydın şimdiden milli forma heyecanı yaşadığını söyledi. Dilek Aydın; “Evliyim. Bir kızım var. Eşimde, kızımda tenis oynuyor. Ailece tenise gönül verdik.  Esas mesleklerimizin yanında, sürekli spor yaptık. Sporu hiç bırakmadık. Uzaklaşmadık. Emekli olup bu kasabaya geldiğimizde yine devam ettik.  İnşallah elimiz ayağımız tutuncaya kadar devam edeceğiz. Umarım (öğrencilerimle) arkadaşlarla beraber daha güzel şeyler yaparız. Her yıl Tenis Federasyonu milli takım oyuncularını bir turnuva ile belirliyor. Önce bu turnuvaya katılıyoruz. Rakiplerimizle mücadele ediyoruz. İlk dört sırada olan arkadaşlar takıma giriyor. Daha önce bu seçmeler katıldım. Ama Hırvatistan’da yapılan şampiyonaya bir rahatsızlık yüzünden gidememiştim.  Bu sene inşallah hiç bir rahatsızlık olmaz, katılırım. Ülkemizi temsil ederim.” Dedi.

90 yaş ve üzeri insanlar da şampiyonada yer alacak

Tenis sporunun her yaşta yapılabilen bir spor olduğunu ifade eden Dilek Aydın, “Sağlıklı olduğumuz sürece bir harekettir bu.  Diğer sporlardan farklıdır. Gittiğiniz bir yerde, bir arkadaş bulur, bir saat korta çıkıp ter atarsınız. Milli takımımızda 70-75 yaşlarında arkadaşlarımız da var.  Onlarda katıldılar.  Düşünün dünyada 75 yaşında olup ta bu sporu yapan kişiler diğer sporlarda pek yok. Uluslararası turnuvalarda bu sene 90+ ‘da olacak.  Yani 90+ yaşındaki kişilerde oynayacaklar. Onun için herkese tavsiye ediyoruz. Milli takım için tabii ki heyecan duyuyorum. O formayı giyip te kortlara çıkmak bambaşka bir duygu. Herkesin bu duyguyu yaşamasını istiyorum” dedi. Dilek Aydın, meraklı ve özellikle hiç bilmeyen vatandaşları İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü bünyesinde açılan ücretsiz kurslara gelerek tenis öğrenmeye davet etti. 

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler