131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

“Aliağa’daki limanlar öne çıktı”

7 Temmuz 2023, Cuma 07:03

     


Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Alsancak Limanı’na gerekli yatırımların yapılmaması ve hantal yönetim nedeniyle Aliağa’daki limanların öne çıktığını söyledi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Alsancak Limanı’nın satışıyla ilgili yaptığı açıklamada, gerekli yatırımların yapılmaması nedeniyle Aliağa’daki limanların öne çıktığını dile getirdi. Eskinazi, “Alsancak Limanı’nın verimli bir şekilde hizmet vermesi için satışın olması gerektiğine inanıyoruz. Satışın kamuoyunun beklentisini karşılayacak şekilde şeffaf olması gerekir” değerlendirmesinde bulundu. İzmir Alsancak Limanı’nın yatırıma ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Eskinazi, bu yatırımları devletin yapacak gücü olmadığını o nedenle özelleştirmenin daha doğru bir seçenek olduğunu vurguladı.

“Aliağa Gümrük Müdürlüğü’nden 22,5 milyar dolar ihracat oldu”

İzmir Limanı’nın 2007 yılında bir özelleştirme süreci yaşadığına dikkati çeken Eskinazi, “O yıllarda İzmir’in ihracatını domine eder konumda olan İzmir Alsancak Limanı’nın yoğunluğu nedeniyle 2004-08 yılları arasında ihracatçılar olarak 350 milyon dolar sıkışıklık zammı ödemek durumunda kalmıştık. Sonraki yıllarda Alsancak Limanı’na gerekli yatırımların yapılmaması ve hantal yönetim nedeniyle Aliağa’daki limanlar öne çıktı. Bugün İzmir Gümrük Müdürlüğü’nden 9,2 milyar dolarlık ihracat olurken, Aliağa Gümrük Müdürlüğü 22,5 milyar dolar ihracatı kayda alır hale geldi. Türkiye’nin gözbebeği konumundaki Alsancak Limanı mevcut yapıda her geçen gün kan kaybediyor. Bu kan kaybı özelleştirme ile son bulacaktır” diye konuştu.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler