131019098
21 Haziran 2021, Pazartesi

“TALEBİMİZ İNSAN ONURUNA YARAŞIR ÜCRET”

5 Ocak 2021, Salı 06:35

     


Emekli-Sen Aliağa Temsilcisi Sabahattin Yeşiltepe, emekli maaşlarına yapılacak zamlara ilişkin basın açıklaması düzenledi.

DİSK Emekli-Sen Aliağa Temsilcisi Sabahattin Yeşiltepe, emekli maaşlarına yapılacak zamlara ilişkin basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasını sendika adına Fikret Duygulu okudu. Duygulu, “Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 590 lira ve yoksulluk sınırı 8 bin 436 lira iken asgari ücretlilere yapılan zam ve TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamlarıyla beraber emeklilere yapılacak zam oranlarının emeklileri ölüm sınırına iteceği açıktır. Birileri, işçi sınıfının, kıt kanaat geçinerek patronlara, hükümete boyun eğmesini istemektedir. Birileri, emeklilerin evlerinde, üstelik böylesi zorlu bir pandemi sürecinde, ellerine geçmeden eriyen üç kuruş ile ölümü beklemesini istemektedir”dedi.

“Güçlüyüz ve haklıyız”

Her sene zam haberlerinin süslenerek manşetlerde yerini aldığını söyleyen Sendika üyesi Fikret Duygulu, “Her sene emeklilere zam müjdesi haberleriyle donattıkları yandaş basınları bu seneyi de bir istisna olarak görmediler ve bir araştırmaya göre 365 günün 306 günü emeklilere zam müjdesi sürmanşetiyle çıktılar. Bunu yapmak zorundalar. Çünkü biz bu ülkenin 13 milyon işçi ve emekçi emeklileriyiz. Güçlüyüz ve haklıyız. İşçi sınıfına tam boy saldırıyı sürdürüyorlar; susup köşemize sinmemizi, sınıf mücadelesinden de emekli olmamızı bekliyorlar. Yok öyle yağma. Biz, farklı işkollarında, ülke ekonomisine yıllarca hizmet etmiş emeklilerin değeri her zam döneminde ortaya çıkıyor. Taleplerimiz karşılanmadan yapılacak resmi enflasyon oranı açıklaması ve buna bağlı olarak zam müjdesi bizim için yok hükmündedir. Zira, emeklilerin çok büyük bölümü asgari ücretin altında ve hatta açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye devam edecektir. Daha geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan zamlarla en düşük emekli ücreti 1500 liraya yükseltileceği müjdelenirken gerçekte olan yaklaşık 3 milyon emeklinin ücretleri bin 252 lira civarında kalmasıydı. Bu durum zamlı haliyle bile açlık sınırının altında kalan emekli ücretleriyle birlikte Türkiye’yi Avrupa ülkeleri arasında gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke konumuna getirmekteydi. Üstelik bu yıl ücretlere yüz 100 bir zam yapılsa bile emeklilerin zamlı ücretleri açlık sınırında kalmaya devam edecektir. En düşük yüzde 20’lik dilimdeki 2,6 milyon emeklinin aylık 763 lira harcanabilir geliri olduğu göz önüne alındığında ise yapılması gereken zam yüzde 400 gibi bir orana tekabül etmektedir.” İfadelerini kullandı.

“İnsan onuruna yaraşır bir yaşamı kendi nasırlı ellerimizle kuracağız”

Açıklamasının sonunda sendika olarak taleplerini sıralayan Fikret Duygulu, “Sesimizi duymak istemiyorlar. Oysa taleplerimiz nettir; Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret almak, Emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi ve asgari ücretin altında aylık emekli ücreti belirlenmemesi, Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesi, Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulması. İlan ediyoruz; biz hem asgari ücretli işçilere yapılan zulmün hem de bize reva görülecek olan bu insanlık dışı zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacağız. Meşru ve demokratik zeminde hak mücadelemizi sürdüreceğiz. DİSK Emekli-Sen örgütlenmeye ve insan onuruna yaraşır bir yaşam mücadelesi vermeye devam edecektir! Taleplerimizden bir adım dahi geri atmadan; daha güçlü ve örgütlü bir şekilde mücadelemizin bayrağını yükselteceğiz! İnsan onuruna yaraşır ücret mücadelemizi kazanacağız; insan onuruna yaraşır bir yaşamı kendi nasırlı ellerimizle kuracağız” dedi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler